Spojené státy v zájmu dosažení evropské energetické nezávislosti na Rusku dodají do Evropy 15 miliard metrů krychlových zkapalněného zemního plynu do konce letošního roku. Oznámili to dnes ve společném prohlášení americký prezident Joe Biden a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Cílem pro následující roky bude podle nich posílat přes Atlantik přibližně 50 miliard kubíků ročně nejméně do roku 2030. To odpovídá zhruba desetině celkové spotřeby plynu v EU.
Obě strany se na tom shodly na okraj unijního summitu věnovaného dalšímu společnému postupu vůči ruské invazi na Ukrajině, jehož součástí byla i debata o energetické bezpečnosti Evropy. Šéfové států sedmadvacítky se v noci na dnešek neshodli na zákazu dovozu ruských energií, o který usilovaly pobaltské země nebo Polsko, podle nichž nesmí EU platbami za ropu či plyn financovat válku vedenou režimem prezidenta Vladimira Putina. Státy jako Německo či Maďarsko však argumentují ekonomickým dopadem kroku, který by EU připravil zhruba o 40 procent dováženého plynu.
"Američané se nebudou podílet na financování Putinovy brutální neospravedlnitelné války proti ukrajinskému lidu," prohlásil dnes Biden k dřívějšímu americkému rozhodnutí zakázat dovoz energií z Ruska. Připustil přitom, že USA mají jako vývozce energií proti Evropě výhodu a že jí chtějí pomoci k podobné nezávislosti.
Von der Leyenová označila dohodu s USA za velký krok k nezávislosti na Rusku. Šéfka komise v první polovině tohoto měsíce navrhla, aby se evropský blok zcela odstřihl od ruských energií do roku 2027, lídři členských států se však zatím na konkrétním časovém horizontu neshodli. Unijní exekutiva má podrobný plán omezování přísunu z Ruska předložit v květnu.
"Pokud to bude dělat Evropská unie jako celek a ještě ve spolupráci se Spojenými státy, tak to má velkou naději na rychlý úspěch za přijatelné ceny," řekl před dnešním druhým dnem summitového jednání novinářům český premiér Petr Fiala. Dohoda je podle něj zvláště důležitá pro menší země jako Česko, které by si nebyly schopny samostatně vyjednat tak výhodné podmínky dodávek plynu.
Podle některých odborníků jde sice o výrazné navýšení dovozu plynu z USA do Evropské unie, na úplně odstřižení od dodávek z Ruska to ale nestačí.
Do festivalu Brod 1995 zbývají poslední týdny. V sobotu 22. srpna se Český Brod opět promění v dějiště jednodenní přehlídky toho nejlepšího z česko-slovenské hudební scény napříč žánry. K největším lákadlům letošního ročníku patří Chinaski, kteří do Českého Brodu přivezou energickou koncertní show a průřez svými největšími hity. Silnou dávku punkrockové energie i jadrné texty nabídne slovenská legenda Horkýže Slíže.
Pondělní historické maximum pro Moravu a Slezsko vydrželo jen den. V úterý bylo ve Strážnici ještě o stupeň tepleji, hodnota dosáhla 40,9 °C. V Plzni dokonce úterní maximální teplota vystoupala nad 41 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Do Česka míří další hvězda akčních filmů světového formátu. Ještě letos se fanoušci dočkají Dolpha Lundgrena, jenž se mimochodem proslavil jako představitel jednoho ze soupeřů legendárního filmového boxera Rockyho.
Poslední červencový den se už tradičně nesl i ve znamení oslav narozenin jednoho z našich nejslavnějších herců. Bolku Polívkovi je od pátku 77 let. Oslavu samozřejmě nevynechal. Kdo všechno mu pogratuloval?
Za záhadu by se dal označit případ, kterým se od pondělí zabývají policisté z Krkonoš. Na horách se totiž objevil muž neznámé totožnosti, jehož se nedaří identifikovat. Mohlo by se jednat o cizince. Policie každopádně žádá o pomoc veřejnost.
V Česku pokračuje vlna veder s nejvyššími teplotami kolem čtyřicítky. Kromě vysokých teplot a hrozby požárů nově meteorologové varují před silnými či dokonce velmi silnými bouřkami, které budou hrozit dnes i zítra. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Řecku se ani letos v létě nevyhýbají ničivé požáry. Své o tom ví Petr Lexa, jenž za poměrně dramatických okolností opouštěl hotel, v němž byl ubytován během dovolené v Kefalonii. Zařízení se zřejmě po jeho odchodu ocitlo v plamenech.
Dominika Mesarošová může směle připravovat svatbu, ačkoliv ani její fanoušci přesně nevědí, kdo se má stát jejím manželem. Nápovědu jim však dala Agáta Hanychová, která byla a už není kamarádkou Mesarošové.
Irové se v pondělí začali loučit s nezaměnitelným písničkářem Glenem Hansardem, jenž měl fanoušky po celém světě a dokonce i mezi prominentními osobnostmi. Po tragické smrti muzikanta se ukázalo, že jeho písně má v oblibě i jeden ze žijících amerických prezidentů.
Letní prázdniny se o uplynulém víkendu přehouply do své druhé poloviny, přičemž nový týden přinesl další vlnu veder. V dalších týdnech by se však teploty měly opět přiblížit srpnovému normálu. Srážek se ani nadále moc neočekává.
Ohnivé peklo ve Francii trápí i hollywoodské hvězdy, které tam vlastní honosná sídla. K domům Brada Pitta či George Clooneyho se podívali i čeští hasiči. Ti už několik dní pomáhají francouzským kolegům v boji s ničivým živlem.
Milan Knížák a Jiří Krampol se pohybovali každý v jiné sféře veřejného života, přesto měli něco společného. Prvně jmenovaný zemřel na den přesně rok poté, co odešel Krampol. Výtvarník a herec ale přišli do styku již mnohem dříve a přátelé se z nich zrovna nestali.