Biden i Trump vystoupí 6. ledna s projevem při příležitosti výročí útoku na sídlo Kongresu

Americký prezident Joe Biden vystoupí 6. ledna s projevem při příležitosti výročí útoku příznivců exprezidenta Donalda Trumpa na sídlo Kongresu. Dnes to oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. Trumpovi přívrženci se před rokem snažili přerušit formální proces potvrzení Bidenovy výhry v amerických prezidentských volbách v návaznosti na Trumpova opakovaná a nepodložená tvrzení o volebních podvodech.

Donald Trump

Trump na své mnohokrát vyvrácené verzi průběhu voleb stále trvá a v úterý oznámil, že ve stejný den jako Biden také chystá veřejné vystoupení ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě.

"Myslím, že můžeme bezpečně říct, že Američané od něj (Bidena) v ten den uslyší," řekla Psakiová a dodala, že na detailech administrativa ještě pracuje.

Biden byl zvolen prezidentem loni v listopadu, formálně však jeho výhru potvrzoval Kongres až v lednu. Trump již před volbami bez jakýchkoliv důkazů tvrdil, že bude docházet k podvodům, čímž si chtěl podle řady expertů zajistit možnost výsledek voleb zpochybnit v případě, že by prohrál.

To se pak skutečně stalo a Trump krátce po oznámení prvních výsledků začal tvrdit, že se manipulovalo s hlasy v několika klíčových státech, v nichž jej Biden těsně porazil.

Trump pak svoje útoky stupňoval a začal přicházet s různými způsoby, jak narušit povolební proces, který je za normálních okolností jen formalitou a potvrzuje výsledky z listopadového hlasování. Na 6. ledna svolali jeho příznivci do Washingtonu velkou demonstraci, na níž chtěli apelovat na zákonodárce, aby napadli Bidenovu výhru při konečném součtu hlasů volitelů z jednotlivých států. Experti předem upozorňovali, že Trumpovi republikáni mají vzhledem ke svým pravomocem šanci proces pouze zdržet.

Trump a jeho spojenci na demonstraci opakovali svoje lživé výroky o volebních podvodech, se kterými exprezidentův tým neuspěl v desítkách žalob a postavili se proti nim rovněž volební činitelé v jednotlivých státech. Demonstranti se následně vydali k sídlu zákonodárného sboru a někteří z nich začali násilím pronikat dovnitř, ničit tamní vybavení a útočit na přítomné policisty. Zákonodárný sbor musel na několik hodin přerušit jednání.

V den incidentu zemřeli čtyři lidé, jeden člen ochranky Kapitolu pak podlehl svým zraněním o den později. Stovky dalších policistů utrpěly zranění a čtyři z nich pak v následujících měsících spáchali sebevraždu.

Úřady v souvislosti s nepokoji zadržely asi 700 lidí. Incident nyní vyšetřuje demokraty řízená komise ve Sněmovně reprezentantů. Orgán, v němž by byly rovně zastoupeny obě hlavní strany, republikáni odmítli.

Trump kvůli své roli v bezprecedentních nepokojích čelil své druhé ústavní žalobě, viny jej však zprostil republikány ovládaný Senát.

Exprezident ve svém úterním prohlášení nazval demonstraci "naprosto neozbrojeným protestem" a znovu opakoval svoje tvrzení o volebních podvodech. K tématu a dalším věcem se plánuje vyjádřit na tiskové konferenci 6. ledna.

Témata: USA | Joe Biden | Donald Trump

Do pomoci na Ukrajině se zapojuje WHO, OSN chce poslat humanitární…

08.06.2023 19:57 OSN souhlasila s nasazením humanitárních pracovníků na pomoc při záplavách v Chersonské oblasti,…

Ukrajinská protiofenziva ve čtvrtek začala, uvádí americká média

08.06.2023 17:20 Dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva podle některých amerických médii začala. Potvrdit to měli…

Útok nožem ve Francii: Děti leží na jednotce intenzivní péče

08.06.2023 16:24 Aktualizováno Šest lidí, konkrétně čtyři děti a dva dospělí, utrpělo zranění při čtvrtečním dopoledním útoku u…

Putinova velká tisková konference má letos proběhnout

08.06.2023 15:03 Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek řekl novinářům, že zatím nebyl stanoven termín každoroční…

Papež vtipkuje, cítí se dobře, řekl lékař den po operaci

08.06.2023 12:06 Papež František se po středeční operaci břicha kvůli kýle cítí dobře, řekl ve čtvrtek jeho…

Zelenskyj kritizuje mezinárodní organizace pro nečinnost po zničení…

08.06.2023 09:19 Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady…

Papež František podstoupil operaci, dnes ještě absolvoval audience

07.06.2023 19:49 Aktualizováno Papež František ve středu podstoupil operaci břicha kvůli kýle. Tříhodinový zákrok se obešel bez…

Ukrajina se kvůli zničení Kachovské přehrady obrací na Haag

07.06.2023 18:33 Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin ve středu rozhodl, že jeho úřad poskytne…

EU schválila vakcínu proti RS viru pro seniory

07.06.2023 14:52 Evropská komise v úterý schválila první vakcínu, která má lidi starší 60 let ochránit před infekcí…

Drony měly v Moskvě zasáhnout byty rozvědčíků, naznačují americké informace

07.06.2023 13:38 Dronový útok, který zažila minulý týden v úterý Moskva, podle amerických informací cílil na…

Související:

Nejnovější