Americký prezident Joe Biden dnes vyhlásil stav katastrofy pro stát Mississippi, kde v noci na sobotu zabilo ničivé tornádo více než dvě desítky lidí. Informoval o tom Bílý dům. Rozhodnutí uvolní federální pomoc pro obyvatele několika okresů, které podle agentury AP patří k nejchudším ve Spojených státech.
V Mississippi zahynulo nejméně 25 lidí a desítky dalších byly zraněny poté, co se mohutná bouře prohnala několika obcemi v oblasti mississippské delty. V Alabamě zemřel při bouři jeden člověk poté, co vítr několikrát převrátil jeho obytný přívěs.
Pátrací a záchranné týmy dnes pokračují v prohledávání trosek domů, z nichž mnoho bylo zcela srovnáno se zemí. Stovkám lidí muselo být poskytnuto náhradní přístřeší. Nejhůře postižené je městečko Rolling Fork, ze kterého zbyly z velké části jen trosky.
Na základě Bidenova rozhodnutí lze vyčlenit federální prostředky na obnovu v mississippských okresech Carroll, Humphreys, Monroe a Sharkey. Peníze poputují také na dočasné ubytování, opravy nepojištěného majetku či pomoc zasaženým podnikům, uvádí prohlášení Bílého domu.
Stav katastrofy vyhlásil již dříve také guvernér Mississippi Tate Reeves, který zasažený region charakteristický rozsáhlými bavlníkovými, kukuřičnými a sójovými plantážemi a rybníky osobně navštívil. Telefonicky také hovořil s Bidenem a mississippskými zástupci v americkém Kongresu.
Národní meteorologická služba (NWS) v sobotu uvedla, že podle předběžných údajů dosáhla síla tornáda v Mississippi druhého nejvyššího stupně na Fujitově stupnici, tedy EF-4. Vítr v takto mocných tornádech dosahuje rychlosti 265 až 320 kilometrů za hodinu. Po dobu své zhruba hodinové existence urazilo tornádo 274 kilometrů, což je podle NWS neobvykle dlouhá trasa.
Pro oblast východní Louisiany, jižního Mississippi a jižní Alabamy vydala NWS na dnešek nové varování před možným silným větrem, krupobitím a potenciálně také tornády.
Policie s největší pravděpodobností překvalifikuje případ ze Šumperku z pokusu o vraždu na obvinění z vraždy. Taxikářka, kterou muž bodl nožem, totiž zemřela v nemocnici. Obviněný navíc s jejím autem narazil do jiného vozidla a zranil další dva lidi.
Lucii Vondráčkové už se po boku vystřídalo několik sportovců. Naposledy to byl zápasník Zdeněk Polívka, ale i vztah s ním už je nějaký čas minulostí. Osobní život herečky a zpěvačky se stejně řeší. Co Vondráčková vzkazuje lidem, kteří to dělají?
Třetím dnem v řadě za sebou varují meteorologové před povodňovými jevy. Podle nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se na některých místech očekávají další vzestupy hladin vodních toků.
Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) v pondělí ráno boural v Praze. Při nehodě se vůz se členem vlády srazil s jiným vozidlem. Klempíř, který jel do budovy ministerstva, se podle stranických kolegů po havárii necítí nejlépe.
Značné napětí zavládlo tento týden mezi Agátou Hanychovou a Ornellou Koktovou, když druhá jmenovaná oznámila rozvod a odhalila nový projekt ve formě dokumentu. Hanychové vadí zejména to druhé.
NASA v sobotu potvrdila další odklad první mise s lidskou posádkou k Měsíci za posledních padesát let. Důvodem je technický problém s raketou. Do vesmíru tak zamíří nejdříve v dubnu, informoval web DW.
Poslední dny meteorologické zimy připadají do týdne, který právě začíná. Podle meteorologů přinese hodně oblačnosti a také srážek. Změna nastane od středy, lidé se mohou těšit na většinou slunečné a bezesrážkové počasí.
Agenti v noci na neděli zastřelili mladého muže, který vstoupil do areálu soukromé rezidence amerického prezidenta Donalda Trumpa na Floridě. Šéf Bílého domu na místě nebyl, nacházel se ve Washingtonu. Na vyšetřování případu se podílí i FBI.
Karlos Vémola nezažil právě nejlepší úvod roku. Nějaký čas si pobyl ve vazbě, ocitl se také v péči lékařů. Rekonvalescence po operačním zákroku pokračovala i po jeho propuštění na svobodu. Nyní už se ale věci začínají obracet k lepšímu.
Na závěr 25. her zimní olympiády se již tradičně pod pěti kruhy v zimním provedení konalo velké hokejové finále. Došlo v něm k očekávanému zámořskému souboji mezi Kanadou a USA, což se čekalo především díky účasti hráčů z kanadsko-americké NHL na těchto hrách. Celý turnaj nabídl skvělý hokej, možná ten nejlepší za posledních 12 let, a finále nezůstalo v tomto ohledu pozadu. Byl to zápas vyrovnaný natolik, že ho muselo rozhodnout až prodloužení. V něm se trefil Jack Hughes a potvrdil tak, že v tomto utkání byly Spojené státy přeci jenom o špetku lepší. Po posledním světovém šampionátu tak tedy vyhrávají i olympiádu a potvrzují svoji nadvládu nad světovým hokejem.
Britská vláda uvažuje o odstranění bývalého prince Andrewa z linie nástupnictví na trůn, aby se za žádných okolností nemohl stát králem. Ministr obrany Luke Pollard řekl, že je správné to udělat, a to bez ohledu na závěry probíhajícího policejního vyšetřování.
Bratislava v pondělí zastaví dodávky elektřiny na Ukrajinu, pokud ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj neobnoví dodávky ropy na Slovensko. Na sociální síti to oznámil slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD).