Zatímco svět čekal na vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina ohledně separatistických republik na východě Ukrajiny, americký prezident Joe Biden vývoj monitoroval z Bílého domu a radil se s nejvýše postavenými bezpečnostními poradci.
S odvoláním na zdroje v Bílém domě o tom informovaly agentura Reuters či televize CNN. Bidenova administrativa předtím zopakovala stanovisko, že vidí bezprostřední hrozbu ruského vpádu na Ukrajinu.
Přestože v USA je dnes státní svátek, reportéři viděli do Bílého domu přicházet šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena, nejvýše postaveného armádního generála Marka Milleyho či ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA) Billa Burnse. Podle CNN tam také byla viceprezidentka Kamala Harrisová, která se v neděli vrátila z bezpečnostní konference v Mnichově. Veřejné vystoupení prezidenta Bidena se před schůzkou v Bílém domě neočekávalo.
Špičky americké vlády a armády jednaly v době, kdy Moskva naznačovala záměr uznat nezávislost Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky, což jsou oblasti na východě Ukrajiny ovládané již několik let proruskými separatisty. Americký ministr zahraničí Blinken minulý týden uvedl, že uznání dvou republik by představovalo "hrubé porušení mezinárodního práva" a že by následovala "rychlá a rázná odpověď" USA a jejích spojenců.
Takový krok by zároveň mohl být předehrou k vyslání ruských jednotek na Donbas, napsala agentura Reuters. Moskva v posledních týdnech shromáždila desetitisíce svých vojáků poblíž ukrajinských hranic a podle západních činitelů tato mobilizace stále nabírá na obrátkách. Vedení povstaleckých oblastí na Donbasu pak začalo obviňovat Kyjev z přípravy rozsáhlé ofenzivy, což by mohlo posloužit jako záminka pro vyslání ruských jednotek.
Poradce prezidenta Bidena pro národní bezpečnost Jake Sullivan dnes v televizním rozhovoru uvedl, že veškeré signály nasvědčují plánu Moskvy provést "rozsáhlou vojenskou invazi na Ukrajinu". Podle informací televize NBC News američtí činitelé za současného vývoje hovořili s pracovníky ukrajinské vlády o možnosti odchodu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského z Kyjeva v případě ruského útoku.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.
Jedny z nejtěžších chvil ve svém životě prožívá osmatřicetilá Veronika Arichteva. Přišla totiž o milovaného tatínka Pavla Nového, respektovaného producenta. A jak prozradila, již proběhlo poslední rozloučení.