Biden kritizoval Trumpa a jeho přívržence, jsou podle něj ohrožením demokracie

Joe Biden
Joe Biden, foto: The White House
ČTK 2. září 2022 9:56
Sdílej:

Americký prezident Joe Biden v projevu ve Filadelfii prohlásil, že extremismus jeho předchůdce v Bílém domě Donalda Trumpa a Trumpových přívrženců mezi republikánskými politiky rozvrací demokracii. Ve městě, které se stalo kolébkou americké demokracie, obvinil své politické odpůrce, že otřásají samými základy Spojených států.

"Donald Trump a MAGA-republikáni představují extremismus ohrožující samé základy naší republiky," řekl Biden před historickou budovou Independence Hall ve Filadelfii, kde byla přijata Deklarace nezávislosti Spojených států a také americká ústava.

Devětasedmdesátiletý demokratický prezident ostře kritizoval krajní křídlo republikánů a "extrémní filozofii MAGA". Tato zkratka je narážkou na Trumpovo volební heslo z roku 2016 Make America Great Again (učiňme Ameriku opět velikou).

Biden nyní vyčetl přívržencům MAGA, že "nerespektují ústavu, nevěří v právní stát a neuznávají vůli lidu", jsou ochotni zvrátit demokratické volby a ignorovat ústavu. Obvinil je, že "jsou odhodláni vrátit tuto zemi nazpátek" a chtějí Ameriku "bez práva na soukromý život, bez práva na antikoncepci, bez práva vzít si toho, koho milujete", tedy bez sňatků osob stejného pohlaví. "Zatímco tu stojím, rovnost a demokracie jsou vystaveny útoku. Nepředstírejme laskavě opak," řekl podle agentury Reuters.

Prezident v narážce na vpád Trumpových přívrženců do sídla Kongresu a Trumpovo zpochybňování výsledku prezidentských voleb zdůraznil, že v USA není místo pro politické násilí. Dodal, že nebude přihlížet, jak se lidé, kteří odmítají uznat porážku, pokoušejí ukrást volby.

"Dlouho jsme si říkali, že americká demokracie je zaručena. Ale není. Musíme ji bránit. Chránit ji. Postavit se za ni. Každý z nás," zdůraznil podle serveru BBC News.

Zástupci krajní pravice "tleskají hněvu, živí se chaosem, nežijí ve světle pravdy, ale ve stínu lži", řekl Biden, který se snaží vyburcovat voliče demokratů a přesvědčit před listopadovými všeobecnými volbami dosud nerozhodné.

Biden ještě jako kandidát na prezidenta uspořádal ve Filadelfii první shromáždění své kampaně. Uvědomuje si, že stát Pensylvánie, ve kterém se Filadelfie nachází, může být klíčový pro úspěch ve volbách do Kongresu, a tedy i osud zbytku prezidentova mandátu, poznamenala agentura AFP. Připomněla, že Biden nedávno přirovnal ideologii Trumpových vyznavačů k "polofašismu".

Tento výraz pobouřil konzervativní tábor, který prezidenta obviňuje, že přispívá k rozdělení Ameriky. Vůdce republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy ve čtvrtek obvinil Bidena, že "démonizuje desítky milionů tvrdě pracujících Američanů". "Prezident Biden místo toho, aby se snažil sjednotit naši zemi při řešení problémů, rozhodl se rozdělovat, ponižovat a znevažovat své spoluobčany," řekl McCarthy v Bidenově rodném městě Scranton v Pensylvánii.

Kdyby se volby konaly nyní, tak by 47 procent voličů hlasovalo pro demokraty a 44 procent pro republikány, alespoň podle průzkumu, jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnil list The Wall Street Journal (WSJ). Ještě v březnu měla pravice náskok pěti procentních bodů.

Ale volby bývají tradičně nepříznivé vůči straně zastoupené v Bílém domě, průzkumy veřejného mínění nebývají neomylné a dva měsíce jsou v americké politice hotová věčnost, poznamenala AFP. Pro demokraty bude těžké zachovat si většinu ve Sněmovně reprezentantů, ale doufají, že si ji udrží v Senátu, dodala s tím, že k tomu je nutné vyhrát v Pensylvánii.

Bidenova zjevná snaha odsunout Trumpa a jeho stoupence na okraj znamená pro prezidenta, který ve svém inauguračním projevu hlásal touhu po národní jednotě, v poslední době prudký obrat. Biden, který se během prvního roku ve funkci většinou vyhýbal dokonce i oslovení svého předchůdce jménem, stále častěji Trumpa napřímo kritizuje. Povzbuzen letními legislativními vítězstvími své strany a v obavě z Trumpova návratu na titulní stránky novin své útoky ještě zostřil, podotkla agentura AP.

Larry Diamond, odborník na demokracii a vedoucí pracovník Hooverova institutu na Stanfordově univerzitě, uvedl, že útočit na Trumpa za jeho napadání demokracie může být vnímáno jako "zmanipulované" nebo "stranické" chování. "Ale pokud ho neokřiknete, ucuknete před důležitou výzvou v rámci obrany demokracie," dodal.

Stalo se
Zahraničí
Měsíc

Závod mezi USA a Čínou o dobytí Měsíce odstartoval. Otázek je víc než odpovědí

Závody mezi Spojenými státy a Čínou o návrat na Měsíc nabírají na obrátkách. Obě země plánují vybudovat dlouhodobé výzkumné stanice na měsíčním povrchu, podobné těm, které již existují v Antarktidě. S tím však přichází i otázky týkající se potenciálních sporů – například o umístění základen či těžbu měsíčních zdrojů, jako je vodní led v kráterech na pólech. Tento led má pro budoucí vesmírné mise zásadní význam, neboť může sloužit jako zdroj raketového paliva i podpory života.

České celebrity
S Karlem Heřmánkem se lidé loučili v Divadle Bez zábradlí.

Policie prozradila závěry vyšetřování loňské smrti Karla Heřmánka (†76)

Policie definitivně uzavřela případ loňské smrti populárního herce Karla Heřmánka. K trestnému činu podle vyšetřovatelů nedošlo. Heřmánek zemřel na konci srpna na střelnici na Příbramsku. Bylo mu 76 let. 

České celebrity
Marek Eben

Prezident Marek Eben? Může to znít dobře, ale má to háček. Moderátor promluvil

Marek Eben z televizních obrazovek působí jako osobnost, která umí spojovat. Byl by tedy ideálním materiálem na prezidenta. Česko ale momentálně jednoho má a ještě nějaký čas mít nebude. Eben navíc už před lety prozradil, zda by stál o pozici hlavy státu. 

Zahraničí
Donald Trump

Šílenství, nebo skvěle promyšlená strategie? Trump nechce Grónsko jen tak z nudy

Požadavek Donalda Trumpa na koupi Grónska neznamená návrat k imperiálním ambicím 19. století, ale odráží hypermoderní realitu: svět, který se zásadně mění vlivem klimatických změn. S táním ledových ploch v Arktidě vznikají nové možnosti pro těžbu zdrojů, rychlejší obchodní cesty, vojenské základny a rybolovné zóny.