Americký prezident Joe Biden ve svém projevu na Valném shromáždění OSN dnes zdůraznil, že jedině Rusko nese plnou zodpovědnost za současnou válku na Ukrajině a jedině Rusko stojí v cestě míru.
Biden Moskvě vyčetl, že jako cenu za ukončení konfliktu požaduje ukrajinskou kapitulaci, ukrajinská území a dokonce životy ukrajinských dětí. Svět podle něj musí zůstat jednotný v obraně Ukrajiny.
Biden také varoval, že žádný národ nebude v bezpečí, pokud "necháme Ukrajinu rozřezat". Rusko podle něj věří, že se svět unaví a dovolí mu brutálně a bez následků ničit Ukrajinu.
Tato řeč byla hlavním bodem jeho třídenní návštěvy New Yorku, kde se mimo jiné setkal s hlavami pěti středoasijských zemí a vedoucími představiteli Izraele a Brazílie.
Americký prezident následně vyzval světové vůdce, aby nesnižovali podporu Ukrajině. Podle něj Rusko počítá s tím, že země budou unavené z dlouhodobého konfliktu v Kyjevě. Dodal, že samotné Rusko stojí v cestě rezoluci o míru.
"Pokud opustíme základní principy Spojených států, abychom uklidnili agresora, může mít kterýkoli členský stát v tomto orgánu jistotu, že je v bezpečí?" zeptal se v projevu.
Bidenova slova sklidila na Valném shromáždění OSN potlesk. Zdůraznil také, že Spojené státy a jejich spojenci budou stát pevně za Ukrajinou v jejím boji za svobodu. Zároveň apeloval na Rusko, aby okamžitě ukončilo konflikt.
Biden čelí kritice některých republikánů, kteří prosazují omezení americké pomoci Ukrajině, zejména v kontextu nadcházejících prezidentských voleb. Americký Kongres v současné době projednává poskytnutí další vojenské a humanitární pomoci Ukrajině ve výši až 21 miliard dolarů.
Nejznámější český MMA zápasník Jiří Procházka se těší na novou životní kapitolu. Bude totiž otcem, což odhalil teprve o víkendu. Přesto již prozradil pohlaví miminka, které čeká jeho partnerka. Sportovec také promluvil o výběru jména pro dítě.
Bývalý poslanec Dominik Feri si již odpykal polovinu tříletého trestu odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. Podle dostupných informací požádal o předčasné propuštění. Rozhodnutí by mělo padnout na začátku příštího roku.
Český šoubyznys přichází o jeden z ostře sledovaných párů. Zdeněk Polívka ve středu zničehonic oznámil, že se rozešel s Lucií Vondráčkovou. Z jeho slov vyplývá, že si výrazně oddechl. Mediální tlak mu totiž nebyl příjemný.
Vážný incident se v úterý stal na lince A pražského metra. Ve stanici Hradčanská spadla pod soupravu mladá žena, která utrpěla vážná zranění. Zřejmě šlo o pokus o sebevraždu. Událost ovlivnila provoz na zmíněné lince.
Mnoho Čechů je zvyklých jezdit do práce a cestu trávit ve společnosti Leoše Mareše a Patrika Hezuckého. V posledních dnech se posluchači museli obejít bez druhého jmenovaného, který v nemocnici bojuje s nespecifikovanou nemocí. Dnes je však překvapila i Marešova absence.
Důchody budou od ledna po pravidelné valorizaci vypláceny v nové výši, ale nejde o jedinou změnu. Česká správa sociálního zabezpečení od ledna na základě změny zákona přestává automaticky zasílat valorizační oznámení v listinné podobě. Změna směřuje k modernizaci a zefektivnění komunikace s klienty a ke snížení množství listinných dokumentů.
Bylo to v listopadu rovných 20 let, co se na obrazovce České televize poprvé objevila talk show Všechnopárty. Její hlavní postavou je samozřejmě Karel Šíp, který věří, že bude pokračovat i příští rok. Moderátor a bavič ostatně říká, že ho výroba populárního pořadu stále baví.
Letošní Vánoce už jsou na dohled, máme za sebou první adventní neděli. Meteorologové již o víkendu nastínili, jaká je pravděpodobnost toho, že v Česku bude o svátcích ležet sníh i v nížinách. V nejnovějším měsíčním výhledu pak naznačili, jaké počasí se kolem Štědrého dne očekává.
I prosinec má oslavence v řadách celebrit. V úterý slaví moderátor Libor Bouček, jenž letos dosáhl půlkulatin. Při této příležitosti dal jasně najevo, že nejdůležitější je pro něj v současnosti rodina.
Na Pražském hradě v úterý pokračovaly schůzky prezidenta Petra Pavla s kandidáty na členy příští vlády. Hlava státu se poté souhrnně vyjádřila ke všem dosavadním rozhovorům. Dnes mluvil Pavel s Lubomírem Metnarem, Zuzanou Schwarz Bařtipánovou a Ivanem Bednárikem.
Slovenským hokejem v úterý otřásla špatná zpráva. Dvacetiletý mládežnický reprezentant Roman Kukumberg mladší měl vážnou dopravní nehodu, po které leží v nemocnici v umělém spánku. K události už se vyjádřila i policie.
V listopadu se Česko dozvědělo jména nových či staronových vítězů ankety Český slavík. Dojemným okamžikem slavnostního večera byla pocta zesnulé Anně Slováčkové. Součástí čísla nebyl její otec Felix Slováček. Už se ale podělil o názor na vystoupení.