Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena uvolní 2,8 miliardy dolarů (přes 70 miliard Kč) ve formě grantů na rozšíření výroby baterií do elektromobilů ve Spojených státech. Podpoří i domácí produkci nerostů. Půjčky umožní americkým výrobním a zpracovatelským společnostem vytěžit a zpracovat více lithia a grafitu, ale také nikl a další materiály pro výrobu baterií.
Krok je součástí snahy USA o podporu přechodu z vozů s tradičním pohonem na elektromobily. O rozhodnutí úřadů informuje server CNBC.
Biden se zavázal pracovat na zpomalení změn klimatu a na posilování výroby v USA. Sektor dopravy je každý rok za asi jednou třetinou emisí skleníkových plynů způsobujících oteplování planety.
Americká ministryně energetiky Jennifer Granholmová označila dnešní oznámení za významnou novinku, která v USA pomůže rozšířit výrobu baterií pro elektromobily a elektrickou síť. "Výroba pokročilých baterií a komponentů u nás doma urychlí přechod od fosilních paliv, abychom uspokojili silnou poptávku po elektrických vozidlech, a vytvoří více dobře placených pracovních míst po celé zemi,“ uvedla Granholmová.
Dnes také přišlo oznámení, že k investici do elektromobility v USA se odhodlala další velká automobilka. Německý výrobce luxusních aut BMW investuje miliardu dolarů (25 miliard Kč) do své továrny ve Spartanburgu v Jižní Karolíně, aby ji připravil na výrobu elektromobilů a dalších 700.000 dolarů utratí na nové zařízení pro montáž vysokonapěťových baterií.
Policie pokročila s případem únosu dvanáctiletého chlapce ze Zlínska, který v minulém týdnu otřásl Českem. Kriminalisté obvinili pětadvacetiletého muže z pokusu o vraždu. Budou zároveň požadovat, aby podezřelý skončil ve vazbě.
V českých domácnostech už začíná vládnout klidná atmosféra, ale mezi Agátou Hanychovou a Ornellou Koktovou se naopak v jejich podcastu vyskytlo pořádné napětí. Oheň na střeše vzplál kvůli živým vysíláním na sociální síti.
Českem o víkendu otřáslo vyvrcholení případu pohřešovaného chlapce, po kterém se pátralo od čtvrtka. Hoch je sice v pořádku, ale policisté pracují s vyšetřovací verzí, že byl unesen. Už se objevily i první informace o tom, kde byl školák nalezen.
Popová královna Madonna a režisér Guy Ritchie se poprvé po 17 letech sešli, aby společně podpořili svého syna Rocca Ritchieho na jeho umělecké výstavě v Londýně. Rocco Ritchie (25) hrdě sdílel fotografii svých slavných rodičů na Instagramu v pondělí, čímž potvrdil nečekané páteční setkání na výstavě nazvané Talk Is Cheap (Řeči jsou laciné).
Americký prezident Donald Trump vyvolal pobouření svými bezcitnými vtipy na sociálních sítích po oznámení smrti hollywoodského režiséra Roba Reinera. Reiner a jeho manželka Michele byli nalezeni mrtví ve svém domě v Los Angeles v neděli. Policie Los Angeles zatkla v souvislosti s jejich úmrtím jejich 32letého syna Nicka Reinera, který zůstává ve vazbě. Kauce byla stanovena na 4 miliony dolarů.
Popová hvězda Taylor Swift žertem sdílela své šílené nápady, jak by mohla zajistit utajení svatebních pozvánek na sňatek s jejím snoubencem, hvězdou NFL Travisem Kelcem. Během svého vystoupení v pořadu Late Night with Seth Meyers 8. října hovořila o nadcházející svatbě a reagovala na velký zájem médií o to, kdo se dostane na seznam hostů.
Král Karel III. (77) se v pátek svěřil se svými pocity ohledně boje s rakovinou a přinesl dobrou zprávu. Ve svém předtočeném televizním poselství, které bylo odvysíláno v rámci večera „Stand Up to Cancer“ na stanici Channel 4, oznámil, že se jeho léčebný plán v novém roce zredukuje.
Od prosince probíhá meteorologická zima, ale v posledních panuje počasí, které spíš připomíná podzim. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) navíc nic nenasvědčuje tomu, že by u nás mělo začít vydatněji sněžit.
Česko má od pondělí novou vládu, jejíž členové doplnili již dříve jmenovaného premiéra Andreje Babiše (ANO). Měnit se budou i lidé ve funkcích, které dělají předsedovi kabinetu a ministrům servis. Novou mluvčí vlády se má stát žena, kterou dobře znají televizní diváci.
Česko má ode dneška kompletní novou vládu premiéra Andreje Babiše. Hnutí ANO do ní nominovalo jednu dámu, která se doslova na poslední chvíli přejmenovala. Nová ministryně pro místní rozvoj se totiž vdala.
Prezident Petr Pavel v pondělí na Pražském hradě jmenoval vládu premiéra Andreje Babiše. Tato koaliční vláda, která se stane v pořadí třetím kabinetem pod Babišovým vedením, nahradí současnou vládu Petra Fialy, která je v demisi. Babiš byl pověřen sestavením kabinetu již koncem října a předsedou vlády byl jmenován 9. prosince.
Ke konci se chýlí týden, který se nesl ve znamení loučení s moderátorem Patrikem Hezuckým. Poslední rozloučení proběhlo v pátek odpoledne a vdově Nikole na něm byli oporou členové rodiny. Jedna z jejích sester prozradila, že se dokonce dostali do křížku se zákonem.