Biden je dle svých slov připravený bránit právo žen na potrat

Americký prezident Joe Biden dnes slíbil, že bude usilovat o uzákonění práva žen na potrat na federální úrovni, zvrátí-li nejvyšší soud USA verdikt legalizující interrupce, jak naznačuje uniklý návrh stanoviska. Šéf Bílého domu v prohlášení vyzývá ke spolupráci "volené představitele na všech úrovních vlády" a také voliče, kteří budou moci do vývoje promluvit v listopadových volbách členů Kongresu a státních činitelů. Později před novináři kritizoval uniklé stanovisko soudců jako radikální a varoval před možnými dopady na další práva Američanů v osobním životě.

Joe Biden

"Jestli tohle stanovisko bude platit, je to vskutku docela radikální rozhodnutí," řekl Biden během cesty do amerického státu Alabama. Odkazoval tím především na argumentaci použitou v návrhu rozhodnutí, která podle prezidenta i některých expertů kromě ukončení práva na potrat také ohrožuje celou řadu dalších práv. Biden konkrétně zmínil právo používat antikoncepci, právo homosexuálů vstupovat do manželství nebo "právo na soukromí".

"Je to zásadní posun v americké právní praxi," řekl. "Znamená to, že na Floridě se mohou rozhodnout přijmout zákon, který říká, že homosexuální sňatky nejsou povolené?" tázal se.

Prezident promluvil před novináři těsně poté, co nejvyšší soud v prohlášení potvrdil autenticitu návrhu stanoviska publikovaného serverem Politico. Ten v noci na dnešek informoval, že pro zrušení precedenčního rozsudku z roku 1973, kterým byly legalizovány potraty v celých Spojených státech, se vyslovilo pět z devíti členů nejvyššího soudu včetně tří soudců jmenovaných exprezidentem Donaldem Trumpem. Předběžné rozhodnutí se týká sporu kolem protipotratového zákona ve státě Mississippi, v němž se definitivní rozuzlení očekává v červnu nebo červenci.

Pokud nejvyšší soudní instance v USA po téměř 50 letech zneplatní verdikt z kauzy známé jako Roeová versus Wade, "bude na volených představitelích našeho národa na všech úrovních vlády, aby chránili právo ženy na volbu", uvádí Biden. "A bude na voličích, aby tento listopad zvolili představitele podporující možnost volby. A na federální úrovni budeme potřebovat více senátorů podporujících volbu a většinu pro možnost volby ve sněmovně (reprezentantů), abychom přijali zákon kodifikující Roeovou, který se budu snažit prosadit a který uzákoním podpisem," pokračoval prezident.

Biden tak zopakoval slib z předvolební kampaně a zároveň v zásadě přiznal, že momentálně nelze právo na potrat na federální úrovni prosadit, ačkoli Demokratická strana kontroluje obě komory Kongresu. Překážkou pro takový krok je situace v Senátu, kde je vzhledem k systému obstrukcí v praxi zapotřebí 60 hlasů k prosazení většiny legislativních návrhů. Menší z komor Kongresu je nyní rozdělena mezi demokraty a republikány v poměru 50 křesel ku 50 a demokraté ji kontrolují jen díky rozhodujícímu hlasu viceprezidentky Kamaly Harrisové. S touto nejtěsnější možnou většinou by mohli změnit pravidla obstrukcí, tomu ovšem brání postoj dvou demokratických senátorů: Joea Manchina a Kyrsten Sinemaové.

Lídr demokratických senátorů Chuck Schumer dnes slíbil, že pokud se nejvyšší soud vydá cestou nastíněnou v uniklém většinovém stanovisku, pak Senát projedná návrh o uzákonění práva žen na interrupce. Agentura AP ovšem podotýká, že Schumer neslíbil snahu změnit procedurální pravidla s cílem oslabit obstrukce. Senátoři Sinemaová a Manchin mezitím v prohlášeních potvrdili svou podporu stávajícímu systému.

