Biden oproti předchůdcům v prvním roce mandátu hovořil s médii méně

Americký prezident Joe Biden během prvního roku v Bílém domě uspořádal méně tiskových konferencí s otázkami od novinářů a poskytl méně rozhovorů médiím než řada jeho předchůdců. S odvoláním na analýzu politoložky Marthy Joyntové Kumarové z Townsonské univerzity v Marylandu to napsala agentura AP.

Joe Biden, prezident USA.

Biden podle agentury sice sliboval, že jeho prezidentství bude nejvíce otevřené veřejnosti v americké historii, ve skutečnosti však nejčastěji hovoří s novináři jen krátce na okraj svých veřejných prohlášení, což mu umožňuje ignorovat řadu otázek a vyhýbat se odpovědím.

Bílý dům tvrdí, že prezident je pro novináře přístupnější než předchozí šéfové Bílého domu a odpovídá na jejich otázky v řadě neformálních situací. Často například přednese připravené prohlášení, načež při odchodu z místnosti rychle odpoví na několik dotazů, které na něj novináři pokřikují. Zachoval rovněž tradici svého předchůdce Donalda Trumpa a odpovídá na dotazy tisku před nástupem do prezidentské helikoptéry Marine One.

Podle výzkumu Kumarové odpovídal Biden na otázky novinářů v 55 procentech svých veřejných vystoupení, což je více než u exprezidentů Billa Clintona (48 procent) a Trumpa (41 procent), kteří jsou obecně považováni za "upovídané".

Tyto výměny jsou ale většinou velmi krátké a Biden si při nich může vybrat, na kterou otázku zareaguje, a má možnost vyhnout se přímé odpovědi nebo doplňujícím dotazům. "Ačkoliv prezident Biden odpovídá na otázky častěji než jeho předchůdci, stráví tím méně času," řekla Kumarová. "Dává krátké odpovědi jen s hrstkou doplňujících otázek," dodala.

Biden rovněž od nástupu do Bílého domu poskytl médiím jen 22 rozhovorů, což je méně, než kolik za první rok svého mandátu poskytlo šest jeho posledních předchůdců. Jen tři z těchto interview pak Biden vedl s tištěnými médii.

Tiskových konferencí uspořádal celkem devět - šest samostatných a tři se zahraničními lídry. Poslední prezident, který jich za první rok ve funkci poskytl méně, byl Ronald Reagan, který měl však značně omezený program poté, co se zotavoval z pokusu o atentát. Reagan nicméně poskytl médiím za stejné období 59 rozhovorů.

Prezident Trump jich dal médiím za svůj první rok ve funkci 92. Přes dvě desítky z nich byly s jemu nakloněnou televizí Fox News, Trump nicméně poskytl dlouhá interview i televizi ABC News, agenturám AP a Reuters, či například listu The New York Times, který soustavně tvrdě napadal.

Brian Ott ze státní univerzity v Missouri se domnívá, že poměrná vzácnost Bidenových tiskových konferencí a rozhovorů s tradičními médii by mohla vysvětlovat prezidentovu nízkou podporu u americké veřejnosti, protože se mu dostatečně nedaří vysvětlovat svoje záměry. S Bidenovým výkonem je spokojených kolem 40 procent Američanů, ačkoli demokratův domácí politický program má u veřejnosti nadpoloviční podporu.

Biden se může snažit zlepšovat svůj obraz na sociálních sítích nebo v populárních pořadech, cesta ke zlepšení výkonu v průzkumech však leží v rozhovorech s tradičními televizními a tištěnými médii a v pořádání tiskových konferencí, domnívá se Ott. "Prezidentství bylo vždy převážně rétorickým podnikem. Nemůžete prosazovat agendu, aniž byste u toho předkládali vize a část toho musí jít skrze běžný tisk," tvrdí.

Témata: Joe Biden | USA

NATO se dle Stoltenberga u Ukrajiny připravuje se na nejhorší

26.01.2022 22:10 NATO doufá v dobré vyřešení vypjaté situace okolo Ukrajiny a Ruska, je ale připraveno na nejhorší,…

Izrael zpřístupní čtvrtou dávku očkování proti covidu širšímu okruhu lidí

26.01.2022 22:00 Čtvrtá dávka vakcíny proti covidu-19 bude v Izraeli nově zpřístupněna lidem mladším 60 let, kteří…

Biden nejspíš dostane možnost vybrat člena nejvyššího soudu

26.01.2022 21:41 Aktualizováno Soudce Nejvyššího soudu Spojených států Stephen Breyer letos téměř po třech dekádách ve funkci…

USA odpověděly na ruské požadavky, na otevřených dveřích NATO se nic…

26.01.2022 21:12 Aktualizováno Dveře Severoatlantické aliance zůstávají i přes ruské výhrady otevřené a nic se na tom nezmění.…

Francie má přes 428 tisíc nových nákaz, Británie pouze 102 tisíc

26.01.2022 21:10 Francie dnes oznámila 428.008 nových případů koronavirové nákazy. Jde o pokles vůči úterý, kdy…

Svět musí uvolnit zmražené afghánské fondy, řekl Guterres

26.01.2022 19:28 Miliony Afghánců čelí extrémnímu hladu, vzdělávání a sociální služby jsou v zemi na pokraji kolapsu…

V Německu poslanci poprvé debatovali o povinném plošném očkování proti…

26.01.2022 19:06 Poslanci Spolkového sněmu dnes poprvé debatovali o možném zavedení všeobecné očkovací povinnosti v…

Rusko podle USA plánuje použít sílu proti Ukrajině, možná do půlky února

26.01.2022 17:40 Aktualizováno Vláda Spojených států se domnívá, že Rusko by mohlo "použít vojenskou sílu" proti Ukrajině během…

Michel: EU je pro diplomatické řešení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou

26.01.2022 17:03 Evropská unie podle předsedy Evropské rady Charlese Michela usiluje hlavně o diplomatické řešení…

Dvě třetiny Britů nemocných variantou omikron už v minulosti nemoc…

26.01.2022 16:14 Dvě třetiny Britů, kteří se v nedávné době nakazili koronavirovou variantou omikron, již v…

Související:

Nejnovější

reklama