Bílý dům věří, že se Biden vzpamatuje z debatního debaklu

Prezident Joe Biden má schopnost se zotavit ze slabého výkonu v nedávné prezidentské debatě se svým soupeřem Donaldem Trumpem a ví, jak se vrátit zpět, uvedl v úterý Bílý dům.

Joe Biden

"Ví, jak se vrátit zpět," prohlásila mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierre. Dále dodala, že Bidenův zdravotnický tým již dříve uvedl, že není důvod ani potřeba, aby jednaosmdesátiletý prezident podstoupil kognitivní test.

Tato vyjádření následovala po veřejné výzvě kongresmana Lloyda Doggetta, prvního demokratického poslance, aby Biden odstoupil z prezidentského klání. Doggett odkazoval právě na Bidenův výkon v debatě s Trumpem.

Slabý výkon prezidenta Bidena v nedávné debatě vzbudil obavy i mezi jeho největšími příznivci. Někteří začali zpochybňovat, zda je Biden dostatečně silným kandidátem, který by měl v listopadových volbách čelit Trumpovi, poznamenává agentura AP.

Doggett své prohlášení vydal krátce po komentáři bývalé předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, která uvedla, že obavy ohledně Bidenovy způsobilosti kandidovat jsou oprávněné.

Televize ABC News také oznámila, že Biden v pátek poskytne svůj první televizní rozhovor od debaty s Trumpem. Úryvky z rozhovoru budou odvysílány v pátek, další části o víkendu a v pondělí.

První předvolební debata mezi Bidenem a Trumpem navíc oživila úvahy o možnosti výměny Bidena jako kandidáta. Někteří dárci a sponzoři demokratů začali po debatě zvažovat záložní plány a volají po jeho nahrazení, stejně jako členové strany.

Podle The New York Times Biden, který je ve věku 81 let, během debaty často zadrhával, mluvil tiše a několikrát nedokončil větu. To prohloubilo obavy o jeho schopnost vykonávat prezidentskou funkci ve vysokém věku. Primárky již skončily, a jedinou možností pro výměnu kandidáta by byl srpnový nominační sjezd demokratů.

Mezi možnými náhradníky se nejčastěji skloňují jména viceprezidentky Kamaly Harrisové, kalifornského guvernéra Gavina Newsoma, michiganské guvernérky Gretchen Whitmerové, illinoiského guvernéra Jaye Pritzkera, marylandského guvernéra Wese Moorea a guvernéra Pensylvánie Joshe Shapira. Zmiňují se také ministryně obchodu Gina Raimondová a ministr dopravy Pete Buttigieg.

Vzhledem k tomu, že primárky již proběhly, by ke změně kandidáta muselo dojít na srpnovém sjezdu, kde delegáti z jednotlivých států podle pravidel mají podpořit Bidena. Existuje však určitá flexibilita, protože delegáti mohou "s čistým svědomím vyjadřovat pocity těch, kteří je zvolili".

Stranické stanovy rovněž obsahují ustanovení pro nahrazení kandidáta v případě úmrtí, odstoupení nebo nezpůsobilosti, nikoli však pro výměnu někoho, kdo odstoupit nechce. Biden by tedy musel odstoupit dobrovolně, což podle NYT není pravděpodobné.

Bidenův výkon v devadesátiminutové debatě, během níž Trump působil sebevědomě, zatímco Biden byl nejistý a tišší, vyvolal mezi demokraty paniku. Někteří dárci a sponzoři demokratů začali po debatě zvažovat záložní plány. Mnozí byli z Bidenova vystoupení zklamaní a frustrovaní, což vedlo k lobbování u stranických kolegů za jeho nahrazení.

Podle The Washington Post někteří demokratičtí zákonodárci byli Bidenovým projevem konsternováni a obvinili moderátory CNN z neuvádění Trumpových nepravdivých tvrzení na pravou míru. Zároveň uznali, že Biden se proti Trumpovým výrokům často neohradil.

Témata: Joe Biden | USA

Biden z izolace naznačil, že z boje o Bílý dům nehodlá odstupovat

19.07.2024 22:00 Americký prezident Joe Biden, který je v izolaci kvůli nákaze covidem-19, dal pátečním prohlášením…

Ruský útok na Mykolajiv si vyžádal tři mrtvé. Zemřelo i dítě

19.07.2024 20:27 Rusko i v pátek pokračovalo v útocích na ukrajinská města. Tři lidé nepřežili letecký úder proti…

ICJ: Izrael porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území

19.07.2024 17:49 Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje…

Rusové poslali amerického novináře Gershkoviche na 16 let za mříže

19.07.2024 15:19 Americký novinář deníku Wall Street Journal Evan Gershkovich byl v pátek v Rusku odsouzen na 16 let…

Scholz odmítl Zelenského žádost ohledně ruských raket nad Ukrajinou

19.07.2024 12:52 Německý kancléř Olaf Scholz odmítl žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby…

Trump přijal republikánskou nominaci. Bidena z projevu v podstatě vynechal

19.07.2024 08:34 Donald Trump na závěr sjezdu Republikánské strany v Millwaukee pronesl historicky nejdelší projev,…

Rusové opět chrastí jadernými zbraněmi. Vadí americké rakety v Německu

18.07.2024 15:12 Rusko nevylučuje nasazení svých raket vybavených jadernými hlavicemi v reakci na plán umístit…

Von der Leyenová promluvila před europoslanci. Zmínila aktuální úzkost

18.07.2024 12:06 Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula…

Biden připustil stažení se z boje o Bílý dům kvůli zdraví

18.07.2024 08:57 Americký prezident Joe Biden připustil, že by svou kandidaturu v prezidentských volbách mohl…

Většina demokratů by byla pro, aby Biden odstoupil z boje o Bílý dům

17.07.2024 21:50 Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může…

Související:

Nejnovější