Americký prezident Joe Biden dnes na summitu Severoatlantické aliance v Madridu oznámil posílení amerických kapacit v Evropě kvůli ruské hrozbě, jež se projevila invazí na Ukrajinu zahájenou před více než čtyřmi měsíci.
Biden ohlásil vyslání dvou letek nejmodernějších stíhaček F-35 do Británie, zvýšení počtu torpédoborců ve španělských přístavech ze čtyř na šest a vytvoření nového armádního velitelství v Polsku. Posílit se má také americká přítomnost v Rumunsku, a to dodatečnou brigádou o síle 5000 vojáků, a rovněž v Pobaltí, Německu a Itálii.
Tento krok má podle Bidena přispět k tomu, aby aliance byla schopna "odpovědět na hrozby přicházející ze všech směrů a ve všech oblastech: na zemi, ve vzduchu a na moři".
Americký prezident také připomněl, že Spojené státy letos už vyslaly 20.000 vojáků do Evropy jako posily v reakci na agresivní ruské kroky, čímž počet amerických vojáků na starém kontinentu stoupl na 100.000.
Šéf Bílého domu upozornil, že ruský prezident Vladimir Putin by si přál "finlandizaci" Evropy ve smyslu posunu evropských zemí k neutralitě, ale místo toho se dočkal posílení NATO v Evropě, a to i o tradičně neutrální Finsko a Švédsko. Ty se nyní, po odvolání tureckého veta, připravují na přizvání do aliance.
Biden, jehož země poskytuje většinu vojenské síly NATO, také uvedl, že summit vysílá "bezchybnou zprávu, že NATO je silné a jednotné" a že "NATO je nyní potřeba více, než kdykoliv dříve".
Pozorovatelé ale připomínají, že napětí mezi spojenci budí raketově rostoucí ceny energií a dalšího zboží, nejistota ohledně výsledku protahující se války Ruska proti Ukrajině a citlivým tématem se jeví také peníze. Pouze devět ze tří desítek členských zemí v současnosti plní alianční cíl vynakládat dvě procenta hrubého domácího produktu na obranu - a to se očekává, že se spojenci v Madridu dohodnou na bezmála osminásobném posílení sil rychlé reakce NATO ze stávajících 40.000 na 300.000 vojáků.
Americký prezident Donald Trump už dlouho touží po Nobelově ceně míru. Teď se jí dočkal, i když na oficiálním seznamu laureátů ho stále nenajdete. Své ocenění mu ale předala opoziční venezuelská politička María Corina Machadová.
Začal další rok a legendární kapela Olympic tu s námi stále je a nadále koncertuje. Frontman Petr Janda přitom na jaře oslaví 84. narozeniny a připouští si, že zdravotně už na tom s ohledem na pokročilý věk lépe nebude.
Mlhy, námraza a vítr. Meteorologové řekli, s čím je třeba počítat ve zbytku probíhajícího lednového týdne. Mrznout bude hlavně v noci, přes den má být nad nulou. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Poslanecká sněmovna ve čtvrtek večer vyslovila důvěru vládě premiéra Andreje Babiše (ANO). Stalo se tak na závěr jednání, které s přestávkami probíhalo od úterý. Babišova vláda je u moci od poloviny prosince, kdy její členy jmenoval prezident Petr Pavel.
Soud dal razítko na dohodu mezi Agátou Hanychovou a Jaromírem Soukupem ohledně péče o jejich dceru Rozárku, o které již dříve informovala prvně jmenovaná. Dcera herečky Veroniky Žilkové původně neprozradila detaily. Nyní už je ale známe.
Bývalý poslanec Dominik Feri ve čtvrtek u soudu neuspěl se žádostí o předčasné propuštění na svobodu. Pro tuto chvíli tak platí, že si bude muset odpykat i zbytek tříletého trestu odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění.
Moskva je podle amerického prezidenta Donalda Trumpa připravena uzavřít dohodu vedoucí ke konci války na Ukrajině, ale Kyjev nikoliv. Trump jen několik týdnů před čtvrtým výročím začátku konfliktu prohlásil, že je nutné přesvědčit ukrajinského protějška Volodymyra Zelenského, aby s dohodou souhlasil.
Babyboom v českém šoubyznyse bude pokračovat i letos. Radostnou novinkou se v polovině ledna pochlubila herečka a zpěvačka Barbora Poláková. Její dvě děti se totiž dočkají nevlastního mladšího sourozence.
Po neveřejném smutečním obřadu v Brně se kolegové a kamarádi rozloučili s náhle zesnulým hercem Pavlem Nečasem i v Praze. Silvestrovský odchod představitele bosse Matějky z Okresního přeboru zaskočil celé Česko.
Nebezpečí ledovky stále nepominulo. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) během čtvrtečního dopoledne aktualizovali výstrahy před zmíněným jevem. Meteorologové avizují, že další problémy nastanou na některých místech o víkendu.
Jiří Ovčáček byl jako tiskový mluvčí po dlouhá léta věrným spolupracovníkem bývalého prezidenta Miloše Zemana. Po konci jeho druhého funkčního období se i on stáhl z politiky. Nyní to ale vypadá, že by mu vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše mohla zařídit novou exponovanou funkci.
Nevyzpytatelné je počasí v Česku během posledních dní. Po sněhové nadílce následovala epizoda, kdy opakovaně hrozil výskyt nebezpečné ledovky. Další změnu přinese druhá polovina tohoto týdne. Meteorologové očekávají inverzi.