Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala protesty

Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil od justiční reformy, která v Izraeli vyvolala protesty, a záporně odpověděl na dotaz novinářů, zda se v brzké době chystá pozvat Netanjahua do Bílého domu. Netanjahu reagoval prohlášením, že Izrael nerozhoduje na základě tlaku ze zahraničí, i když přichází "od nejlepších přátel".

Joe Biden

Veřejná výměna názorů mezi Bidenem a Netanjahuem představuje vzácný projev nesouhlasu mezi blízkými spojenci. Podle agentury AP signalizuje, že mezi USA a Izraelem roste napětí kvůli kontroverzní soudní reformě, jejíž prosazování izraelský premiér po masových demonstracích v pondělí o několik týdnů odložil. Reforma, která by vládní koalici poskytla kontrolu nad jmenováním soudců nejvyššího soudu a umožnila přehlasovat soudní rozhodnutí prostou parlamentní většinou, vyvolává v Izraeli masové protesty již od ledna. Bílý dům v reakci na to původně uvedl, že Netanjahu by měl v této otázce hledat kompromis.

"Doufám, že od ní upustí," řekl nyní k justiční reformě Biden. "Doufejme, že premiér bude jednat tak, aby se mohl pokusit o nějaký skutečný kompromis. Ale to se teprve uvidí," poznamenal americký prezident před návratem do Washingtonu ze Severní Karolíny. Na otázku novinářky, zda se chystá v brzké době pozvat Netanjahua do Bílého domu, důrazně odpověděl "ne", načež dodal "ne v blízké době". Možnou návštěvu dříve naznačil americký velvyslanec v Izraeli.

Netanjahu na Bidenovu kritiku vzápětí zareagoval. "Izrael je suverénní země, která se rozhoduje z vůle svého lidu, a nikoli na základě tlaků ze zahraničí, včetně těch nejlepších přátel," napsal izraelský premiér. Izraelská vláda podle premiéra usiluje o provedení reforem "prostřednictvím širokého konsensu". "Znám prezidenta Bidena více než 40 let a oceňuji jeho dlouhodobý závazek vůči Izraeli," uvedl Netanjahu a dodal, že izraelsko-americké spojenectví je neotřesitelné a "vždy překoná občasné neshody".

I bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby se snažil neshody mezi státníky zlehčit. Bidenovy komentáře k justiční reformě jsou podle něj "konzistentní". Odmítl rovněž, že by vyjádření způsobila napětí "v neotřesitelném vztahu". "Skvělá věc na velkém přátelství je, že k sobě můžete být takto upřímní," dodal Kirby.

Podle listu The Times of Israel Biden během telefonátů Netanjahua již několikrát vyzval, aby spornou reformu zastavil. "Jak říká prezident veřejně i soukromě posledních šest týdnů, jsme znepokojeni nedávným vývojem v Izraeli a vyzýváme k nalezení kompromisu," citoval list jeden ze svých amerických zdrojů. Izrael se podle všeho nyní snaží zjistit, proč přišla od Bidena tak ostrá slova i poté, co Netanjahu projednávání reformy odložil. Jak k tomu nicméně uvedla izraelská televize Channel 12, podle diplomatických zdrojů je důvod jasný. Bidenovu administrativu pobouřilo i Netanjahuovo odvolání ministra obrany Joava Galanta a následná dohoda, která umožní ministru Itamaru Ben Gvirovi zřídit národní gardu, která je považována za soukromou milici.

Velmi ostré reakce na Bidenův komentář měli i někteří další členové Netanjahuovy koalice. Právě například krajně pravicový ministr národní bezpečnosti a premiérův blízký spojenec Itamar Ben Gvir, jenž v rozhovoru s izraelským vojenským rozhlasem prohlásil, že "Izrael není další hvězdičkou na americké vlajce" a prezident USA by tohle měl chápat.

Lídr opozice Jair Lapid naopak na twitteru napsal, že Izrael byl po desítky let nejbližším spojencem USA, ale "nejradikálnější vláda v dějinách země to zkazila za tři měsíce".

Fiala uklidnil občany. Česku válka bezprostředně nehrozí, řekl

30.05.2023 12:25 Premiér Petr Fiala dnes uvedl, že Česku bezprostředně nehrozí konflikt. Reagoval tak na pondělní…

Borrell volá po konci násilí v Kosovu, v pondělí bylo zraněno 25 vojáků…

30.05.2023 09:42 Nejméně 25 příslušníků mírových jednotek NATO utrpělo zranění při pondělních střetech s etnickými…

Útok na Moskvu. Drony zasáhly budovy, zprávy o obětech nejsou

30.05.2023 08:28 Moskva čelila v úterý ráno vzácnému dronovému útoku poté, co Rusové předtím udeřili na ukrajinské…

Ukrajina bude nově slavit Den vítězství 8. května

29.05.2023 22:30 Ukrajinský parlament odhlasoval, že Dnem památky a vítězství nad nacismem bude nově 8. květen. Na…

Macron: Znečištění plasty je časovaná bomba a katastrofa

29.05.2023 21:07 V Paříži se tento týden koná setkání Mezivládního vyjednávacího výboru pro plasty. Chce navrhnout…

Do vesmíru poletí první běloruská kosmonautka

29.05.2023 18:35 Součástí posádky, která v březnu příštího roku poletí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), bude…

Dánsko poskytne Ukrajině další vojenskou pomoc

29.05.2023 16:39 Dánsko poskytne válkou zmítané Ukrajině další prostředky na vojenskou pomoc, konkrétně téměř 2,6…

Polsko bude vyšetřovat ruský vliv v zemi, Duda podepsal zákon

29.05.2023 15:46 Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má…

Španělsko čekají v létě parlamentní volby

29.05.2023 13:05 Španělé půjdou k volbám dříve, než se původně čekalo. Premiér Pedro Sánchez v reakci na volební…

Satelit vám klidně vystřelíme, varuje Japonsko sousední KLDR

29.05.2023 08:58 KLDR v pondělí upozornila sousední Japonsko, že hodlá v následujících dnech vypustit satelit na…

Související:

Nejnovější