Biden: USA a Berlín postupují vůči Rusku jednotně

Joe Biden
Joe Biden, foto: facebook Joe Biden
Pavel Dratva , ČTK 7. února 2022 21:00
Sdílej:

Spojené státy a Německo postupují jednotně ve snaze vypořádat se s ruskou agresí v souvislosti s Ukrajinou, řekl dnes americký prezident Joe Biden, který v Bílém domě jedná s německým kancléřem Olafem Scholzem. Hlavním tématem schůzky je napětí kolem situace na ukrajinské hranici s Ruskem, při němž Berlín na rozdíl od Washingtonu odmítá dodávat Ukrajině zbraně.

Podle Bidena ale dvě země "pracují v tandemu", aby dál snižovaly hrozbu ruské agrese v Evropě, informovala agentura Reuters. "Německo je jedním z nejbližších spojenců Ameriky," zdůraznil podle ní prezident USA, když ve svém sídle přivítal německého kancléře. Uvedl také, že se těší na vzájemnou úzkou spolupráci.

Scholz je tento týden na první návštěvě USA od svého prosincového nástupu do čela spolkové země. Podle komuniké Bílého domu by mělo jeho schůzce s Bidenem dominovat téma ruských vojenských manévrů u ukrajinských hranic, které kancléře dostává do složité situace. Berlín v souvislosti s aktuální situací čelí kritice, že je příliš pasivní, mimo jiné proto, že zatím neohlásil odstoupení od plynovodu Nord Stream 2 v případě nového ruského útoku na Ukrajinu. Bidenova administrativa tvrdí, že projekt plynovodu by za takového scénáře "nepostupoval, ať tak či onak".

Scholz před dnešní schůzkou deklaroval, že Západ bude v případě ruské invaze postupovat jednotně a že Moskva by zaplatila vysokou cenu. Německá vláda zároveň oznámila, že pošle do Litvy až 350 dalších vojáků, kteří doplní stávajících asi 500 v tamním mnohonárodním praporu NATO.

Stalo se
Zahraničí
Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci

Ukrajinci neztrácejí čas. Zelenskyj promluvil o dalších jednáních

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prozradil, že Kyjev již na úvodní dny roku 2026 naplánoval dvě jednání se svými spojenci. Ukrajina tak chce navázat na nedělní rozhovory Zelenského s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. 

České celebrity
Karlos Vémola

Malá útěcha pro zadrženého Vémolu. Díky lékařům se mu ulevilo

Zadržený zápasník Karlos Vémola se podle nejnovějších informací dočkal jisté úlevy. V úterý se konečně podrobil lékařskému zákroku, který se původně chystal absolvovat v den, kdy jej policie zadržela. 

Domácí
Ilustrační fotografie.

Vlaková doprava na Silvestra a Nový rok: Výrazná omezení i posilové vozy

Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst. 

Počasí
Počasí

Počasí se do víkendu neobejde bez výstrah. Hrozí tři nebezpečné jevy

Počasí v Česku se až do prvního lednového víkendu neobejde bez výstrah. Varování meteorologů začne platit během silvestrovského dopoledne. Dnes a v dalších dvou dnech hrozí vydatné sněžení, sněhové jazyky či závěje i silný vítr.