Americký prezident Joe Biden v projevu ve Filadelfii prohlásil, že extremismus jeho předchůdce v Bílém domě Donalda Trumpa a Trumpových přívrženců mezi republikánskými politiky rozvrací demokracii. Ve městě, které se stalo kolébkou americké demokracie, obvinil své politické odpůrce, že otřásají samými základy Spojených států.
"Donald Trump a MAGA-republikáni představují extremismus ohrožující samé základy naší republiky," řekl Biden před historickou budovou Independence Hall ve Filadelfii, kde byla přijata Deklarace nezávislosti Spojených států a také americká ústava.
Devětasedmdesátiletý demokratický prezident ostře kritizoval krajní křídlo republikánů a "extrémní filozofii MAGA". Tato zkratka je narážkou na Trumpovo volební heslo z roku 2016 Make America Great Again (učiňme Ameriku opět velikou).
Biden nyní vyčetl přívržencům MAGA, že "nerespektují ústavu, nevěří v právní stát a neuznávají vůli lidu", jsou ochotni zvrátit demokratické volby a ignorovat ústavu. Obvinil je, že "jsou odhodláni vrátit tuto zemi nazpátek" a chtějí Ameriku "bez práva na soukromý život, bez práva na antikoncepci, bez práva vzít si toho, koho milujete", tedy bez sňatků osob stejného pohlaví. "Zatímco tu stojím, rovnost a demokracie jsou vystaveny útoku. Nepředstírejme laskavě opak," řekl podle agentury Reuters.
Prezident v narážce na vpád Trumpových přívrženců do sídla Kongresu a Trumpovo zpochybňování výsledku prezidentských voleb zdůraznil, že v USA není místo pro politické násilí. Dodal, že nebude přihlížet, jak se lidé, kteří odmítají uznat porážku, pokoušejí ukrást volby.
"Dlouho jsme si říkali, že americká demokracie je zaručena. Ale není. Musíme ji bránit. Chránit ji. Postavit se za ni. Každý z nás," zdůraznil podle serveru BBC News.
Zástupci krajní pravice "tleskají hněvu, živí se chaosem, nežijí ve světle pravdy, ale ve stínu lži", řekl Biden, který se snaží vyburcovat voliče demokratů a přesvědčit před listopadovými všeobecnými volbami dosud nerozhodné.
Biden ještě jako kandidát na prezidenta uspořádal ve Filadelfii první shromáždění své kampaně. Uvědomuje si, že stát Pensylvánie, ve kterém se Filadelfie nachází, může být klíčový pro úspěch ve volbách do Kongresu, a tedy i osud zbytku prezidentova mandátu, poznamenala agentura AFP. Připomněla, že Biden nedávno přirovnal ideologii Trumpových vyznavačů k "polofašismu".
Tento výraz pobouřil konzervativní tábor, který prezidenta obviňuje, že přispívá k rozdělení Ameriky. Vůdce republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy ve čtvrtek obvinil Bidena, že "démonizuje desítky milionů tvrdě pracujících Američanů". "Prezident Biden místo toho, aby se snažil sjednotit naši zemi při řešení problémů, rozhodl se rozdělovat, ponižovat a znevažovat své spoluobčany," řekl McCarthy v Bidenově rodném městě Scranton v Pensylvánii.
Kdyby se volby konaly nyní, tak by 47 procent voličů hlasovalo pro demokraty a 44 procent pro republikány, alespoň podle průzkumu, jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnil list The Wall Street Journal (WSJ). Ještě v březnu měla pravice náskok pěti procentních bodů.
Ale volby bývají tradičně nepříznivé vůči straně zastoupené v Bílém domě, průzkumy veřejného mínění nebývají neomylné a dva měsíce jsou v americké politice hotová věčnost, poznamenala AFP. Pro demokraty bude těžké zachovat si většinu ve Sněmovně reprezentantů, ale doufají, že si ji udrží v Senátu, dodala s tím, že k tomu je nutné vyhrát v Pensylvánii.
Bidenova zjevná snaha odsunout Trumpa a jeho stoupence na okraj znamená pro prezidenta, který ve svém inauguračním projevu hlásal touhu po národní jednotě, v poslední době prudký obrat. Biden, který se během prvního roku ve funkci většinou vyhýbal dokonce i oslovení svého předchůdce jménem, stále častěji Trumpa napřímo kritizuje. Povzbuzen letními legislativními vítězstvími své strany a v obavě z Trumpova návratu na titulní stránky novin své útoky ještě zostřil, podotkla agentura AP.
Larry Diamond, odborník na demokracii a vedoucí pracovník Hooverova institutu na Stanfordově univerzitě, uvedl, že útočit na Trumpa za jeho napadání demokracie může být vnímáno jako "zmanipulované" nebo "stranické" chování. "Ale pokud ho neokřiknete, ucuknete před důležitou výzvou v rámci obrany demokracie," dodal.
Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena?
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.