Biden zatím tráví cestováním víc času než Trump

Joe Biden
Joe Biden, foto: facebook Joe Biden
Pavel Dratva , ČTK 24. října 2021 10:32
Sdílej:

Z prvních 276 dní ve funkci amerického prezidenta strávil Joe Biden 108 úplně nebo částečně v jednom ze svých dvou domů ve státě Delaware nebo na venkovském sídle prezidentů USA Camp David. Uvedla to na svém webu televize CNN, podle níž zatím Biden tráví mimo Bílý dům z osobních důvodů více času než jeho předchůdci včetně Donalda Trumpa.

Mezi uvedených 108 dní na cestách počítala CNN i dny jako byl pátek, kdy se Biden ze svého washingtonského pracoviště večer přesunul domů do Wilmingtonu. Ten zatím navštěvuje nejčastěji, přičemž tam od lednové inaugurace zcela nebo částečně strávil 69 dní rozdělených do 23 návštěv. Dvakrát se vydal do dovolenkového sídla na Rehoboth Beach a desetkrát do Camp Davidu, kde byl alespoň po část 32 dní.

Trump měl podle CNN ve stejném období svého mandátu na kontě 70 dní, kdy nebyl v Bílém domě. Drtivá většina z nich zahrnovala pobyt v jeho resortu v New Jersey nebo v areálu Mar-a-Lago na jihovýchodě Floridy, kam se po odchodu z prezidentské funkce přestěhoval. Trumpův předchůdce Barack Obama si za prvních zhruba devět měsíců ve funkci připsal jen 40 dní na osobních cestách, zatímco George Bush mladší 84.

Biden po nástupu do úřadu hlavy státu dal najevo, že mu život v Bílém domě úplně nevyhovuje, když v televizním vystoupení řekl, že je "trochu jako pozlacená klec". CNN uvádí, že na jeho přístup k výkonu funkce může mít vliv i pandemie covidu-19, která "zásadně změnila pracovní návyky kancelářských pracovníků". "Biden může pracovat na dálku se zabezpečenou komunikační technikou a zázemím odkudkoli, kde právě cestuje, a také tak činí," píše se v článku.

"Prezidenti Spojených států jsou neustále v práci, nehledě na jejich polohu, ať už je to na státní návštěvě v zámoří nebo jenom 100 mil (160 kilometrů) od Bílého domu na krátké cestě ve Wilmingtonu," řekl na toto téma Bidenův mluvčí Andrew Bates. "Kromě toho, všichni Američané by se shodli, že je důležité, aby se lídři vyhnuli tomu, že se uvelebí ve Washingtonu," dodal.

Stalo se
Společnost
Eva Pavlová

První dáma nemohla mlčet. Prezidenta se ve sporu s Macinkou zastala manželka

Českou politikou od úterního odpoledne otřásá kauza esemesek, jejichž prostřednictvím vyvíjel ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) nátlak na prezidenta Petra Pavla ve věci jmenování Filipa Turka ministrem životního prostředí. Hlavy státu se veřejně zastala i první dáma Eva Pavlová. 

České celebrity
Tereza Kostková a Marta Jandová

Po osmi letech to bylo nutné. Marta Jandová vysvětlila, proč se dlouho neozvala

Marta Jandová se podrobila lékařskému zákroku, který sama označila za nutný. Nejnovější operace souvisí s něčím, o čemž se zpěvačka svěřila již před časem. Lékaři totiž u dcery Petra Jandy odhalili potenciálně vážný problém. 

Světové celebrity
Dorota Nvotová je po operaci.

Dorota Nvotová po operaci na neschopence. Cigarety na nulu neomezila

Slovensko na začátku letošního roku zaskočila zpráva o vážných zdravotních problémech Doroty Nvotové, u které byla odhalena rakovina. Úspěšná herečka podstoupila operaci a nyní je v rekonvalescenci. Jak tato fáze léčby pokračuje? 

Světové celebrity
Victoria Beckham

Victoria Beckham je kvůli synovi pod obrovským tlakem. Jedno si ale zničit nenechá

Manželství Davida a Victorie Beckhamových čelí podle britských médií dosud nejtěžší zkoušce. Jejich nejstarší syn Brooklyn Beckham totiž na sociálních sítích zveřejnil šokující prohlášení, ve kterém své rodiče obvinil z neustálé snahy kontrolovat jeho život a ničit jeho vztah s manželkou Nicolou Peltz. Victoria Beckham je podle zdrojů z blízkého okolí těmito obviněními zdrcená a cítí se hluboce uražena, zejména popisem svého chování na synově svatbě.