Americký prezident Joe Biden nařídil v pátek ministerstvu zahraničí, aby vyčlenilo až 775 milionů dolarů (19 miliard Kč) na další pomoc Ukrajině, která se už téměř půl roku brání ruské vojenské agresi. Vyplývá to z příslušných dokumentů zveřejněných Bílým domem a americkou diplomacií. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na twtitteru uvedl, že velmi oceňuje další americký balík vojenské pomoci.
Podle amerického ministerstva zahraničí budou v pomoci zahrnuty další zbraně, munice a vybavení ze zásob ministerstva obrany USA. Konkrétněji pomoc úřad nespecifikoval.
Podle dřívějších informací agentury Reuters, která se odvolala na nejmenovaného představitele americké obrany, Spojené státy pošlou Ukrajincům monitorovací bezpilotní letadla Scan Eagle, houfnice ráže 105 milimetrů, protitankové střely Javelin a poprvé také obrněná vozidla MRAP odolná proti minám.
Složení nově oznámené dodávky podle serveru Politico naznačuje, že zbraně budou použity při očekávané ofenzívě ukrajinských sil na jihu země. Drony Scan Eagle, které Ukrajina obdrží vůbec poprvé, a to v počtu 15 kusů, jsou vhodné pro zaměřování dělostřelecké a raketové palby. Obrněná vozidla MaxxPro MRAP mohou čistit cesty a pole od min položených ruskými jednotkami. Přítomnost pancéřovek Carl Gustav na seznamu dodávaných zbraní pak naznačuje, že Ukrajinci očekávají boje na krátkou vzdálenost.
Není jasné, zda se dodávka uskuteční ještě před očekávanou ofenzívou, připomíná Politico. Podle serveru není dokonce jasné ani to, zda se s ohledem na dlouhé odklady ukrajinský protiútok vůbec uskuteční.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken v prohlášení na webu poznamenal, že Spojené státy dosud Ukrajině poskytly bezpečnostní pomoc v hodnotě přibližně 10,6 miliardy dolarů (260 miliard Kč), a to od počátku úřadování Bidenovy administrativy. Ten do funkce nastoupil loni v lednu.
"Děkuji prezidentovi Spojených států za toto rozhodnutí! Udělali jsme další důležitý krok k porážce agresora. Ukrajina bude svobodná!" reagoval Zelenskyj.
Vlnu kritiky vyvolalo vyjádření ruského velvyslance při mezinárodních organizacích ve Vídni Michaila Uljanova, který v reakci na Zelenského poděkování Spojeným státům na twitteru napsal: "Žádné slitování s ukrajinským obyvatelstvem". Podle Zelenského poradce Mychajla Podoljaka tím ruský diplomat vyzýval ke "konečnému řešení ukrajinské otázky".
Uljanov později svůj příspěvek smazal a uvedl, že spojovat jeho "slova o politice Kyjeva" s genocidou je "zcela nepřijatelné". Ukrajina se podle něj nestará o své obyvatelstvo, když se soustředí výlučně na dodávky zbraní ze Západu a odmítá diplomatická jednání s Ruskem.
Rakouské ministerstvo zahraničí podle agentury APA oznámilo, že si Uljanova v souvislosti s jeho "štvavými výroky" v neděli předvolá. "Jsme pobouřeni nelidskými výroky stálého zástupce Ruska a jeho pokusy relativizovat to, co relativizovat nelze," uvedlo ministerstvo.
Britney Spears ostře vystoupila proti své rodině v obsáhlém příspěvku na sociálních sítích, kde přiznala, že má ze svých nejbližších strach. Zpěvačka hitu Toxic prohlásila, že se cítí neuvěřitelně šťastná, že je po tom všem, jak s ní příbuzní zacházeli, vůbec naživu. Reagovala tak na traumatickou minulost spojenou s opatrovnictvím, které skončilo před čtyřmi lety.
Manžel Katie Price, Lee Andrews, zveřejnil nové fotografie se svou ženou, čímž vyvolal další vlnu dohadů ohledně jejich společného shledání. Pár se zasnoubil a vzal jen několik dní po svém prvním setkání, což šokovalo rodinu známé modelky. Krátce po svatbě se Katie vrátila do Velké Británie a vyjádřila radost z návratu domů, zatímco Lee zůstal v Dubaji, přestože původně plánoval odletět s ní.
Streamovací gigant Netflix se údajně potýká s nečekaným logistickým problémem. Podle informací z Hollywoodu jsou sklady v sídle společnosti přeplněny neprodanými zásobami produktů značky „As Ever“, kterou vlastní Meghan Markle. Zaměstnanci Netflixu si tak nyní mohou domů zdarma odnášet dárková balení džemů, vína nebo jedlých květinových posypek, protože se zboží údajně prodává příliš pomalu.
Hvězda reality show Kim Kardashian a pilot Formule 1 Lewis Hamilton byli poprvé spatřeni společně na veřejnosti poté, co se objevily zprávy o jejich romantickém dostaveníčku na anglickém venkově. Dvojice byla vyfotografována, jak odděleně opouští luxusní restauraci Matsuhisa, odkud následně zamířila na soukromý večírek v Aspenu. Kim zvolila pro tuto příležitost černé třpytivé šaty, zatímco Lewis vsadil na šedé sako doplněné širokými džíny a botami.
Ke šťastnému konci dospěl v polovině ledna příběh českého občana vězněného ve Venezuele. Jan Darmovzal ale nyní přiznal, že stále není ve stoprocentní fyzické a psychické kondici. Pobyt v jihoamerickém vězení si vybral svou daň.
Svatba Dary Rolins se v Česku a na Slovensku očekává už nějaký čas, ale nyní přišla jiná překvapivá informace z útrob její rodiny. Jeden z jejích členů si totiž změní příjmení. O koho jde a jaký k tomu má důvod?
Kriminalisté z Královéhradeckého kraje se od středečního večera zabývají násilným útokem v Jaroměři. V bytě došlo ke konfliktu dvou mužů. Případ byl předběžně kvalifikován jako pokus o vraždu.
První reakce přicházejí na oznámený konec moderátorky Barbory Kroužkové na obrazovkách České televize. Jejího odchodu lituje například Jakub Železný, který také před časem vyklidil pozici v hlavní zpravodajské relaci. Oproti Kroužkové je ale nadále zaměstnancem ČT.
I v úterý se do ranního vysílání Evropy 2 připojila Jiřina Bohdalová. Posluchači show, jejíž tváří je Leoš Mareš, se tentokrát dočkali dalšího překvapení. Zazněl totiž i hlas jiné slavné Češky, která měla velmi blízko k nejslavnějšímu zpěvákovi Karlu Gottovi.
Česko letos oslaví významné jubileum jedné z nejvýraznějších postav naší umělecké scény. Zdeněk Svěrák sice bude mít devadesátiny až v březnu, ale Český rozhlas se rozhodl na ně upozornit už nyní. Chystá totiž jednu zajímavou akci.
První nástin toho, jaké bude počasí v příštím týdnu, nabídli meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Očekávají v jeho průběhu další oteplení, denní maxima vystoupají poměrně vysoko nad nulu.
Předpokládaným výsledkem skončila mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, na které se opozice snažila vyslovit nedůvěru vládě premiéra Andreje Babiše (ANO). Kabinet, jenž získal důvěru poslanců teprve v polovině ledna, v hlasování obstál.