Biden: Vojenský útok na Írán by byl až poslední možností

Vojenský útok na Írán by byl až poslední možností, pokud by hrozilo, že Teherán získá jaderné zbraně. V rozhovoru, který ve středu odvysílala izraelská stanice Channel 12, to řekl americký prezident Joe Biden. Svého předchůdce Donalda Trumpa zkritizoval za odchod USA z dohody o íránském jaderném programu z roku 2015, napsala agentura AP. Biden je na návštěvě Izraele, kde ho dnes čekají jednání s premiérem Jairem Lapidem a prezidentem Jicchakem Herzogem.

Joe Biden

"Ještě horší než stávající Írán, je Írán s jadernými zbraněmi," řekl v rozhovoru s izraelskou televizí Biden. "Ano, pokud by to byla poslední možnost," odpověděl Biden na otázku, zda by povolil použití vojenské síly proti Teheránu v případě, že by Írán mohl získat jaderné zbraně.

Spojené státy vedou s Íránem nepřímé rozhovory o obnově mezinárodní dohody z roku 2015, kdy se Írán k omezení a mezinárodní kontrole svého jaderného programu výměnou za zmírnění sankcí. Z dohody v roce 2018 odstoupila administrativa Donalda Trumpa, což Biden označil v rozhovoru s izraelskou stanicí Channel 12 za "obrovskou chybu".

Rozhovory v posledních měsících stagnují. V rozhovoru pro izraelskou televizi Biden odmítl jeden z požadavků Teheránu - vyškrtnutí íránských revolučních gard z amerického seznamu teroristických organizací.

Po odchodu USA z dohody přestal Teherán plnit její závazky. Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Írán v posledních měsících stupňuje obohacování uranu ve svých pracovištích. Íránská vláda dlouhodobě tvrdí, že její jaderný program má výlučně mírové účely.

Izrael vnímá íránský jaderný program jako hrozbu pro svou národní bezpečnost. Izraelští představitelé nevyloučily vojenské údery na íránská pracoviště, pokud by se mezinárodnímu společenství nepodařilo dostat jaderný program pod kontrolu. Teherán také obviňuje Izrael z vražd jeho jaderných vědců a inženýrů.

Amerického prezidenta Bidena dnes čeká v Izraeli řada politických jednání. Očekává se zveřejnění deklarace o americko-izraelské spolupráci, která má dále posílit vzájemné vojenské vazby. V pátek bude Biden jednat s palestinskými představiteli a přesune se do Saúdské Arábie.

Biden chce pomoci Izraeli začlenit se do regionu

Americký prezident Joe Biden považuje za velmi důležité, aby byl Izrael plně začleněn do svého regionu. Biden to podle tiskových agentur řekl po dnešním jednání s izraelským premiérem Jairem Lapidem. Později by se měli oba vyjádřit na tiskové konferenci.

"Mluvil jsem o tom, jak významné je z mého pohledu, aby byl Izrael plně začleněn do regionu a aby tuto integraci dokončil. Moje administrativa a myslím, že většina Američanů, nejen vláda, je plně oddaná zajištění vaší bezpečnost bez žádných 'ale'," řekl Biden.

Lapid krátce zmínil, že se mluvilo o hrozbách, jež představuje Írán. "Také jsme hovořili o snaze vytvořit dlouho potřebnou (obrannou) koalici zde na Blízkém východě. Mluvili jsme o íránských hrozbách a o tom, že nám společně jde o to, aby se Írán nevyzbrojil jadernými zbraněmi. To je hrozba nejen pro Izrael, ale celý svět," řekl Lapid.

Ani jeden z politiků nepřijal otázky novinářů a Lapid se smíchem řekl, že politici jednali "i o jiných věcech, které nebudou zveřejněny".

Biden do Izraele přicestoval ve středu na 48hodiovu návštěvu. V pátek bude jednat v palestinském Betlémě a přesune se do Saúdské Arábie.

Schůzka s Lapidem se označuje za hlavní bod návštěvy. Očekává se, že politici podepíšou společné prohlášení, které zahrne rozšíření americké vojenské pomoci Izraeli. Dokument s názvem Jeruzalémská deklarace má podpořit izraelskou bezpečnost a obsahovat závazek, že USA ani Izrael nedopustí, aby měl Írán jadernou zbraň.

Témata: Joe Biden | USA | Írán

Ukrajinci podle Transněftu zastavili tranzit ropy jižní větví ropovodu…

09.08.2022 13:53 Ukrajina od 4. srpna zastavila tranzit ruské ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede mimo jiné…

Tisíce Francouzů opustily vesnice na jihu země kvůli požárům

09.08.2022 13:39 Přes 3000 lidí na jihu Francie bylo dnes evakuováno kvůli postupujícímu lesnímu požáru, který…

Exprezident Trump uvedl, že jeho rezidenci Mar-a-Lago prohledává FBI

09.08.2022 13:30 Aktualizováno Floridský resort Mar-a-Lago bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa prohledává americký…

Čína se manévry připravuje na invazi, tvrdí tchajwanská diplomacie

09.08.2022 13:12 Aktualizováno Peking využívá svá vojenská cvičení v blízkosti Tchaj-wanu k přípravě invaze, uvedl dnes šéf…

Charkov opět čelil ruskému ostřelování, zprávy o obětech zatím nejsou

09.08.2022 13:08 Aktualizováno Ruské síly na Ukrajině v noci na dnešek opět ostřelovaly Charkov a poškodily elektrický sloup a…

Rusové by podle průzkumu podpořili jakékoli Putinovo rozhodnutí o Ukrajině

09.08.2022 12:32 Asi 60 procent ruských občanů by podpořilo rozhodnutí prezidenta Vladimira Putina zahájit novou…

Na Ruskem okupovaných územích sílí odpor Ukrajinců, píše AP

09.08.2022 12:25 Na Ruskem okupovaných územích na jihovýchodě Ukrajiny sílí odpor obyvatel, který oslabuje kontrolu…

Rusko je ve vývozu ropy čím dál více závislá na Indii a Číně

09.08.2022 11:08 Rusko je při prodeji své ropy stále více závislé na Indii a Číně. Minulý měsíc na tyto dvě asijské…

Soul zaplavily přívalové deště, osm lidí zemřelo

09.08.2022 10:41 Nejméně osm lidí zemřelo při přívalových deštích, které v noci na dnešek zaplavily jihokorejskou…

Řeckem hýbe skandál s odposlechy, otřásá i pozicí řeckého premiéra

08.08.2022 21:54 Aktualizováno Skandál s odposlechy předsedy opozičních socialistů Nikose Andrulakise a dvou novinářů otřásá…

Související:

Nejnovější