Bílý dům oznámil další pomoc Ukrajině, včetně systému Patriot

Bílý dům oznámil poskytnutí další vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 1,85 miliardy dolarů (42 miliard Kč). Nový balíček pomoci zahrnuje i systém protivzdušné obrany Patriot, uvedla AFP. Oznámení přišlo krátce před tím, než ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přistál ve Spojených státech, kam přicestoval na jednání se svým americkým protějškem Joem Bidenem.

Joe Biden

Jak upřesnil šéf americké diplomacie Antony Blinken, pomoc zahrnuje jednu miliardu na "rozšíření protivzdušné obrany a schopnosti přesného úderu" a dalších 850 milionů dolarů na pomoc v oblasti bezpečnosti.

"Zatímco Rusko pokračuje ve svých brutálních útocích proti kritické infrastruktuře na Ukrajině, Spojené státy dnes přivítají ve Washingtonu prezidenta Volodymyra Zelenského, abychom tak zdůraznili náš trvající závazek vůči ukrajinskému lidu," citovala agentura AP z Blinkenova prohlášení. Spojené státy podle něj poskytnou Kyjevu vojenské vybavení, které "Ukrajině pomůže bránit se před pokračujícím brutálním a nevyprovokovaným útokem ze strany Ruska".

Podle BBC vojenský balíček mimo jiné zahrnuje jednu baterii protiraketového systému Patriot spolu s municí, 30 minometných systémů, šest obrněných užitkových vozů, dělostřelecké náboje, zařízení pro noční vidění či neprůstřelné vesty. Agentura AP zmínila rovněž přesně naváděné bomby pro letadla.

Ruské ministerstvo zahraničí již dříve uvedlo, že jakákoli dodávka pokročilého raketového systému typu země-vzduch, bude považována za provokativní krok a že systém a jeho obsluha budou legitimním cílem ruské armády. Podle expertů zatím není jasné, kdy raketový systém Patriot na frontovou linii na Ukrajině dorazí, Američané budou totiž muset nejdříve vycvičit ukrajinské vojáky pro jeho obsluhu. Výcvik by přitom mohl trvat několik týdnů a očekává se, že se uskuteční v Německu.

Zelenskyj podle kanceláře ukáže, proč je nutné podporovat Ukrajinu

Dnešní návštěva ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ve Washingtonu je zásadní, prezident při ní ukáže, proč je výhodné nadále podporovat Ukrajinu a poskytnout jí další zbraně, sdělil dnes agentuře Reuters Mychajlo Podoljak z ukrajinské prezidentské kanceláře. Kreml naopak uvedl, že Zelenského cesta nijak nezlepší vyhlídky obnovení mírových rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem.

"Spojené státy jednoznačně podporují Ukrajinu," napsal Podoljak v prohlášení. Podpora Ukrajině podle něj bude hlavním tématem Zelenského cesty, zejména získání dalších zbraní. Prezident má nejvýše postaveným zástupcům americké politiky ukázat, že dodávky zbraní včetně obrněných vozidel, systémů protiraketové obrany a raket dlouhého doletu nepovedou k eskalaci války, ale naopak výrazně sníží vojenské schopnosti Ruska.

Návštěva také podle Podoljaka zarazí snahy Moskvy popisovat americko-ukrajinské vztahy jako zhoršující se. "Konečně tím skončí pokusy ruské strany (...) dokázat údajně rostoucí ochlazování našich bilaterálních vztahů," řekl poradce a dodal, že ruské komentáře ohledně vztahu Kyjev-Washington nemají s realitou nic společného.

"Jak samotná návštěva, tak úroveň plánovaných setkání jednoznačně svědčí o vysokém stupni důvěry mezi oběma zeměmi," uvedl Podoljak. Zelenskyj se podle něj vydal na "mimořádně významnou" a "symbolickou" cestu v úterý, hned poté, co navštívil vojáky na frontě ve východoukrajinském městě Bachmut.

K první zahraniční cestě ukrajinského prezidenta od začátku války se dnes na pravidelném tiskovém brífinku vyjadřoval i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, podle něhož Moskva nevidí naději na mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. Rozhovory zatím s neúspěchem skončily letos na jaře. Západní země Peskov obvinil z vyostřování konfliktu dodávkami zbraní pro ukrajinské ozbrojené síly. "Pro Ukrajinu to nevěstí nic dobrého," dodal podle serveru CNN.

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu letos 24. února a konec bojů je po více než 300 dnech v nedohlednu. Kyjev i Bílý dům cestu ukrajinského prezidenta do Spojených států potvrdily dnes; Zelenskyj bude jednat se svým americkým protějškem Joem Bidenem a vystoupí v Kongresu. Biden v rámci návštěvy oznámí nový balík pomoci v hodnotě 1,8 miliardy dolarů (41 miliard korun), jehož součástí bude podle Bílého domu i dodávka protivzdušného systému Patriot.

Ruské ztráty na Ukrajině vyčíslila BBC. Padly desítky tisíc vojáků

18.04.2024 10:43 Během konfliktu na Ukrajině zahynulo už přes 50.000 příslušníků ruské armády. Uvedla to ve středu…

Rusko se Krymu ani Donbasu nevzdá, prohlásil Fico

17.04.2024 13:22 Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym…

Došly nám rakety, přiznává Zelenskyj po zásahu elektrárny pro Kyjev

16.04.2024 15:15 Rusko dokázalo zničit důležitou elektrárnu dodávající elektrickou energii do Kyjeva, protože…

Opozice jde po Netanjahuovi. S pomocí Gance chce sesadit jeho vládu

16.04.2024 11:01 Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho…

Izrael by dnes mohl přikročit k odvetě za íránský útok

15.04.2024 19:34 Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street…

Zelenskyj si kvůli sílícím ruským útokům stěžuje na obcházení sankcí

15.04.2024 10:48 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli vyzval Západ, aby učinil další kroky proti…

Medvěd na Slovensku dnes zranil dva turisty

14.04.2024 20:01 Dnes došlo ve středoslovenském pohoří Poľana k incidentu, kdy medvěd zranil dva turisty. Na místě…

Írán: Noční útok dosáhl všech svých cílů

14.04.2024 13:39 Náčelník štábu íránských ozbrojených sil Mohammad Bagheri dnes uvedl, že noční útok "dosáhl všech…

Netanjahu oznámil, že jeho zemi se podařilo odrazit íránský útok

14.04.2024 11:37 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že jeho zemi se podařilo odrazit íránský útok. IDF…

Írán provedl odvetný útok na Izrael, vypustil desítky bezpilotních dronů a…

14.04.2024 08:45 Televizní vysílání v sobotu večer ukázalo, že Íránské Revoluční gardy provedly odvetný útok na…

Související:

Nejnovější