Biden slíbil pokračování evakuací i po útocích v Kábulu

Americký prezident Joe Biden slíbil, že navzdory teroristickému útoku u kábulského letiště, který si podle nové bilance Pentagonu vyžádal 13 mrtvých a 18 zraněných amerických vojáků, budou evakuace ze země pokračovat. "Zachráníme Američany a dostaneme odtud naše afghánské spojence," prohlásil ve čtvrtek před novináři. Potvrdil současně termín 31. srpna, ke kterému má skončit stahování amerických sil z Afghánistánu.

Joe Biden

I poté se Spojené státy budou snažit dostat ze země Afghánce, kteří pomáhali USA v uplynulých letech. Za svým rozhodnutím ohledně stažení jednotek z Afghánistánu si šéf Bílého domu stojí.

Z Afghánistánu bylo dosud evakuováno více než 100.000 lidí. Až tisícovka Američanů a mnoho dalších Afghánců se stále snaží dostat z Kábulu, připomněla agentura AP.

"Nenecháme se odradit teroristy. Dostaneme všechny Američany ven," slíbil Biden. "Dokončíme naši misi a i po stažení vojáků budeme pokračovat v určování prostředků, za jejichž pomoci dokážeme naít jakéhokoli Američana, který se chce dostat z Afghánistánu. Najdeme je a dostaneme je ven," dodal podle BBC.

Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová podle agentury Reuters uvedla, že před stažením amerických sil 31. srpna nebude možné evakuovat každého Afghánce, který si přeje odjet ze země. Řekla také, že neexistuje žádný konečný termín ohledně závazku evakuovat všechny Američany přející si opustit Afghánistán, a to i po stažení amerických vojsk.

Biden také oznámil, že nařídil vojenským velitelům podniknout maximum k ochraně sil v Kábulu. USA podle něj neodpustí viníkům a donutí je zaplatit za útok, který si vyžádal životy nejméně 12 amerických vojáků a šesti desítek afghánských civilistů. Uvedl také, že teroristický útok podle zpravodajských služeb podnikla teroristická organizace Islámský stát (IS) a že není žádný důkaz o nějaké tajné dohodě mezi radikálním hnutím Tálibán, které Afghánistán ovládlo, a IS. "Máme důvod věřit, že víme, kdo to (viníci) jsou, ale ne jistotu," řekl.

Novináři se prezidenta dotazovali na zprávu serveru Politico, podle kterého američtí představitelé v Kábulu poskytli jména evakuovaných z Kábulu Tálibánu, aby jim umožnil vstup na letiště, což by ale Afghánce dříve pracující pro Američany vystavilo riziku, že budou zabiti. Biden připustil, že mohlo dojít k případům, kdy USA z bezpečnostních důvodů koordinovaly postup s Tálibánem. "Nemohu vám s jistotou říci, že existoval nějaký seznam jmen," dodal.

Kvůli smrti amerických vojáků při dnešních explozích u kábulského letiště zní z řad republikánské opozice výzvy k odstoupení prezidenta Bidena a jeho vlády. "Joe Biden, (viceprezidentka) Kamala Harrisová, (ministr zahraničí) Antony Blinken, (ministr obrany) Lloyd Austin a (nejvýše postavený americký generál Mark) Milley by měli všichni odstoupit anebo čelit impeachmentu (ústavní žalobě) a odvolání," zareagovala senátorka Marsha Blackburnová podle serveru Daily Wire na skutečnost, že hodiny po útoku nebyl prezident Biden nikde k zastižení a odmítal se bavit s novináři, zatímco zpackané stahování vojáků z Afghánistánu se dále zhoršilo.

Biden čelí nejvážnější krizi od svého nástupu do Bílého domu a prezident se zdá jakoby paralyzován situací, kterou nepředvídal, zatímco konec afghánské mise se pro něj mění v katastrofický scénář, poznamenala agentura AFP ještě před Bidenovou tiskovou konferencí.

Bidenova vláda je široce obviňována z chaotické a krvavé evakuace, která se vážně rozběhla až po pádu afghánské vlády podporované USA a převzetí moci Tálibánem, připomněla AP. Dodala, že čtvrteční útoky určitě zesílí politický tlak ze všech stran na Bidena, který už byl pod silnou kritikou, že nezačal s evakuací dříve; již v dubnu oznámil, že ukončí válku a že do září budou všechny jednotky staženy.

Vůdce republikánů ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy vyzval předsedkyni Nancy Pelosiovou, aby svolala zasedání kvůli přijetí zákona, který by zakázal stažení USA, dokud nebudou všichni Američané venku z Afghánistánu. Pelosiové kancelář takové návrhy odmítla jako "prázdné triky", dodala AP.

Ukrajina může vyhrát. Díky západním dělostřeleckým systémům má obrovský…

27.05.2022 13:33 Aktualizováno Ukrajina získala díky dělostřeleckým zbraňovým systémům dodaným ze Západu obrovský palebný…

Severní Korea se před přiznáním covidu zásobila rouškami a ventilátory z…

27.05.2022 13:12 Během několika měsíců před tím, než Severní Korea přiznala svou první epidemii covidu-19, nechal…

Válka na Ukrajině vyhnala asi 12 milionů lidí, uvedl Zelenskyj

27.05.2022 13:00 Aktualizováno Ruská agrese vůči Ukrajině podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyhnala z domovů asi…

Johnson by Ukrajině poskytl i útočné zbraně včetně raketometů

27.05.2022 12:50 Britský premiér Boris Johnson dnes vyzval k další vojenské podpoře Ukrajiny včetně poskytnutí…

Nový slovensko-polský plynovod bude dle Hegera zanedlouho ve zkušebním…

27.05.2022 12:43 Nové plynovodní propojení mezi Slovenskem a Polskem je už naplněno plynem a podstoupí tlakové…

Kreml ohlásil vyhoštění pěti pracovníků chorvatského velvyslanectví

27.05.2022 12:23 Rusko vyhošťuje pět pracovníků chorvatského velvyslanectví v Moskvě v odvetě za obdobný chorvatský…

V USA sílí kritika policie, jak přibývají zprávy o zásahu proti střelci z…

27.05.2022 12:19 Bezpečnostní složky v Texasu čelí sílící kritice a otázkám kvůli způsobu, jakým v úterý zasahovaly…

S pokračujícími boji roste počet civilních obětí na Ukrajině i v Rusku

27.05.2022 10:54 Nejméně pět civilistů přišlo o život během uplynulých 24 hodin při ruském ostřelování Luhanské…

Dodávky ruského plynu přes ukrajinský propojovací bod Sudža klesly

27.05.2022 10:11 Dodávky ruského plynu přes ukrajinský propojovací bod Sudža do Evropské unie mírně klesly. Dnešní…

Za tři měsíce války získalo víza 356.666 uprchlíků z Ukrajiny

27.05.2022 09:50 Česko ve čtvrtek uprchlíkům z Ukrajiny vydalo 965 víz, před týdnem jich bylo o 148 více. Za více…

Související:

Nejnovější