Biden po dvou negativních testech ukončuje izolaci

Nemoc covid-19 nikam nezmizela a obyvatelé Spojených států by měli i za pomoci bezplatně poskytovaných vakcín nebo testů bojovat proti jejímu šíření, uvedl dnes americký prezident Joe Biden. Šéf Bílého domu předtím ukončil izolaci, kterou zahájil po pozitivním testu na koronavirus minulý čtvrtek. Podle jeho lékaře příznaky covidu-19 u 79letého prezidenta skoro úplně odezněly.

Joe Biden

"Teď se budu moct osobně vrátit do práce," řekl Biden při krátkém vystoupení v zahradě prezidentského sídla. "Naštěstí moje příznaky byly mírné, rychle jsem se zotavil a cítím se skvěle," prohlásil.

Dodal však, že "covid je stále s námi" a že je potřeba činit opatření, která budou přenos infekce zpomalovat. Spojené státy aktuálně při téměř 20procentní pozitivitě testů registrují kolem 130.000 nákaz denně a v amerických nemocnicích je s koronavirem více než 43.000 pacientů. Ukazatele jsou na výrazně nižší úrovni než na začátku roku, kdy vrcholila vlna spojená s virovou variantou omikron, jsou však mnohem výše než na jaře.

Biden dnes vyzýval Američany, kteří tak ještě neučinili, aby si nechali podat posilovací dávku vakcíny a v případě osob nad 50 let i druhý "booster", také hovořil o potřebě mít zakryté dýchací cesty ve vnitřních prostorách, kde je mnoho dalších lidí. Zdůrazňoval při tom, že k očkování, ale i k respirátorům, testům na domácí použití a k léku paxlovid předepisovanému proti covidu-19 mají lidé "bezplatný přístup".

"Využijte tyto nástroje, které zachraňují životy. Máme víc těchto nástrojů, než jsme kdy měli," apeloval šéf Bílého domu.

Biden vystoupil poté, co jeho lékař Kevin O'Connor informoval, že prezident měl v úterý večer i dnes ráno negativní testy na koronavirus a končí tak se "striktními karanténními opatřeními". "Ke dnešnímu ránu dokončil pět celých dní v izolaci. Nadále je bez horečky... Jeho příznaky se postupně zlepšují a téměř úplně vymizely," napsal O'Connor.

Pozitivní test měl prezident USA minulý čtvrtek dopoledne. Jeho lékař v uplynulých dnech informoval o tom, že Biden měl rýmu, kašel, bolest v krku i svalové bolesti, vládní představitelé ovšem od počátku popisovali příznaky jako mírné. Americký prezident má za sebou kompletní očkovací režim včetně druhé posilovací dávky a pět dní bral lék paxlovid vyvinutý společností Pfizer, který podle klinických testů dramaticky snižuje riziko hospitalizace, když je aplikován ihned po prvních příznacích covidu-19.

Po Donaldu Trumpovi se Biden stal druhým americkým prezidentem, který nemoc prodělal. V případě jeho předchůdce byl průběh těžší, což dnes připomenula i současná hlava státu. "Když můj předchůdce dostal covid, museli jej helikoptérou přepravit do zdravotnického centra Waltera Reeda. Byl vážně nemocný, naštěstí se zotavil. Když jsem já dostal covid, pracoval jsem z horního patra Bílého domu," řekl.

Řeckem hýbe skandál s odposlechy, otřásá i pozicí řeckého premiéra

08.08.2022 21:54 Aktualizováno Skandál s odposlechy předsedy opozičních socialistů Nikose Andrulakise a dvou novinářů otřásá…

Rusko přišlo na Ukrajině až o 80.000 vojáků, zní z Pentagonu

08.08.2022 21:37 Rusko ve válce proti Ukrajině přišlo o 70.000 až 80.000 zabitých a zraněných vojáků, uvedl dnes…

Pokud se nepovede zastavit Rusko, spustí to ve světě "loveckou" sezónu,…

08.08.2022 21:28 Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes prohlásil, že pokud Rusko bude mít možnost šikanovat…

USA dají Ukrajině dalších 4,5 miliardy dolarů a vojenskou pomoc za…

08.08.2022 21:13 Vláda amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámila, že poskytne další vojenskou pomoc Ukrajině…

Norsko možná omezí vývoz elektřiny kvůli nedostatku vody

08.08.2022 20:29 Norsko bude přísněji regulovat výrobu elektřiny a případně by mohlo omezit její vývoz, aby…

Do Británie připlulo po oznámení o deportacích do Rwandy 13.000 migrantů

08.08.2022 19:23 Více než 13.000 migrantů připlulo do Británie přes Lamanšský průliv od chvíle, kdy britská…

Trump chtěl, aby jeho generálové k němu byli tak loajální jako k Hitlerovi

08.08.2022 18:30 Donald Trump se během svého prezidentského mandátu svěřil svému personálnímu šéfovi, že si přeje,…

Ruský tankista půjde za střelbu na bytový dům na Ukrajině za mříže

08.08.2022 16:51 Ukrajinský soud poslal na deset let do vězení ruského tankistu Michaila Kulikova, který během ruské…

Jourová připravuje evropská pravidla k ochraně médií a novinářů

08.08.2022 16:12 Eurokomisařka Věra Jourová připravuje evropská pravidla, která mají ochránit média a novináře,…

Dva čeští turisté se zranili při výstupu v rakouských Alpách

08.08.2022 15:26 Dva čeští turisté se v neděli zranili při výstupu na alpský vrchol Hinterer Brochkogel v rakouském…

Související:

Nejnovější