Biden požádal Kongres o další stovky miliard korun na pomoc Ukrajině

Americký prezident Joe Biden dnes požádal Kongres o vyčlenění dalších 33 miliard dolarů (zhruba 770 miliard korun) na pomoc Ukrajině. Asi 20 miliard dolarů (468 miliard korun) má směřovat do vojenské pomoci, kolem osmi miliard dolarů (187 miliard korun) na podporu ukrajinské ekonomiky a asi tři miliardy dolarů (70 miliard korun) na humanitární a potravinové programy.

Joe Biden

Biden rovněž požádal Kongres o udělení nových sankčních pravomocí, jež by mu například umožnily zabavit nyní zmrazený majetek ruských oligarchů uložený v USA a předat ho Ukrajině.

"Potřebujeme tento balík, abychom podpořili Ukrajinu v jejím boji za svobodu," řekl Biden a dodal, že USA již poskytly ukrajinské armádě "deset protitankových střel na každý ruský tank". Vyzval také Kongres, aby jeho návrh co nejrychleji schválil. "Cena tohoto boje není nízká, ale ustoupit agresi by bylo ještě nákladnější," dodal s tím, že USA nenechají Rusko uspět v jeho snaze o podmanění Ukrajiny.

Spojené státy se podle prezidenta svou pomocí nesnaží útočit na Moskvu, ale podpořit Kyjev. Biden odmítl, že by válka na Ukrajině přerůstala ve větší zástupný konflikt mezi Moskvou na jedné straně a Washingtonem a NATO na straně druhé, který by mohl přivést svět blíže k jaderné válce. Výhrůžky použití jaderných zbraní od ruského prezidenta Vladimira Putina považuje Biden za nezodpovědné a jsou podle něj výrazem beznaděje Moskvy kvůli tomu, že se jí nepodařilo dosáhnout svých původních cílů na Ukrajině.

Biden rovněž poznamenal, že USA nenechají Moskvu, aby vyhrožovala evropským zemím tím, že zastaví dodávky plynu a ropy. Ruský plynárenský obr Gazprom ve středu přerušil dodávky plynu do Polska a Bulharska kvůli tomu, že tamní společnosti nechtěly za surovinu platit v rublech.

"Nenecháme je využívat jejich zásoby ropy a plynu k tomu, aby se vyhýbali následkům své agrese," řekl Biden. "Spolupracujeme s jinými státy, například s (Jižní) Koreou, Japonskem, či Katarem na tom, abychom pomohli našim evropským spojencům ohroženým tímto ruským vydíráním," dodal.

Nové finance by měly vystačit na podporu Ukrajiny po dobu pěti měsíců, řekl již před prezidentovým oficiálním oznámením Bílý dům. Biden pak poznamenal, že jím požadovaný balík je "začátkem přechodu k dlouhodobé bezpečnostní pomoci" Ukrajině. Kongres již krátce po začátku invaze schválil pomoc pro Ukrajinu v hodnotě 13,6 miliard dolarů (318 miliard korun), která je nyní již téměř vyčerpaná, píše agentura AP.

Ta rovněž upozornila, že Bidenem nově požadovaný obnos odpovídá více než polovině celého letošního rozpočtu amerického ministerstva zahraničí dohromady s rozpočtem americké rozvojové agentury USAID. Je nicméně jen zlomkem výdajů plánovaných Pentagonem.

Podle agentury AP lze očekávat, že Kongres Bidenův požadavek široce podpoří. Prezident nicméně zákonodárnému sboru rovněž znovu zaslal požadavek na dodatečné finance na boj proti covidu-19, který již Kongres v minulosti několikrát odmítl kvůli politickým neshodám. Prezident dnes řekl, že mu nezáleží na tom, zda Kongres oba balíky schválí současně nebo zvlášť. "Potřebujeme je ale oba," podotkl.

Prezident chce po Kongresu rovněž schválení nových pravomocí, které by umožnily vládě zabavit majetek ruských oligarchů, dát ho Ukrajině a více postihovat obcházení protiruských sankcí. Ministerstvo spravedlnosti by například mohlo vůči osobám podezřelým z obcházení amerických postihů používat přísný federální zákon o vydírání a korupci (RICO) dříve využívaný v boji s organizovaným zločinem.

Témata: Joe Biden | Ukrajina

Johnson čelí dalším otázkám ohledně večírků, které se v době uzávěr konaly…

24.05.2022 16:27 Aktualizováno Britský premiér Boris Johnson čelí dalším otázkám ohledně večírků, které se v době covidových…

V Německu budou muset nakažení s opičími neštovicemi na tři týdny do…

24.05.2022 16:09 Aktualizováno V Německu budou muset lidé s prokázanou nákazou opičími neštovicemi i osoby, s nimiž byli v blízkém…

Aktivní fáze války skončí do konce roku, myslí si šéf ukrajinské rozvědky

24.05.2022 15:59 Aktivní fáze války na Ukrajině skončí do konce roku s obratem v srpnu, kdy počet zbraní dodaných…

Podle ministerstva neexistují údaje, zda vakcína na pravé neštovice…

24.05.2022 15:54 Aktualizováno Neexistují údaje o tom, zda vakcíny proti pravým neštovicím chrání proti opičím neštovicím, které…

Za selháním ruské armády na Ukrajině byla i neschopnost, domnívá se expert

24.05.2022 14:33 Původně plánovaná blesková akce Ruska na Ukrajině podle Zdeňka Petráše z Centra bezpečnostních a…

Evropské státy schválily Česku zvýšení limitu povinného placení DPH

24.05.2022 14:07 Aktualizováno Státy Evropské unie dnes České republice schválily zvýšení limitu pro povinné placení daně z…

Na moři se v současnosti nachází rekordní množství barelů ruské ropy

24.05.2022 13:59 Na moři se v současnosti nachází rekordních zhruba 62 milionů barelů ruské ropy typu Urals, neboť…

Navalnyj: Putin a jeho režim jsou nepřátelé, zrádci a vrazi Rusů

24.05.2022 13:45 Aktualizováno Moskevský městský soud dnes zamítl odvolání kritika Kremlu, opozičního politika Alexeje Navalného…

ON-LINE 90. den války: Rusové se nejspíš pokusí o další útoky a obklíčení…

24.05.2022 13:12 Aktualizováno Rusko soustřeďuje síly k místním útokům a ruská armáda se spolu se separatistickými jednotkami…

Němečtí odborníci doporučují očkovat děti jen jednou dávkou vakcíny proti…

24.05.2022 12:58 Němečtí odborníci doporučili, aby zdravé děti ve věku od pěti do 11 let dostávaly pouze jednu dávku…

Související:

Nejnovější