Biden kritizoval Trumpa a jeho přívržence, jsou podle něj ohrožením demokracie

Americký prezident Joe Biden v projevu ve Filadelfii prohlásil, že extremismus jeho předchůdce v Bílém domě Donalda Trumpa a Trumpových přívrženců mezi republikánskými politiky rozvrací demokracii. Ve městě, které se stalo kolébkou americké demokracie, obvinil své politické odpůrce, že otřásají samými základy Spojených států.

Joe Biden

"Donald Trump a MAGA-republikáni představují extremismus ohrožující samé základy naší republiky," řekl Biden před historickou budovou Independence Hall ve Filadelfii, kde byla přijata Deklarace nezávislosti Spojených států a také americká ústava.

Devětasedmdesátiletý demokratický prezident ostře kritizoval krajní křídlo republikánů a "extrémní filozofii MAGA". Tato zkratka je narážkou na Trumpovo volební heslo z roku 2016 Make America Great Again (učiňme Ameriku opět velikou).

Biden nyní vyčetl přívržencům MAGA, že "nerespektují ústavu, nevěří v právní stát a neuznávají vůli lidu", jsou ochotni zvrátit demokratické volby a ignorovat ústavu. Obvinil je, že "jsou odhodláni vrátit tuto zemi nazpátek" a chtějí Ameriku "bez práva na soukromý život, bez práva na antikoncepci, bez práva vzít si toho, koho milujete", tedy bez sňatků osob stejného pohlaví. "Zatímco tu stojím, rovnost a demokracie jsou vystaveny útoku. Nepředstírejme laskavě opak," řekl podle agentury Reuters.

Prezident v narážce na vpád Trumpových přívrženců do sídla Kongresu a Trumpovo zpochybňování výsledku prezidentských voleb zdůraznil, že v USA není místo pro politické násilí. Dodal, že nebude přihlížet, jak se lidé, kteří odmítají uznat porážku, pokoušejí ukrást volby.

"Dlouho jsme si říkali, že americká demokracie je zaručena. Ale není. Musíme ji bránit. Chránit ji. Postavit se za ni. Každý z nás," zdůraznil podle serveru BBC News.

Zástupci krajní pravice "tleskají hněvu, živí se chaosem, nežijí ve světle pravdy, ale ve stínu lži", řekl Biden, který se snaží vyburcovat voliče demokratů a přesvědčit před listopadovými všeobecnými volbami dosud nerozhodné.

Biden ještě jako kandidát na prezidenta uspořádal ve Filadelfii první shromáždění své kampaně. Uvědomuje si, že stát Pensylvánie, ve kterém se Filadelfie nachází, může být klíčový pro úspěch ve volbách do Kongresu, a tedy i osud zbytku prezidentova mandátu, poznamenala agentura AFP. Připomněla, že Biden nedávno přirovnal ideologii Trumpových vyznavačů k "polofašismu".

Tento výraz pobouřil konzervativní tábor, který prezidenta obviňuje, že přispívá k rozdělení Ameriky. Vůdce republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy ve čtvrtek obvinil Bidena, že "démonizuje desítky milionů tvrdě pracujících Američanů". "Prezident Biden místo toho, aby se snažil sjednotit naši zemi při řešení problémů, rozhodl se rozdělovat, ponižovat a znevažovat své spoluobčany," řekl McCarthy v Bidenově rodném městě Scranton v Pensylvánii.

Kdyby se volby konaly nyní, tak by 47 procent voličů hlasovalo pro demokraty a 44 procent pro republikány, alespoň podle průzkumu, jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnil list The Wall Street Journal (WSJ). Ještě v březnu měla pravice náskok pěti procentních bodů.

Ale volby bývají tradičně nepříznivé vůči straně zastoupené v Bílém domě, průzkumy veřejného mínění nebývají neomylné a dva měsíce jsou v americké politice hotová věčnost, poznamenala AFP. Pro demokraty bude těžké zachovat si většinu ve Sněmovně reprezentantů, ale doufají, že si ji udrží v Senátu, dodala s tím, že k tomu je nutné vyhrát v Pensylvánii.

Bidenova zjevná snaha odsunout Trumpa a jeho stoupence na okraj znamená pro prezidenta, který ve svém inauguračním projevu hlásal touhu po národní jednotě, v poslední době prudký obrat. Biden, který se během prvního roku ve funkci většinou vyhýbal dokonce i oslovení svého předchůdce jménem, stále častěji Trumpa napřímo kritizuje. Povzbuzen letními legislativními vítězstvími své strany a v obavě z Trumpova návratu na titulní stránky novin své útoky ještě zostřil, podotkla agentura AP.

Larry Diamond, odborník na demokracii a vedoucí pracovník Hooverova institutu na Stanfordově univerzitě, uvedl, že útočit na Trumpa za jeho napadání demokracie může být vnímáno jako "zmanipulované" nebo "stranické" chování. "Ale pokud ho neokřiknete, ucuknete před důležitou výzvou v rámci obrany demokracie," dodal.

Témata: Joe Biden | Donald Trump

Nord Stream zřejmě někdo vyhodil do vzduchu úmyslně. Plyn tudy už do zimy…

27.09.2022 21:59 Aktualizováno Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z…

Výsledek Moskvou organizovaného hlasování podle Kuleby nic nezmění

27.09.2022 21:37 Výsledek hlasování zorganizovaných Moskvou v okupovaných či ovládaných částech Ukrajiny nezmění nic…

Moskvou pořádaná hlasování na Ukrajině jsou neupřímná fraška, zní z Francie

27.09.2022 21:22 Hlasování uspořádaná Moskvou v okupovaných a ovládaných částech Ukrajiny jsou bezcenná a neupřímná…

Rusko válku politicky prohrálo, jeho izolace roste, řekl Borrell

27.09.2022 19:58 Izolace Ruska na mezinárodní scéně za poslední týdny zesílila a čím dál více zemí chápe, že ruský…

Habeck: Německo bude muset nechat dvě jaderné elektrárny v provozu

27.09.2022 19:48 Aktualizováno Německo bude muset nechat dvě ze tří stávajících jaderných elektráren v provozu až do jara, aby se…

Stoltenberg varoval Rusko před užitím jaderných zbraní a odsoudil…

27.09.2022 19:39 Hlasování, která Moskva provedla v okupovaných oblastech Ukrajiny, jsou flagrantním porušením…

Slovensko odsouhlasilo vstup Finska a Švédska do NATO

27.09.2022 18:38 Slovenský parlament dnes velkou většinou hlasů přítomných poslanců souhlasil se vstupem Švédska a…

Bulharsko doporučilo občanům, aby odjeli z Ruska a necestovali do něho

27.09.2022 17:10 Bulharské ministerstvo zahraničí dnes doporučilo občanům Bulharska v Rusku, aby tuto zemi opustili.…

V Polsku byl uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, přivede plyn z Norska

27.09.2022 16:49 Aktualizováno V Polsku byl dnes slavnostně uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, který se stane důležitou…

Kancléř Scholz kvůli nákaze koronavirem odložil jednání o energiích

27.09.2022 15:23 Středeční společné jednání německého kancléře Olafa Scholze s premiéry spolkových zemí o inflačních…

Související:

Nejnovější