Biden se v Saúdské Arábii přivítal s králem i korunním princem

Americký prezident Joe Biden dnes přicestoval do Saúdské Arábie, kde zahájil ostře sledovaná jednání s králem Salmánem a s korunním princem Muhammadem bin Salmánem. Washington má zájem zlepšit vztahy s Rijádem, Biden však čelí kritice kvůli tomu, že jedná se zástupci režimu, který před dvěma lety označil kvůli vraždě novináře Džamála Chášukdžího za vyvrhele.

Joe Biden

Důležitým tématem bude i ropa a rostoucí regionální vliv Íránu, na který USA i Saúdská Arábie hledí s nevolí.

Setkání s nejvyššími představiteli monarchie je pro Bidena diplomaticky velice ožehavé, protože hodlá spojence přesvědčit o potřebě bližší spolupráce, zároveň ale nemůže otevřeně ustoupit ze svých postojů ohledně lidských práv. Proto také Bílý dům do poslední chvíle o prezidentově programu informoval spíše mlhavě a tvrdil, že Biden se s panovníkem a jeho pravděpodobným nástupcem sejde pouze v rámci širšího jednání s představiteli dalších arabských zemí. Teprve ve čtvrtek vyšlo najevo, že prezident absolvuje i bilaterální schůzky.

Před prezidentským palácem se dnes korunní princ s Bidenem přivítal ťuknutím pěstí, pak zamířil za králem, kterého však limituje chatrné zdraví. Proto bude klíčová část jednání probíhat s Muhammadem bin Salmánem a jeho poradci.

Očekává se, že Biden se bude snažit přesvědčit Rijád ke zvýšení těžby ropy, které by mohlo pomoci snížit na světových trzích ceny této suroviny, které jsou nyní i kvůli konfliktu na Ukrajině nejvyšší od roku 2008. Prezident ale také předem ohlásil, že chce pomoci zlepšit vztahy i kvůli Íránu a konfliktu v Jemenu, protože pro USA je v tomto ohledu Rijád důležitým spojencem. Podle něj se musí Spojené státy více angažovat také proto, aby zabránily posílení vlivu Číny a Ruska.

Bidenovo letadlo přistálo v přístavním městě Džidda poté, co americký prezident strávil dva dny v Izraeli a Palestině. Vůbec poprvé tak šéf Bílého domu do Saúdské Arábie přicestoval přímým letem z Izraele, protože saúdskoarabské úřady jen pár hodin předtím rozhodly o tom, že letecký prostor země se otevře všem dopravcům, a tedy i strojům letícím z Izraele. Saúdská Arábie neuznává Izrael a neudržuje s ním diplomatické vztahy, a otevření vzdušného prostoru se tak považuje za důležitý vstřícný krok a za Bidenův diplomatický úspěch.

Přijetí prezidenta bylo v Saúdské Arábii velmi chladné, poznamenala agentura DPA. Na letišti jej přivítal pouze guvernér provincie Mekka a americká velvyslankyně, což bylo v kontrastu s tím, jakého přijetí se Bidenovi dostalo v Izraeli. Tam jej na letišti vítal prezident i premiér. Při návštěvě předchozího prezidenta Donalda Trumpa v roce 2017, tedy ještě před Chášukdžího vraždou, na letišti šéfa Bílého domu vítal král Salmán.

Saúdskoarabská zastávka Bidenovy blízkovýchodní cesty budí od začátku velké kontroverze zejména s ohledem na stav lidských práv v zemi. Pozornost se přitom upírá na korunního prince Muhammada bin Salmána, který podle amerických rozvědek nejspíš měl povědomí o chystané vraždě Chášukdžího v roce 2018, nebo ji dokonce nařídil. Princ to popírá. Jestli na toto téma Biden zavede řeč není jasné, poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan sdělil pouze to, že prezident bude mluvit o lidských právech.

Skotsko čelí kritice, protože ambasadorem pro menstruační potřeby zdarma…

17.08.2022 21:37 Na Skotsko se snesla kritika kvůli tomu, že prosazováním bezplatného přístupu k vložkám a tamponům…

Rusové podle Ukrajinců narychlo přemisťují z Krymu letadla

17.08.2022 19:39 Po úterních explozích na leteckých základnách na poloostrově Krym Rusové z oblasti narychlo stahují…

WHO eviduje více než 35 tisíc případů opičích neštovic v 92 zemích

17.08.2022 19:24 Světová zdravotnická organizace (WHO) eviduje více než 35.400 případů opičích neštovic v 92 zemích.…

Rusko předpovídá, že se vývozní cena plynu letos zdvojnásobí

17.08.2022 16:45 Rusko předpokládá, že se průměrná vývozní cena jeho plynu letos více než zdvojnásobí na 730 dolarů …

Trump shání zkušené právníky, ti ho většinou odmítají

17.08.2022 15:28 Bývalý šéf Bílého domu Donald Trump a jeho poradci strávili více než týden od zásahu Federálního…

Rakousko zatím naplnilo plynové zásobníky na méně než 60 procent

17.08.2022 14:54 Zásobníky zemního plynu v Rakousku jsou plné z téměř 60 procent. Dnes to podle agentury APA uvedlo…

Čína pošle své vojáky na cvičení do Ruska

17.08.2022 14:16 Aktualizováno Čínská armáda vyšle své vojáky do Ruska, aby se tam zúčastnili společného vojenského cvičení. Do…

Slovensko na opatření kvůli válce na Ukrajině vynaloží 241 milionů eur

17.08.2022 13:28 Slovensko letos v souvislosti s konfliktem na Ukrajině plánuje vynaložit na různá opatření 241…

Tchaj-wan registruje další vojenské aktivity Číny kolem ostrova

17.08.2022 13:14 Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že dnes zaregistrovalo 21 čínských letounů a pět čínských…

Expert OSN: Pracovní programy pro Ujgury mohou vést až k otroctví

17.08.2022 12:09 Pracovní a rekvalifikační programy, do kterých jsou v Číně zařazování příslušníci etnické menšiny…

Související:

Nejnovější