Biden nakonec slíbil Ukrajině poskytnutí střel ATACMS

Joe Biden
Joe Biden, foto: The White House
Marek Novotný 22. září 2023 20:45
Sdílej:

Americký prezident Joe Biden nakonec zřejmě slíbil ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému, že USA poskytnou Ukrajině malé množství taktických balistických střel ATACMS. V pátek, tedy den po Zelenského návštěvě v Bílém domě, to uvedla americká televize NBC News.

Stanice se odvolává na informace od tří amerických činitelů a jednoho zástupce Kongresu, kteří jsou obeznámeni s průběhem čtvrtečních rozhovorů. V tuto chvíli ovšem není jasné, kdy Ukrajina zbraně obdrží a kdy se o tom dozví veřejnost.

Biden ve čtvrtek oznámil další balíček americké vojenské pomoci v hodnotě 325 milionů dolarů, jehož součásti jsou například tanky Abrams či prostředky protivzdušné obrany. Nicméně poskytnutí balistických střel oficiálně oznámeno nebylo.

Prezidenti USA a Ukrajiny se včera potkali již pošesté. Podle bezpečnostního poradce Bílého domu Jakea Sullivana se tak ve čtvrtek stalo v důležité chvíli, kdy ukrajinské jednotky pokračují v postupu během protiofenzivy, zatímco Rusko spustilo další brutální vlnu leteckých útoků na ukrajinská města.

"Prezident neustále mluví s armádou, se svými protějšky v Evropě a se samotnými Ukrajinci o tom, co je potřeba na bojišti při kterékoliv fázi války, a o tom, co mohou Spojené státy poskytnout. Rozhodl se, že neposkytne ATACMS, ale také to neshodil ze stolu do budoucna," prohlásil Sullivan před samotným jednáním obou hlav státu.

Američané dosud poskytli Ukrajině zbraně s maximálním doletem kolem 150 kilometrů. Diskutované střely doletí až do dvojnásobné vzdálenosti, tedy ještě dál než Velkou Británií poskytnuté rakety Storm Shadow.

Taktické balistické střely ATACMS jsou určené k ničení pozemních cílů a k taktické podpoře pěchoty na bojišti. Nesou jednu hlavici s konvenční náplní. Odpalovány jsou z lehkých salvových raketometů HIMARS, které byly Ukrajině poskytnuty již dříve.

Stalo se
Světové celebrity
Katie Price

Katie Price otočila. Její manžel od ní neuvidí ani korunu!

Bývalá glamour modelka Katie Price se rozhodla ignorovat drama kolem svého vězněného manžela Leeho Andrewse a vyrazila na nákupy do Brightonu. Andrews, který je britským občanem žijícím ve Spojených arabských emirátech, zůstává za mřížemi v dubajské věznici Al Awir.

Světové celebrity
George Clooney

George Clooney vybral nového Jamese Bonda!

Americký herec a režisér George Clooney by v roli příštího Jamese Bonda nejraději viděl britského herce Calluma Turnera, se kterým v roce 2023 spolupracoval na sportovním dramatu The Boys in the Boat. Pětašedesátiletý Clooney vyjádřil přesvědčení, že šestatřicetiletý Turner by byl pro tuto roli ideální, protože je vysoký, pohledný, okouzlující a je to Brit.

Světové celebrity
Timothée Chalamet

Timothée Chalamet a Taylor Swift slavili největší zvrat v historii!

Vítězství, které vstoupilo do dějin, předvedli basketbalisté New York Knicks, když ve čtvrtém zápase finále NBA dokázali smazat devětadvacetibodové manko proti San Antoniu Spurs a dokonali největší zvrat v historii finálových sérií. Ohromující úspěch rozpoutal divoké oslavy jak přímo v ochozech Madison Square Garden, tak v ulicích města i na dalších místech Spojených států, přičemž v hledišti nechyběla řada celosvětově známých osobností. 

Světové celebrity
Diana

Unikátní dopis: Princezna Diana se přiznala k užívání antidepresiv

Osobní, vlastnoručně psaný děkovný dopis od zesnulé britské princezny Diany, v němž se svěřuje se svým užíváním antidepresiv, míří do dražby. Text adresovaný herci Terenci Stampovi je součástí rozsáhlé hercovy pozůstalosti, kterou koncem měsíce nabídne aukční síň Bonhams.