Americký prezident Joe Biden dnes přislíbil další prohloubení spolupráce USA se strategicky důležitou koalicí zemí jihovýchodní Asie. Tamním vůdcům rovněž slíbil "budování lepší budoucnosti" v regionu, kde se snaží rozšířit svůj vliv i tradiční rival Američanů - Čína, napsala agentura AP. Biden to prohlásil na summitu Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v kambodžském hlavním městě Phnompenhu.
Jak poznamenala agentura Reuters, pozornost vzbudilo i to, že si americký prezident ve svém projevu spletl hostitelskou Kambodžu s Kolumbií.
"Těším se na pokračování naší spolupráce s ASEAN a s každým z vás, abychom pracovali na prohloubení míru a prosperity v celém regionu, abychom vyřešili výzvy, které se objevují v oblasti od Jihočínského moře až po Barmu a nalezli inovativní řešení společných problémů," prohlásil americký prezident a zmínil zejména spolupráci v oblasti ochrany klimatu a zdravotní bezpečnosti.
Média si všimla zejména Bidenova přeřeknutí. "Nyní, když jsme tady zase spolu v Kambodži, těším se na dosažení ještě většího pokroku, než tomu bylo dosud, a chci poděkovat kolumbijskému premiérovi za to, že ASEAN nyní předsedá a všechny nás tady hostí," prohlásil Joe Biden. Na mysli přitom neměl kolumbijského, ale kambodžského premiéra Hun Sena.
Prezident, který na summit ASEAN přicestoval z klimatické konference COP27 v Egyptě, se úplně stejně přeřekl, když nedávno hovořil s novináři v Bílém domě. Jak v této souvislosti připomněla agentura Reuters, Bidenovi bude 20. listopadu 80 let a nedávno uvedl, že by chtěl v roce 2024 znovu kandidovat. Konečné rozhodnutí ale padne až na začátku příštího roku.
Biden měl v dětství problémy s koktáním, podařilo se mu je ale překonat. Podle jeho kritiků z řad republikánů jsou jeho nynější občasná přeřeknutí během živých vystoupení důkazem, že je na práci prezidenta příliš starý. Příznivci demokratického prezidenta s tím nesouhlasí a kritiky obviňují z ageismu, tedy diskriminace na základě věku.
Britská televizní stanice Sky News v této souvislosti připomněla další Bidenův přešlap, a sice, když se při nedávné akci v Bílém domě sháněl po kongresmance Jackie Walorski. Ta však zahynula při autonehodě již na začátku srpna. "Jackie, jsi tady? Kde je Jackie?" ptal se Biden.
Do předvolební atmosféry se chystá vstoupit i prezident Petr Pavel. Hlava státu má vystoupit s televizním projevem a ujistit občany, že není důvod se obávat manipulace sněmovních voleb, které vyvrcholí během prvního říjnového víkendu.
Celý svět zasáhla v úterý zpráva o úmrtí legendárního amerického herce Roberta Redforda. Česko není výjimkou. Důkazem je i změna v programu, ke které přistoupila Česká televize. Na druhém kanálu dnes uvede dva filmy s Redfordem.
Policie od noci z pondělí na úterý pátrá po dvojici cizinců, kteří utekli ze zařízení určeného k jejich zajištění. Třetí uprchlou osobu se již podařilo zajistit. Incident je předmětem vyšetřování.
Britská královna Camilla se nezúčastní úterního pohřbu vévodkyně z Kentu Katharine, uvedl Buckinghamský palác. Informovala o tom BBC. Vévodkyně zemřela minulý týden ve čtvrtek ve věku 92 let.
Světovou kinematografii v úterý zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 89 let zemřel slavný americký herec a režisér Robert Redford. Informoval o tom americký deník New York Times.
Princ Harry v pondělí oslavil 41. narozeniny, ale nebylo to s velkou pompou. Kdo čekal, že po jeho setkání s britským králem Karlem III. přibude narozeninových přání, ten se mýlil. O jediná veřejně dostupná slova se postarala vévodkyně Meghan, ale lidé by si uměli představit obsáhlejší blahopřání.
Dva týdny meteorologického podzimu jsou minulostí, ale v následujících dnech se očekává návrat letních teplot. Nástup podzimního počasí je navzdory tomu nevyhnutelný. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Podzimní televizní sezóna je již v plném proudu, přičemž televizní diváci již dlouho před jejím začátkem věděli, že tentokrát bude bez StarDance na obrazovkách. Hvězdy ale tančit budou a lidé stále ještě mají šanci je vidět na vlastní oči.
Z televize je Lucie Borhyová zvyklá na náležitou péči stylistů, ale občas se musí obléknout i ona sama. Nemoderuje totiž jenom Televizní noviny na Nově, ale i nejrůznější společenské akce. Na jedné takové v uplynulých dnech oslnila v krásných žlutých šatech.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračoval i o letních prázdninách. Prvního potomka v srpnu přivedla na svět sympatická herečka Veronika Khek Kubařová. Od radostného oznámení se její fanoušci těšili na další zprávy. Dočkali se až o uplynulém víkendu.
O víkendu se do Česka podle ČHMÚ.cz vrátí letní teploty, které budou atakovat tropickou třicítku.
Karel III. se sešel s vévodkyní Sophií krátce před setkáním s princem Harrym. Králův nejmladší syn princ Harry se včera v jeho domě Clarence House zúčastnil soukromého čaje, což bylo jejich první setkání tváří v tvář od února 2024. Harry, kterému je 40 let, přiletěl ve pondělí do Velké Británie na čtyřdenní návštěvu.