Americký prezident Joe Biden dnes v Izraeli zahájil čtyřdenní návštěvu Blízkého východu. Navštíví Západní břeh Jordánu a Saúdskou Arábii, cílem jeho cesty je posílit obranu regionu a také spolupráci Izraele s některými arabskými státy. Dnes Biden navštívil památník obětem holokaustu Jad vašem a prohlédl si izraelské obranné systémy. Politická jednání jej čekají ve čtvrtek.
Bidena na letišti přivítali izraelský premiér Jair Lapid a prezident Jicchak Herzog. Přítomen byl také nedávný Lapidův předchůdce v úřadu Naftali Bennett.
Biden je za půlstoletí své politické kariéry v Izraeli podesáté, ovšem jako prezident poprvé. Je přitom o šest let starší než Izrael, který byl založen v roce 1948, a setkal se s každým izraelským předsedou vlády od chvíle, co byl poprvé zvolen senátorem za stát Delaware. Poprvé jednal s Goldou Meirovou, která byla jedinou ženou, jež stanula v čele izraelské vlády, a byla zároveň jednou z nejvýraznějších političek 20. století.
"Je pro mě ctí opět stát po boku přátel a navštívit nezávislý židovský stát Izrael," uvedl Biden po příletu. Poznamenal, že Izrael poprvé navštívil jako mladý senátor v roce 1973, krátce před propuknutím jomkipurské války, a připomněl svá setkání s izraelskými premiéry, včetně Meirové. "Řeknu to znovu - nemusíte být Žid, abyste byl sionista," řekl americký prezident a poznamenal, že pouto mezi Izraelci a Američany jde do morku kostí. Šéf Bílého domu také v projevu přislíbil bojovat s antisemitismem.
Úřadující premiér Lapid označil Bidena za dobrého přítele a velkého sionistu, hovořil také o pevném poutu mezi Izraelem a Spojenými státy. Zároveň nastínil témata nynějších bilaterálních jednání, včetně "budování nové bezpečnostní a ekonomické architektury se státy Blízkého východu" či "potřeby obnovit silnou globální koalici, která zastaví íránský jaderný program".
Prezident Herzog o Bidenovi hovořil jako o skutečném příteli a silném podporovateli Izraele. Podle listu The Times of Israel také naznačil, že se v příštích dnech očekávají prohlášení týkající se rostoucích vazeb mezi Izraelem a Saúdskou Arábií. Bidenovu cestu označil za "cestu míru z Izraele do Saúdské Arábie".
Ještě na letišti prezidenta čekala prohlídka izraelských obranných systémů, včetně protiraketového systému Iron Dome a nového laserového systému protivzdušné obrany Iron Beam, na jehož dalším vývoji chce Izrael spolupracovat s Washingtonem, píše The Times of Israel.
Z letiště americký prezident odjel na návštěvu jeruzalémského památníku obětem holokaustu Jad vašem, kde několik minut hovořil a potřásl si rukou se dvěma přeživšími holokaustu - Renou Quintovou a Giselle (Gitou) Cycowiczovou.
Cycowiczová se narodila v roce 1927 ve městě Chust v Podkarpatské Rusi, která tehdy byla součástí Československa. Podle Jad vašem byla uvězněna v ghettu, poté byla deportována do Osvětimi-Březinky, což byl největší nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor, a později do táborů nucených prací.
Quintová se narodila v Piotrkowu Trybunalském v Polsku v roce 1935. V roce 1942 byli její dva starší bratři spolu s matkou deportováni do vyhlazovacího tábora Treblinka, kde byli zavražděni. Quintová a její otec byli posláni do koncentračního tábora Buchenwald, kde byl její otec zavražděn. Nakonec byla poslána do koncentračního tábora Bergen-Belsen.
Biden se dvěma přeživšími hovořil déle, než bylo v plánu, a ke konverzaci se připojil také americký ministr zahraničí Antony Blinken, jehož nevlastní otec byl přeživším holokaustu. Americký prezident na místě také uctil památku obětí holokaustu v Síni vzpomínek, kde položil věnec a znovu zapálil věčný oheň.
Biden stráví noc v jeruzalémském hotelu King David. Politická jednání s Lapidem jsou v plánu ve čtvrtek, kdy má být zveřejněna deklarace o příští americko-izraelské spolupráci. V pátek Biden zavítá na Západní břeh Jordánu a přesune se do Saúdské Arábie.
Hudební svět si včera připomněl smutné půlroční výročí tragické smrti britského zpěváka Liama Paynea. Ten loni v říjnu zahynul při nešťastném pádu z hotelového balkonu v argentinském Buenos Aires. Pro fanoušky po celém světě to byl šok, ale největší ztrátu samozřejmě utrpěla jeho rodina, která se s jeho odchodem stále těžce vyrovnává.
V gotickém skvostu, kostele sv. apoštola Tomáše na Malé Straně, který ukrývá díla slavných mistrů jako Rubens, Škréta či Spranger, se v pondělí odpoledne odehrálo poslední rozloučení s milovanou zpěvačkou Aničkou Slováčkovou (†29). V tichém prostoru plném duchovního klidu a historické krásy se se zesnulou loučila rodina, přátelé i blízcí spolupracovníci. Přestože veřejnosti nebyl přístup umožněn, obřad se nesl v duchu upřímné lásky, hudby a pokory.
Slovenský rapper Patrik "Rytmus" Vrbovský (48) patří už dlouhá léta mezi nejvýraznější tváře domácí hudební scény. Jeho jméno znají fanoušci nejen na Slovensku, ale také v České republice a jeho hudba si našla cestu k posluchačům různých generací. Přesto však existuje někdo, komu své písně raději nepouští – vlastní syn Sanel.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?