Biden omilostní Američany odsouzené za držení marihuany

Joe Biden
Joe Biden, foto: The White House
ČTK 6. října 2022 22:15
Sdílej:

Americký prezident Joe Biden dnes oznámil, že udělí milost tisícům Američanů, kteří byli na federální úrovni odsouzeni za "prosté držení marihuany". Šéf Bílého domu v této souvislosti uvedl, že by "nikdo neměl být ve vězení jen za užívání nebo držení marihuany" a vyzval guvernéry amerických států, aby jeho příkladu následovali.

Podle agentury AP jde o významný krok k dekriminalizaci této drogy, za jejíž držení jsou v USA častěji trestáni černoši.

"Posílání lidí do vězení za držení marihuany zmařilo příliš mnoho životů a lidé skončili ve vězení za jednání, které mnoho států již nezakazuje. Záznamy v trestním rejstříku za držení marihuany také vytvořily zbytečné překážky v zaměstnání, bydlení a vzdělávání," uvedl americký prezident. V této souvislosti poznamenal, že ačkoliv lidé jiné barvy pleti než bílé užívají marihuanu v podobné míře jako běloši, jsou to právě menšiny, které jsou za držení marihuany mnohem častěji stíhány a zatýkány. "Je čas, abychom tyto křivdy napravili," uvedl.

Americký prezident zdůraznil, že za držení marihuany by stejně jako ve federálních věznicích neměli lidé končit ani ve věznicích jednotlivých států. Vyzval proto guvernéry, aby jeho krok následovali.

Prezident také žádá federální činitele, aby zahájili revizi způsobu, jakým je marihuana klasifikována podle federálních zákonů. Šéf Bílého domu v prohlášení připomenul, že podle federálního zákona je marihuana zařazena mezi nejnebezpečnější drogy spolu s LSD a heroinem, přičemž fentanyl a metamfetamin, které pohánějí "epidemii předávkování" v USA, jsou zařazeny do méně závažné kategorie.

V závěru prezident poznamenal, že by i s nynější změnou pravidel ohledně držení marihuany měla zůstat v platnosti "důležitá omezení, která se týkají jejího pašování, propagování a prodeje nezletilým".

Témata:
Stalo se
České celebrity
Agáta Hanychová

Jak dopadl soud? Agáta Hanychová tvrdí něco jiného než Soukup

Ve sporech slavných osobností je občas těžké se zorientovat, protože si říkají, co chtějí. Jaromír Soukup po pondělním soudním jednání tvrdil, že padlo rozhodnutí v jeho prospěch. Jenže pak se ozvala Agáta Hanychová, respektive její právní zástupce. 

Domácí
Metro

Metro čeká velké prázdninové omezení provozu. Začíná už v sobotu

V Praze se chystá velká prázdninová výluka metra, která bude trvat celý týden. Začne během nadcházejícího víkendu, potrvá sedm dní a dotkne se úseku linky C v centru hlavního města. Podle dopravce proběhne oprava trati. 

Světové celebrity
Taylor Swift

Novináři se dostali ke smlouvám, které nutí Taylor Swift podepsat svatební hosty. Jsou k ničemu

Smlouvy o mlčenlivosti (NDA), které hosté plánované svatby zpěvačky Taylor Swift a hráče amerického fotbalu Travise Kelceho museli podepsat, mají nečekaný háček. Ačkoli se původně zdály být naprosto nekompromisní, podle zjištění serveru TMZ dokumenty neobsahují žádné finanční postihy ani jiné stanovené tresty pro případ, že by někdo detaily o ostře sledovaném obřadu vyzradil. 

Světové celebrity
Jennifer Aniston

Nový vztah Jennifer Aniston čelí první krizi!

Vztah herečky Jennifer Anistonové a jejího partnera Jima Curtise podle anonymních zdrojů z jejich okolí čelí prvnímu výraznějšímu napětí. Životnímu kouči a hypnotizérovi údajně vadí, že slavná představitelka Rachel ze seriálu Přátelé zůstává v blízkém kontaktu se svým bývalým manželem Bradem Pittem.