Bidenův stav se tři dny po nálezu koronaviru zlepšuje

Příznaky covidu-19 u amerického prezidenta Joea Bidena nadále polevují, oznámil dnes lékař hlavy státu Kevin O'Connor. Tři dny po pozitivním testu na koronavirus 79letého politika trápí především bolest v krku, zatímco rýma, kašel a svalové bolesti ustoupily. Nejnovější prohlášení lékaře také uvádí, že Biden pokračuje v léčbě s pomocí přípravku Paxlovid.

Joe Biden

Představitelé americké vlády od začátku popisují Bidenovy příznaky covidu-19 jako mírné. Průběh nákazy připisují skutečnosti, že prezident dostal čtyři dávky vakcíny a ihned po infekci začal brát zmíněné antivirotikum vyvinuté společností Pfizer, které se v USA standardně předepisuje na pětidenní kúru. Prezident je v karanténě v Bílém domě, kde pokračuje ve výkonu funkce, přičemž o ústupu některých symptomů hovořil O'Connor už v sobotním hlášení.

"Jeho příznaky se dál znatelně zlepšují. Jeho převládajícím symptomem je teď bolest v krku," píše se v dnešním vyjádření. "Budeme pokračovat s Paxlovidem podle plánu. (...) Nezažívá vůbec žádnou dušnost," pokračuje O'Connor.

Šéf pandemického týmu Bílého domu Ashish Jha v televizním rozhovoru řekl, že Biden se v sobotu cítil "mnohem, mnohem lépe". Kromě toho potvrdil, že hlava státu je nakažená variantou viru označovanou jako BA.5, která se rychle šíří napříč Spojenými státy. "Je to varianta BA.5... ale díkybohu naše vakcíny a léčiva proti ní dobře zabírají," řekl dnes Jha.

Uvedená odnož vysoce nakažlivé koronavirové varianty omikron v poslední době v USA dominuje a je příčinou zvýšeného přenosu nákazy v populaci. Počty evidovaných infekcí se za relativně vysoké míry pozitivity testů v posledních dnech drží okolo 130.000 denně, v amerických nemocnicích je s covidem-19 nejvíce pacientů od začátku března a denní počty obětí lehce narostly na více než 400.

Není jasné, od koho se Biden nakazil. Od pozitivního testu je v karanténě v prezidentském sídle, kde pokračuje ve výkonu funkce. Bidenův covid-19 je zatím mírnější než tomu bylo v případě jeho předchůdce Donalda Trumpa, který nemoc prodělal na podzim 2020, tedy v době bez vakcín a s méně pokročilými léčebnými postupy. Tehdy 74letý Trump strávil v době vrcholící předvolební kampaně tři dny v nemocnici, než se vrátil do Bílého domu.

Témata: Joe Biden

U Trumpa se při prohlídce našly utajované dokumenty

12.08.2022 21:49 Aktualizováno Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pondělí v sídle exprezidenta Donalda Trumpa…

OSN chybí na humanitární aktivity 33 miliard dolarů, nejvíce v historii

12.08.2022 21:25 Rozdíl mezi finančními potřebami humanitárních misí a aktivit OSN a skutečně vybranými prostředky…

Ukrajinský prezident Zelenskyj si dnes telefonoval s papežem Františkem

12.08.2022 21:11 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes telefonicky hovořil s papežem Františkem. Zelenskyj o…

Dodávka ropy do České republiky je obnovena

12.08.2022 20:54 Aktualizováno Tranzit ropy do České republiky ropovodem Družba byl dnes ve 20:00 obnoven. ČTK to sdělila…

V New Yorku byl pobodán spisovatel Salman Rushdie

12.08.2022 20:34 Aktualizováno Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl dnes napaden při vystoupení v americkém…

Indie podporuje princip jedné Číny, je ale proti změně statu quo ohledně…

12.08.2022 18:09 Indie dnes uvedla, že je proti jakékoli jednostranné změně statu quo ohledně Tchaj-wanu, ale že…

V Buči pohřbívají tamní oběti ruské invaze, které nikdo dosud…

12.08.2022 16:39 V ukrajinském městě Buča tento týden pohřbívali tamní oběti ruské invaze, které nikdo dosud…

Důkazy zpochybňují ruské tvrzení o způsobu zabití válečných zajatců

12.08.2022 15:02 Na konci července zahynulo podle ruských úřadů 53 ukrajinských válečných zajatců ve věznici v obci…

Covidová situace na Slovensku se zlepšila. Na podzim ale počet nakažených…

12.08.2022 14:15 Epidemiologická situace na Slovensku v souvislosti s onemocněním covid-19 se za poslední týden…

Ukrajina v konfliktu s Ruskem ztrácí naleziště surovin

12.08.2022 14:06 Ukrajina v konfliktu s Ruskem přišla už také o více než 60 procent svých uhelných ložisek, stejně…

Související:

Nejnovější