Biden věří v zahájení příměří v Pásmu Gazy

Joe Biden
Joe Biden, foto: The White House
Marek Novotný 27. února 2024 11:37
Sdílej:

Americký prezident Joe Biden doufá, že od začátku příštího týdne by v Pásmu Gazy mohlo zavládnout příměří. Prohlásil to v pondělí během návštěvy New Yorku s tím, že Izrael by byl ochoten zastavit vojenské operace v Pásmu Gazy během nadcházejícího muslimského postního měsíce ramadán, pokud bude dosaženo dohody o propuštění části rukojmí zadržovaných tamními militanty.

"Můj poradce pro národní bezpečnost mi říká, že jsme blízko, jsme blízko, ale ještě jsme neskončili. Doufám, že do nejbližšího pondělí budeme mít příměří," odpověděl Biden na otázku, kdy by mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás mohlo nastat příměří.

Navzdory novým návrhům týkajícím se sporných otázek "Izrael nezaujal žádný konkrétní postoj k podmínkám příměří a stažení (vojsk) z Pásma Gazy," uvedl pro AFP nejmenovaný zdroj z prostředí Hamásu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl stažení izraelské armády jako "blouznění" a prohlásil, že jakékoli příměří způsobí pouze oddálení vojenského útoku na město Rafah ležící na jihu Pásma Gazy.

Vyjednavači USA, Egypta a Kataru pracují na rámcové dohodě, na jejímž základě by hnutí Hamás propustilo část z desítek rukojmí výměnou za propuštění palestinských vězňů a zastavení bojů na šest týdnů. Během tohoto období by pokračovala jednání o dalším propouštění.

Izrael zatím na Bidenovo vyjádření nereagoval. Prezident USA o záležitosti hovořil v rozhovoru pro pořad televize NBC zveřejněném v noci na úterý.

Začátek ramadánu kolem 10. března je vnímán jako neoficiální lhůta pro dohodu o příměří.

Stalo se
Sport
Ilustrační fotografie.

Český reprezentační fotbal přichází o hvězdu. Schick končí v národním týmu

České zápasy na mistrovství světa byly těmi posledními, které náš nejlepší útočník Patrik Schick odehrál v dresu národního týmu. Schick ve čtvrtek oznámil, že jeho reprezentační kariéra již nebude pokračovat. 

České celebrity
Charlotte Gottová

Tajemný osobní život Charlotte Gottové. Němci propálili jednu citlivou věc

Charlotte Gottová je sice jednou z nejsledovanějších osobností šoubyznysu v současnosti, ale i ona má svá tajemství. Soukromí si totiž poměrně pečlivě střeží. Přesto unikla ven jedna informace, kterou její vrstevníci opačného pohlaví neuslyší rádi. 

České celebrity
Karel Gott.

Karel Gott jednou svolil k prezidentské kampani. Štáby z ciziny se chytily

Karel Gott patřil k nejpopulárnějším osobnostem, které se kdy narodily v Česku. Neuvěřitelný počet vítězství v anketě popularity Zlatý slavík je toho důkazem. Mohl se ale stát prezidentem? Všichni víme, že hlavou státu nikdy nebyl, přestože jedna neuvěřitelná kampaň proběhla. 

Světové celebrity
Madonna

Madonna otevřeně prozradila, čím si v posledním roce prošla!

Zpěvačka Madonna otevřeně promluvila o utajované roztržce se svou dcerou Lourdes „Lolou“ Leon, kterou má s hercem a osobním trenérem Carlosem Leonem. Popová ikona prozradila, že k urovnání vztahů s její nejstarší dcerou výrazně přispěla práce na jejím chystaném albu Confessions II.