Biden je dle svých slov připravený bránit právo žen na potrat

Americký prezident Joe Biden dnes slíbil, že bude usilovat o uzákonění práva žen na potrat na federální úrovni, zvrátí-li nejvyšší soud USA verdikt legalizující interrupce, jak naznačuje uniklý návrh stanoviska. Šéf Bílého domu v prohlášení vyzývá ke spolupráci "volené představitele na všech úrovních vlády" a také voliče, kteří budou moci do vývoje promluvit v listopadových volbách členů Kongresu a státních činitelů. Později před novináři kritizoval uniklé stanovisko soudců jako radikální a varoval před možnými dopady na další práva Američanů v osobním životě.

Joe Biden

"Jestli tohle stanovisko bude platit, je to vskutku docela radikální rozhodnutí," řekl Biden během cesty do amerického státu Alabama. Odkazoval tím především na argumentaci použitou v návrhu rozhodnutí, která podle prezidenta i některých expertů kromě ukončení práva na potrat také ohrožuje celou řadu dalších práv. Biden konkrétně zmínil právo používat antikoncepci, právo homosexuálů vstupovat do manželství nebo "právo na soukromí".

"Je to zásadní posun v americké právní praxi," řekl. "Znamená to, že na Floridě se mohou rozhodnout přijmout zákon, který říká, že homosexuální sňatky nejsou povolené?" tázal se.

Prezident promluvil před novináři těsně poté, co nejvyšší soud v prohlášení potvrdil autenticitu návrhu stanoviska publikovaného serverem Politico. Ten v noci na dnešek informoval, že pro zrušení precedenčního rozsudku z roku 1973, kterým byly legalizovány potraty v celých Spojených státech, se vyslovilo pět z devíti členů nejvyššího soudu včetně tří soudců jmenovaných exprezidentem Donaldem Trumpem. Předběžné rozhodnutí se týká sporu kolem protipotratového zákona ve státě Mississippi, v němž se definitivní rozuzlení očekává v červnu nebo červenci.

Pokud nejvyšší soudní instance v USA po téměř 50 letech zneplatní verdikt z kauzy známé jako Roeová versus Wade, "bude na volených představitelích našeho národa na všech úrovních vlády, aby chránili právo ženy na volbu", uvádí Biden. "A bude na voličích, aby tento listopad zvolili představitele podporující možnost volby. A na federální úrovni budeme potřebovat více senátorů podporujících volbu a většinu pro možnost volby ve sněmovně (reprezentantů), abychom přijali zákon kodifikující Roeovou, který se budu snažit prosadit a který uzákoním podpisem," pokračoval prezident.

Biden tak zopakoval slib z předvolební kampaně a zároveň v zásadě přiznal, že momentálně nelze právo na potrat na federální úrovni prosadit, ačkoli Demokratická strana kontroluje obě komory Kongresu. Překážkou pro takový krok je situace v Senátu, kde je vzhledem k systému obstrukcí v praxi zapotřebí 60 hlasů k prosazení většiny legislativních návrhů. Menší z komor Kongresu je nyní rozdělena mezi demokraty a republikány v poměru 50 křesel ku 50 a demokraté ji kontrolují jen díky rozhodujícímu hlasu viceprezidentky Kamaly Harrisové. S touto nejtěsnější možnou většinou by mohli změnit pravidla obstrukcí, tomu ovšem brání postoj dvou demokratických senátorů: Joea Manchina a Kyrsten Sinemaové.

Lídr demokratických senátorů Chuck Schumer dnes slíbil, že pokud se nejvyšší soud vydá cestou nastíněnou v uniklém většinovém stanovisku, pak Senát projedná návrh o uzákonění práva žen na interrupce. Agentura AP ovšem podotýká, že Schumer neslíbil snahu změnit procedurální pravidla s cílem oslabit obstrukce. Senátoři Sinemaová a Manchin mezitím v prohlášeních potvrdili svou podporu stávajícímu systému.

