Bílý dům oznámil další pomoc Ukrajině, včetně systému Patriot

Bílý dům oznámil poskytnutí další vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 1,85 miliardy dolarů (42 miliard Kč). Nový balíček pomoci zahrnuje i systém protivzdušné obrany Patriot, uvedla AFP. Oznámení přišlo krátce před tím, než ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přistál ve Spojených státech, kam přicestoval na jednání se svým americkým protějškem Joem Bidenem.

Joe Biden

Jak upřesnil šéf americké diplomacie Antony Blinken, pomoc zahrnuje jednu miliardu na "rozšíření protivzdušné obrany a schopnosti přesného úderu" a dalších 850 milionů dolarů na pomoc v oblasti bezpečnosti.

"Zatímco Rusko pokračuje ve svých brutálních útocích proti kritické infrastruktuře na Ukrajině, Spojené státy dnes přivítají ve Washingtonu prezidenta Volodymyra Zelenského, abychom tak zdůraznili náš trvající závazek vůči ukrajinskému lidu," citovala agentura AP z Blinkenova prohlášení. Spojené státy podle něj poskytnou Kyjevu vojenské vybavení, které "Ukrajině pomůže bránit se před pokračujícím brutálním a nevyprovokovaným útokem ze strany Ruska".

Podle BBC vojenský balíček mimo jiné zahrnuje jednu baterii protiraketového systému Patriot spolu s municí, 30 minometných systémů, šest obrněných užitkových vozů, dělostřelecké náboje, zařízení pro noční vidění či neprůstřelné vesty. Agentura AP zmínila rovněž přesně naváděné bomby pro letadla.

Ruské ministerstvo zahraničí již dříve uvedlo, že jakákoli dodávka pokročilého raketového systému typu země-vzduch, bude považována za provokativní krok a že systém a jeho obsluha budou legitimním cílem ruské armády. Podle expertů zatím není jasné, kdy raketový systém Patriot na frontovou linii na Ukrajině dorazí, Američané budou totiž muset nejdříve vycvičit ukrajinské vojáky pro jeho obsluhu. Výcvik by přitom mohl trvat několik týdnů a očekává se, že se uskuteční v Německu.

Zelenskyj podle kanceláře ukáže, proč je nutné podporovat Ukrajinu

Dnešní návštěva ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ve Washingtonu je zásadní, prezident při ní ukáže, proč je výhodné nadále podporovat Ukrajinu a poskytnout jí další zbraně, sdělil dnes agentuře Reuters Mychajlo Podoljak z ukrajinské prezidentské kanceláře. Kreml naopak uvedl, že Zelenského cesta nijak nezlepší vyhlídky obnovení mírových rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem.

"Spojené státy jednoznačně podporují Ukrajinu," napsal Podoljak v prohlášení. Podpora Ukrajině podle něj bude hlavním tématem Zelenského cesty, zejména získání dalších zbraní. Prezident má nejvýše postaveným zástupcům americké politiky ukázat, že dodávky zbraní včetně obrněných vozidel, systémů protiraketové obrany a raket dlouhého doletu nepovedou k eskalaci války, ale naopak výrazně sníží vojenské schopnosti Ruska.

Návštěva také podle Podoljaka zarazí snahy Moskvy popisovat americko-ukrajinské vztahy jako zhoršující se. "Konečně tím skončí pokusy ruské strany (...) dokázat údajně rostoucí ochlazování našich bilaterálních vztahů," řekl poradce a dodal, že ruské komentáře ohledně vztahu Kyjev-Washington nemají s realitou nic společného.

"Jak samotná návštěva, tak úroveň plánovaných setkání jednoznačně svědčí o vysokém stupni důvěry mezi oběma zeměmi," uvedl Podoljak. Zelenskyj se podle něj vydal na "mimořádně významnou" a "symbolickou" cestu v úterý, hned poté, co navštívil vojáky na frontě ve východoukrajinském městě Bachmut.

K první zahraniční cestě ukrajinského prezidenta od začátku války se dnes na pravidelném tiskovém brífinku vyjadřoval i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, podle něhož Moskva nevidí naději na mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. Rozhovory zatím s neúspěchem skončily letos na jaře. Západní země Peskov obvinil z vyostřování konfliktu dodávkami zbraní pro ukrajinské ozbrojené síly. "Pro Ukrajinu to nevěstí nic dobrého," dodal podle serveru CNN.

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu letos 24. února a konec bojů je po více než 300 dnech v nedohlednu. Kyjev i Bílý dům cestu ukrajinského prezidenta do Spojených států potvrdily dnes; Zelenskyj bude jednat se svým americkým protějškem Joem Bidenem a vystoupí v Kongresu. Biden v rámci návštěvy oznámí nový balík pomoci v hodnotě 1,8 miliardy dolarů (41 miliard korun), jehož součástí bude podle Bílého domu i dodávka protivzdušného systému Patriot.

Ukrajinské ministerstvo vyzývá Maďarsko, aby přestalo s protiukrajinskou…

31.01.2023 18:34 Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzývá Maďarsko, aby přestalo s protiukrajinskou rétorikou, a…

Maďarsko vzkázalo Švédsku, že se musí chovat jinak, aby mohlo vstoupit do…

31.01.2023 16:36 Švédská vláda by se měla chovat jinak, pokud chce získat souhlas Turecka se vstupem do NATO. Dnes…

V EU bylo v letech 2021 a 2022 kvůli ptačí chřipce utraceno 50 mil. kusů…

31.01.2023 15:18 Aktualizováno V Evropské unii bylo kvůli ptačí chřipce v posledních dvou letech utraceno zhruba 50 milionů kusů…

Ukrajina má v první vlně obdržet až 140 západních tanků, řekl Kuleba

31.01.2023 15:16 Ukrajina obdrží 120 až 140 tanků v "první vlně" dodávek od "tankové koalice" složené ze 12…

HRW: Kyjev by měl prověřit, zda jeho síly nepoužily zakázané miny

31.01.2023 14:59 Ukrajinské úřady by měly prošetřit možné použití zakázaných protipěchotních min ukrajinskou armádou…

Stoltenberga i Kišidu znepokojuje vojenské sbližování Ruska a Číny

31.01.2023 14:30 Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg a japonský premiér Fumio Kišida při…

Kyjev žádá dodávku stíhacích letounů a rozděluje tak jednotu NATO, píše AP

31.01.2023 13:53 Aktualizováno Otázka dodávek stíhacích letounů Kyjevu ohrožuje jednotu západních spojenců Ukrajiny, napsala dnes…

Francii ochromila druhá celostátní stávka proti důchodové reformě

31.01.2023 13:03 Ve Francii dnes druhá letošní generální stávka ovlivnila výrobu elektřiny, zrušila výuku na…

Čínské ministerstvo je nespokojeno s Pavlovým telefonátem s prezidentkou…

31.01.2023 09:42 Čínské ministerstvo zahraničí je silně nespokojeno s tím, že si zvolený český prezident Petr Pavel…

Novou útočnou operaci zahájí ruská armáda pravděpodobně v Luhanské oblasti

31.01.2023 08:30 Rusko se na Ukrajině připravuje na novou ofenzivu, uvádí s odkazem na západní, ukrajinské i ruské…

Související:

Nejnovější