Biden opět kritizoval nejvyšší soud kvůli otázce potratů, vydal dekret

Americký prezident Joe Biden dnes exekutivním nařízením pověřil složky své vlády, aby se snažily více podporovat přístup k potratům a antikoncepci poté, co nejvyšší soud zrušil ve Spojených státech plošné právo na ukončení těhotenství. Americká média podotýkají, že šéf Bílého domu byl pod značným tlakem některých stranických kolegů, aby v návaznosti na verdikt soud postupoval razantněji.

Joe Biden

Při podepisování dekretu Biden znovu nejvyšší soud kritizoval a označil červnový verdikt za extrémní.

"To nebylo rozhodnutí vycházející z ústavy," prohlásil o verdiktu zneplatňujícím precedent z roku 1973, který garantoval právo na potrat zhruba do 24. týdne těhotenství. "Nebylo to o ústavě nebo o právu... To, čeho jsme svědky, nebyl verdikt na základě ústavy. Bylo to uplatnění hrubé politické síly," pokračoval.

Prezident nemá pravomoc obnovit přístup k interrupcím ve více než desítce amerických států, kde po zásahu nejvyšší soudní instance začaly platit zákazy či restrikce přijaté republikánskými politiky. V dnešním poměrně emotivním projevu Biden zdůraznil, že nejrychlejší cesta k obnově federálního práva na potrat vede skrze Kongres, načež znovu otázku dával do souvislosti s nadcházejícími volbami. "Pro pánaboha, v listopadu jsou volby!" prohlásil.

"Ale než na to dojde, podepisuji toto důležité exekutivní nařízení," pokračoval. Podle agentury AP nový dekret například zahrnuje instrukce pro ministerstva spravedlnosti a zdravotnictví, jak čelit snahám o omezení dostupnosti léčiv vyvolávajících potraty nebo případnému zakazování cest do potratových klinik v jiných státech.

Dále dekret pověřuje vládní orgány, aby se snažily vzdělávat zdravotníky nebo pojišťovny ohledně povinnosti sdílet citlivé informace o pacientech s úřady a aby zprostředkovávaly bezplatnou právní pomoc pacientkám a klinikám. Také se dotýká obav kolem možného digitálního sledování pacientek, píše zpravodajský web Axios. Biden žádá Federální obchodní komisi (FTC), aby přijala kroky na ochranu soukromí lidí hledajících na internetu informace o reprodukční péči.

Iniciativa přichází poté, co Biden čelil kritice některých představitelů své Demokratické strany, podle nichž v ochraně přístupu k potratům nepostupuje dostatečně agresivně. Skupina demokratických senátorů minulý měsíc ve společném dopise prezidentovi vzkázala, že Američané si zaslouží "reakci napříč celou vládou". Bidenovy možnosti jsou ovšem po změně ústavního pořádku omezené, zatímco jednotlivé státy nyní mohou přístup k potratům široce regulovat.

Podle deníku The New York Times ke čtvrtku v devíti státech USA platily zákazy potratů, v dalších pěti pak časová omezení pro jejich provádění. Dnes se k těmto státům přidává Louisiana, kde soud umožnil vymáhání normy, která staví mimo zákon téměř všechny interrupce. Místní zákaz, který vstoupil v platnost bezprostředně po verdiktu nejvyššího soudu a následně byl dočasně zablokován, umožňuje ukončit těhotenství pouze tehdy, když matce hrozí smrt nebo trvalá újma.

Témata: Joe Biden | potraty | USA

Skotsko čelí kritice, protože ambasadorem pro menstruační potřeby zdarma…

17.08.2022 21:37 Na Skotsko se snesla kritika kvůli tomu, že prosazováním bezplatného přístupu k vložkám a tamponům…

Rusové podle Ukrajinců narychlo přemisťují z Krymu letadla

17.08.2022 19:39 Po úterních explozích na leteckých základnách na poloostrově Krym Rusové z oblasti narychlo stahují…

WHO eviduje více než 35 tisíc případů opičích neštovic v 92 zemích

17.08.2022 19:24 Světová zdravotnická organizace (WHO) eviduje více než 35.400 případů opičích neštovic v 92 zemích.…

Rusko předpovídá, že se vývozní cena plynu letos zdvojnásobí

17.08.2022 16:45 Rusko předpokládá, že se průměrná vývozní cena jeho plynu letos více než zdvojnásobí na 730 dolarů …

Trump shání zkušené právníky, ti ho většinou odmítají

17.08.2022 15:28 Bývalý šéf Bílého domu Donald Trump a jeho poradci strávili více než týden od zásahu Federálního…

Rakousko zatím naplnilo plynové zásobníky na méně než 60 procent

17.08.2022 14:54 Zásobníky zemního plynu v Rakousku jsou plné z téměř 60 procent. Dnes to podle agentury APA uvedlo…

Čína pošle své vojáky na cvičení do Ruska

17.08.2022 14:16 Aktualizováno Čínská armáda vyšle své vojáky do Ruska, aby se tam zúčastnili společného vojenského cvičení. Do…

Slovensko na opatření kvůli válce na Ukrajině vynaloží 241 milionů eur

17.08.2022 13:28 Slovensko letos v souvislosti s konfliktem na Ukrajině plánuje vynaložit na různá opatření 241…

Tchaj-wan registruje další vojenské aktivity Číny kolem ostrova

17.08.2022 13:14 Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že dnes zaregistrovalo 21 čínských letounů a pět čínských…

Expert OSN: Pracovní programy pro Ujgury mohou vést až k otroctví

17.08.2022 12:09 Pracovní a rekvalifikační programy, do kterých jsou v Číně zařazování příslušníci etnické menšiny…

Související:

Nejnovější