Demokraté tak podle AP obraceli pozornost k umírněným republikánským senátorkám Susan Collinsové a Lise Murkowské, které podporují přístup k potratům a dnes vyjádřily výhrady k uniklé argumentaci většiny nejvyššího soudu. Dvojice letos předložila návrh zákona, který by legislativně ukotvil platný výklad americké ústavy daný případem Roeová vs. Wade.

Zrušení přelomového verdiktu z roku 1973 by podle amerických médií mohlo téměř okamžitě znamenat zákaz či značné omezení potratů ve více než 20 amerických státech. "Pokud konečné rozhodnutí zvrátí Roevou vs. Wade, nepostavilo by to potraty mimo zákon, nýbrž by to otázku legálnosti procedury nechalo na jednotlivých státech," vysvětluje list The New York Times. Komentátoři už před únikem soudního stanoviska očekávali přinejmenším oslabení stávajícího platného precedensu, vzhledem ke složení nejvyššího soudu.

Prezident Biden dnes uvedl, že považuje za zásadní právo žen na volbu mezi ukončením těhotenství a donošením plodu. Současná hlava státu v posledních letech verdikt z kauzy Roeová versus Wade hájí, ačkoli jakožto silně věřící katolík se Biden v minulosti vyslovoval pro omezení přístupu k interrupcím. V novém prohlášení mimo jiné uvádí, že jeho administrativa je v případě změny platného výkladu ústavy připravena bránit právo na interrupci.

Témata: Joe Biden | USA | potraty

Ukrajinci údajně osvobodili padesátku obcí při postupu na jihu země

04.10.2022 21:51 Aktualizováno Ukrajinská armáda osvobodila v Chersonské oblasti na jihu země již padesátku obcí, uvedl dnes v…

Na Haiti se objevila cholera. WHO se obává epidemie a požaduje vakcíny

04.10.2022 21:16 Aktualizováno Na Haiti zemřelo nejméně osm lidí na choleru, v nejchudší americké zemi jde o první úmrtí na tuto…

Do ruských ozbrojených sil vstoupilo už 200.000 mobilizovaných, řekl Šojgu

04.10.2022 21:12 Aktualizováno Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení částečné mobilizace rozšířilo už 200.000 lidí, sdělil…

Dva bloky Záporožské jaderné elektrárny mají být zaminované

04.10.2022 21:05 Aktualizováno První a druhý blok Záporožské jaderné elektrárny jsou zaminované. Na tiskové konferenci to dnes…

Operátor plynovodu Nord Stream 1 čeká na inspekci poničených míst

04.10.2022 21:01 Provozovatel německo-ruského plynovodu Nord Stream 1 chce sám prohlédnout poničená místa na potrubí…

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc za 625 milionů dolarů

04.10.2022 19:31 Spojené státy poskytnou Ukrajině další balík vojenské pomoci v hodnotě 625 milionů dolarů (necelých…

Německý kancléř Scholz hájil fond na stabilizaci cen energií

04.10.2022 18:31 Německý kancléř Olaf Scholz dnes na tiskové konferenci po jednání s nizozemským premiérem Markem…

Téměř dvě třetiny Němců věří, že dodávky energie zůstanou zajištěné

04.10.2022 18:18 Téměř dvě třetiny Němců věří, že dodávky energie v největší evropské ekonomice zůstanou na podzim a…

Dnes vychází nová kniha o Trumpovi. Exprezident podle ní splachoval…

04.10.2022 18:04 Bývalý americký prezident Donald Trump málem dal své dceři Ivance výpověď a pravidelně splachoval…

Řidiči hrozí za tragickou nehodu v Bratislavě doživotí

04.10.2022 17:40 Řidiči, který v neděli opilý a ve vysoké rychlosti narazil osobním vozem do skupiny lidí na…

Související:

Nejnovější