Biden sdělil Macronovi, že bude podporovat průmysl v USA, ale ne na úkor Evropy

Joe Biden
Joe Biden, foto: The White House
ČTK 2. prosince 2022 15:26
Sdílej:

Americký prezident Joe Biden řekl francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi, že americký zákon o snížení inflace (IRA), který počítá s masivními subvencemi amerického průmyslu, mohou Spojené státy "vyladit" tak, aby neškodil evropským firmám, napsal dnes list The Washington Times.

Zákon, který Biden podepsal v srpnu, zahrnuje investice do podpory ekologických produktů a technologií přispívajících k energetické transformaci, například vodíkových technologií. V Evropě však zákon vyvolal silnou negativní odezvu, jelikož by mohl snížit atraktivitu investování v Evropě a přivést peníze místo toho do amerického průmyslu. Především státy s velkým automobilovým průmyslem jako Francie a Německo si stěžovaly, že americký zákon je potenciálně diskriminační vůči zahraničním společnostem, píše list Politico.

"Vůči našim podnikatelům je to super agresivní," řekl Macron na pracovním obědě ve středu americkým kongresmanům. "Možná vyřešíte svůj problém, ale zvětšíte ten můj," řekl s odkazem na zákon o snižování inflace a varoval před tříštěním Západu.

Biden ve čtvrtek po jednání s Macronem v Bílém domě uvedl, že za podporu amerického průmyslu se "nebude omlouvat". Řekl ale také, že jde o velký zákon, ve kterém "pochopitelně budou chyby" a mělo by být možné jej "vyladit" tak, aby evropské země mohly být jeho součástí nebo fungovat samostatně. "V Americe vytvoříme pracovní místa v průmyslu, ale ne na úkor Evropy," řekl americký prezident.

"Shodli jsme se na tom, že sladíme naše přístupy a budeme investovat do nových kritických druhů průmyslu. Polovodiče, baterie, vodík. Chceme uspět společně, ne na úkor jeden druhého," dodal Macron.

Zatím však stále není jasné, jak dokáže Bidenova administrativa prezidentova slova uvést do praxe. V Kongresu se pravděpodobně setká s odmítavým přístupem, když se bude snažit dělat změny v tak zásadní legislativě, jako je IRA, upozorňuje Politico.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire bude dnes pokračovat v jednání s americkými představiteli o mezinárodním obchodu.

Stalo se
Světové celebrity
Paľo Habera a Daniela Peštová

Je to tak na kapesné, prohlásil Habera o svém "slovenském" důchodu

Idoly mládí stárnou mnoha lidem před očima. Kruté realitě neuniká ani Paľo Habera, který na jednom z nedávných koncertů přiznal, že začal pobírat důchod. Dost jasně ale naznačil, že nejde o moc vysokou částku. 

Světové celebrity
Ross Davidson (vlevo)

Bývalý frontman legendárních Spandau Ballet si odsedí 14 let

Bývalý frontman legendární skupiny Spandau Ballet Ross Davidson byl ve čtvrtek u soudu Wood Green Crown Court odsouzen ke 14 letům vězení. Osmatřicetiletý hudebník, který vystupoval pod uměleckým jménem Ross Wild, byl shledán vinným z řady sexuálních deliktů včetně znásilnění, jichž se dopustil na šesti ženách v období let 2013 až 2019.

Světové celebrity
Katie Price

Katie Price opět vzbuzuje vášně. Zveřejnila pobuřující video

Katie Price čelí kritice fanoušků poté, co na YouTube zveřejnila video, ve kterém připravovala jídlo pro své domácí mazlíčky. Diváci byli pobouřeni hygienickými podmínkami v její kuchyni, které v nahrávce nechtěně zachytila.

Světové celebrity
Ariana Grande

Ariana Grande potvrdila vydání nového alba

Ariana Grande potvrdila vydání svého osmého studiového alba, které dostalo název Petal. Zpěvačka tuto novinu sdílela spolu s obalem desky, na kterém je zachycena s radostným úsměvem. Fanoušci se mohou těšit na celkem dvanáct nových skladeb, jejichž premiéra je naplánována na 31. července.