Biden nejspíš dostane možnost vybrat člena nejvyššího soudu

Soudce Nejvyššího soudu Spojených států Stephen Breyer letos téměř po třech dekádách ve funkci odstoupí. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informují americká média včetně agentury AP a televize NBC News.

Joe Biden

Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi se tak nejspíš naskytne možnost poprvé vybrat člena nejvyšší soudní instance v USA, na převaze konzervativních soudců nad liberálními v poměru šesti ku třem to ale nic nezmění.

Post na nejvyšším soudě je doživotní, soudci se ovšem mohou kdykoli rozhodnout odejít do důchodu. Podle informací amerických médií se tak Breyer chystá učinit po skončení nynější schůze soudu, která potrvá do června.

Breyer byl do funkce jmenován v roce 1994 tehdejším prezidentem Billem Clintonem a nyní je jasně nejstarším členem devítimístného soudního senátu. V srpnu oslavil 83. narozeniny. Veřejnoprávní rozhlas NPR jej v dnešním článku popisuje jako "praktického a umírněně liberálního" soudce, který se v zákulisí snažil budovat podporu pro rozhodnutí představující jakousi střední cestu mezi konzervativním a liberálním křídlem soudu.

Breyer byl považován za člena liberálního křídla, nicméně někteří liberální aktivisté a dokonce i zákonodárci jej již několik měsíců vyzývají k odchodu. Důvodem je skutečnost, že Demokratická strana od loňského ledna drží prezidentský post i kontrolu nad Senátem, na uvolněné místo tak může být relativně snadno dosazen další liberální soudce. Na soudě by ale i tak zůstala zachována převaha konzervativců v poměru šesti ku třem, která trvá od podzimu 2020.

Členy nejvyššího soudu v USA jmenuje prezident, následně nominanty schvaluje Senát. Biden v minulosti uvedl, že případné uvolnění místa by využil ke jmenování první soudkyně tmavé pleti. Jeho předchůdce v Bílém domě Donald Trump dostal možnost jmenovat soudce hned třikrát a Senát ovládaný tehdy Republikánskou stranou postupně schválil nominace Neila Gorsuche, Bretta Kavanaugha a Amy Coneyové Barrettové, což posílilo konzervativní většinu.

Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová dnes uvedla, že na plánu prezidenta Bidena nominovat do nejvyššího soudu černošku se nic nezměnilo. Breyera by podle médií mohla nahradit Ketanji Brownová Jacksonová, která pro něj kdysi pracovala a od loňského roku je soudkyní vlivného odvolacího soudu ve Washingtonu. Jako další potenciální Bidenova volba je uváděná členka kalifornského nejvyššího soudu Leondra Krugerová.

Biden se zatím k věci podrobněji nevyjádřil, neboť Breyer informaci o odchodu do důchodu ihned nepotvrdil. Deník The New York Times s odvoláním na nejmenovaný informovaný zdroj píše, že oficiální oznámení se očekává ve čtvrtek.

Lídr demokratů v Senátu Chuck Schumer nicméně už ohlásil, že Bidenův kandidát by rychle dostal možnost předstoupit před zákonodárce a že schvalovací řízení by postupovalo s "veškerou záměrnou rychlostí". Demokraté za současného stavu mohou nového člena nejvyššího soudu schválit bez jediného republikánského hlasu, neboť tento proces nemůže menšina senátorů blokovat tak jako legislativní návrhy. Zároveň potřebují postupovat rychle, neboť vše mohou změnit listopadové volby do Senátu, který aktuálně demokrati kontrolují jen díky rozhodujícímu hlasu viceprezidentky Kamaly Harrisové.

Témata: Joe Biden | soudy | USA

Turecko neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko

16.05.2022 21:57 Aktualizováno Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. Dnes to podle agentury…

Švédsko se rozhodlo oficiálně požádat o členství v NATO

16.05.2022 21:57 Aktualizováno Švédsko se rozhodlo oficiálně požádat o členství v Severoatlantické alianci. Ve Stockholmu to dnes…

Novou francouzskou premiérkou se stala dosavadní ministryně práce…

16.05.2022 21:51 Novou francouzskou premiérkou se stala dosavadní ministryně práce Élisabeth Borneová. S odvoláním…

Země Evropské unie se kvůli ropě stále neshodly na nových sankcích proti…

16.05.2022 21:29 Země Evropské unie se stále neshodly na nových sankcích proti Rusku, jejichž přijetí stále brání…

Slovenská prezidentka Čaputová podporuje vstup Finska a Švédska do NATO

16.05.2022 20:51 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová podporuje vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance …

ON-LINE 82. den války: Ukrajině se povedlo vytlačit v Charkovské oblasti…

16.05.2022 20:36 Aktualizováno Ruské jednotky nyní soustředí své hlavní úsilí v Doněcké oblasti, kde se dělostřelbou a leteckými…

Ministři zdravotnictví německých zemí žádají po vládě novelizaci…

16.05.2022 20:19 Ministři zdravotnictví německých spolkových zemí žádají po spolkové vládě novelizaci…

Biden údajně schválil opětovné nasazení amerických vojáků v Somálsku

16.05.2022 18:51 Americký prezident Joe Biden podepsal nařízení znovu nasadit americké vojáky v Somálsku, kde…

Putin: Plány na přijetí Finska a Švédska do NATO nejsou problém

16.05.2022 18:24 Aktualizováno Plány na přijetí Finska a Švédska do NATO nejsou problém, prohlásil dnes podle agentury Reuters…

Rusko hlásí evakuaci raněných Ukrajinců z Azovstalu do města pod kontrolou…

16.05.2022 17:01 Aktualizováno V Mariupolu začala podle ruského ministerstva obrany evakuace raněných ukrajinských vojáků z…

Související:

Nejnovější