Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala protesty

Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil od justiční reformy, která v Izraeli vyvolala protesty, a záporně odpověděl na dotaz novinářů, zda se v brzké době chystá pozvat Netanjahua do Bílého domu. Netanjahu reagoval prohlášením, že Izrael nerozhoduje na základě tlaku ze zahraničí, i když přichází "od nejlepších přátel".

Joe Biden

Veřejná výměna názorů mezi Bidenem a Netanjahuem představuje vzácný projev nesouhlasu mezi blízkými spojenci. Podle agentury AP signalizuje, že mezi USA a Izraelem roste napětí kvůli kontroverzní soudní reformě, jejíž prosazování izraelský premiér po masových demonstracích v pondělí o několik týdnů odložil. Reforma, která by vládní koalici poskytla kontrolu nad jmenováním soudců nejvyššího soudu a umožnila přehlasovat soudní rozhodnutí prostou parlamentní většinou, vyvolává v Izraeli masové protesty již od ledna. Bílý dům v reakci na to původně uvedl, že Netanjahu by měl v této otázce hledat kompromis.

"Doufám, že od ní upustí," řekl nyní k justiční reformě Biden. "Doufejme, že premiér bude jednat tak, aby se mohl pokusit o nějaký skutečný kompromis. Ale to se teprve uvidí," poznamenal americký prezident před návratem do Washingtonu ze Severní Karolíny. Na otázku novinářky, zda se chystá v brzké době pozvat Netanjahua do Bílého domu, důrazně odpověděl "ne", načež dodal "ne v blízké době". Možnou návštěvu dříve naznačil americký velvyslanec v Izraeli.

Netanjahu na Bidenovu kritiku vzápětí zareagoval. "Izrael je suverénní země, která se rozhoduje z vůle svého lidu, a nikoli na základě tlaků ze zahraničí, včetně těch nejlepších přátel," napsal izraelský premiér. Izraelská vláda podle premiéra usiluje o provedení reforem "prostřednictvím širokého konsensu". "Znám prezidenta Bidena více než 40 let a oceňuji jeho dlouhodobý závazek vůči Izraeli," uvedl Netanjahu a dodal, že izraelsko-americké spojenectví je neotřesitelné a "vždy překoná občasné neshody".

I bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby se snažil neshody mezi státníky zlehčit. Bidenovy komentáře k justiční reformě jsou podle něj "konzistentní". Odmítl rovněž, že by vyjádření způsobila napětí "v neotřesitelném vztahu". "Skvělá věc na velkém přátelství je, že k sobě můžete být takto upřímní," dodal Kirby.

Podle listu The Times of Israel Biden během telefonátů Netanjahua již několikrát vyzval, aby spornou reformu zastavil. "Jak říká prezident veřejně i soukromě posledních šest týdnů, jsme znepokojeni nedávným vývojem v Izraeli a vyzýváme k nalezení kompromisu," citoval list jeden ze svých amerických zdrojů. Izrael se podle všeho nyní snaží zjistit, proč přišla od Bidena tak ostrá slova i poté, co Netanjahu projednávání reformy odložil. Jak k tomu nicméně uvedla izraelská televize Channel 12, podle diplomatických zdrojů je důvod jasný. Bidenovu administrativu pobouřilo i Netanjahuovo odvolání ministra obrany Joava Galanta a následná dohoda, která umožní ministru Itamaru Ben Gvirovi zřídit národní gardu, která je považována za soukromou milici.

Velmi ostré reakce na Bidenův komentář měli i někteří další členové Netanjahuovy koalice. Právě například krajně pravicový ministr národní bezpečnosti a premiérův blízký spojenec Itamar Ben Gvir, jenž v rozhovoru s izraelským vojenským rozhlasem prohlásil, že "Izrael není další hvězdičkou na americké vlajce" a prezident USA by tohle měl chápat.

Lídr opozice Jair Lapid naopak na twitteru napsal, že Izrael byl po desítky let nejbližším spojencem USA, ale "nejradikálnější vláda v dějinách země to zkazila za tři měsíce".

Počasí: Páteční bouřky budou silné, varovali meteorologové

23.05.2024 16:08 Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek…

Ukrajina už propouští vězně, kteří mají posílit armádu

23.05.2024 13:30 Ukrajina začala propouštět vězně, aby mohli vstoupit do armády, vyplývá ze soudních dokumentů…

Ptačí chřipka: Potvrdily se další případy přenosu na člověka

23.05.2024 10:55 Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu…

Britové tvrdí, že Čína dodává ruské armádě vybavení pro válku na Ukrajině

23.05.2024 09:17 Čína poskytuje Rusku bojové vybavení pro použití v jeho válce proti Ukrajině, řekl britský ministr…

Rusko navrhlo revizi státní hranice v Baltském moři. Změnu pak popřelo

22.05.2024 20:49 Rusko ve středu odmítlo zprávy o plánech na revizi státní hranice v Baltském moři. Podle agentury…

Zelenskyj hlásí pokrok v boji s ruskou armádou v Charkovské oblasti

22.05.2024 16:53 Ukrajinské jednotky bojující proti ruským silám v Charkovské oblasti na severovýchodě země dosahují…

Ficův stav je stále vážný a neumožňuje převoz do jiné nemocnice

22.05.2024 14:15 Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající…

Netanjahu ozřejmil, jaké plány má Izrael s Gazou po válce

22.05.2024 08:50 Izrael neplánuje budovat osady v Pásmu Gazy po skončení války, kterou tam od loňského podzimu vedou…

Fico má za sebou kontrolní vyšetření na CT

21.05.2024 21:44 Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který zůstává v banskobystrické nemocnici, v úterý…

Tusk: Je pravděpodobné, že požár ve Varšavě způsobili Rusové

21.05.2024 19:11 Polský premiér Donald Tusk označil za pravděpodobné, že za nedávným velkým požárem obchodního…

Související:

Nejnovější