Demokraté tak podle AP obraceli pozornost k umírněným republikánským senátorkám Susan Collinsové a Lise Murkowské, které podporují přístup k potratům a dnes vyjádřily výhrady k uniklé argumentaci většiny nejvyššího soudu. Dvojice letos předložila návrh zákona, který by legislativně ukotvil platný výklad americké ústavy daný případem Roeová vs. Wade.

Zrušení přelomového verdiktu z roku 1973 by podle amerických médií mohlo téměř okamžitě znamenat zákaz či značné omezení potratů ve více než 20 amerických státech. "Pokud konečné rozhodnutí zvrátí Roevou vs. Wade, nepostavilo by to potraty mimo zákon, nýbrž by to otázku legálnosti procedury nechalo na jednotlivých státech," vysvětluje list The New York Times. Komentátoři už před únikem soudního stanoviska očekávali přinejmenším oslabení stávajícího platného precedensu, vzhledem ke složení nejvyššího soudu.

Prezident Biden dnes uvedl, že považuje za zásadní právo žen na volbu mezi ukončením těhotenství a donošením plodu. Současná hlava státu v posledních letech verdikt z kauzy Roeová versus Wade hájí, ačkoli jakožto silně věřící katolík se Biden v minulosti vyslovoval pro omezení přístupu k interrupcím. V novém prohlášení mimo jiné uvádí, že jeho administrativa je v případě změny platného výkladu ústavy připravena bránit právo na interrupci.

Témata: Joe Biden | USA | potraty

Ukrajinští partyzáni podle tisku dokázali v Melitopolu vyhodit do vzduchu…

18.05.2022 22:07 Aktualizováno Ukrajinští partyzáni dokázali v okupovaném Melitopolu na jihu země vyhodit do povětří ruský obrněný…

Cesta Finska a Švédska do NATO: Aliance očekávala reakci Moskvy, ne Turecka

18.05.2022 21:45 Když Finsko a Švédsko naznačily, že uvažují o historickém rozhodnutí vstoupit do NATO, očekávala…

Švédsko a Finsko podaly žádost o přijetí do NATO. Česká vláda je pro,…

18.05.2022 21:12 Aktualizováno Švédsko a Finsko dnes učinily klíčový krok na cestě do Severoatlantické aliance. Zástupci obou zemí…

ON-LINE 84. den války: Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie…

18.05.2022 19:27 Aktualizováno Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie střetu v oblasti Doněcku na východě Ukrajiny. Na…

Západní sankce mají na Rusko podle USA mimořádný dopad

18.05.2022 18:33 Západní sankce mají na ruské hospodářství mimořádný dopad, země čelí recesi a vysoké inflaci. Dnes…

EU chystá pro Ukrajinu půjčku devět miliard eur i fond dlouhodobé pomoci

18.05.2022 17:28 Evropská komise dnes navrhla poskytnout Ukrajině půjčku ve výši devět miliard eur (222,3 miliard…

Univerzita Johnse Hopkinse potvrdila milion mrtvých v USA v souvislosti s…

18.05.2022 16:50 Aktualizováno Hranici jednoho milionu úmrtí už překročila také americká bilance covidu-19 sestavovaná Univerzitou…

Kvůli Rusům hrozí podle Berlína největší hladomor od konce druhé světové…

18.05.2022 16:39 Aktualizováno Kvůli ruské invazi na Ukrajinu hrozí světu největší hladomor od druhé světové války. Dnes to na…

O novém náčelníkovi generálního štábu bude jasno v červnu, uvedla…

18.05.2022 16:20 Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) dnes s prezidentem Milošem Zemanem jednala o novém…

Požadavky Bruselu k ukončení závislosti na Rusku jsou dle expertů reálné

18.05.2022 15:59 ožadavky Evropské komise, jejichž pomocí chce v příštích letech ukončit závislost EU na energiích…

Související:

Nejnovější