Bezpečnostní informační služba ve čtvrtek zveřejnila výroční zprávu za rok 2022, přičemž konstatovala, že ruská agrese vůči sousední Ukrajině měla dopady na většinu záležitostí, kterým se věnuje. BIS považuje Rusko za největší hrozbu pro bezpečnost ČR, Čína představuje hrozbu komplexní. Úroveň teroristické hrozby zůstává nízká.
Bezpečnostní informační služba ve zprávě ocenila loňskou redukci přebujelé ruské diplomatické mise v Česku, jejíž součástí byli lidé napojení na ruské zpravodajské služby. Konkrétně využívali oficiálních pozic k zakrytí špionážní činnosti. Podle kontrarozvědky tím však stouplo riziko nepřátelských aktivit s využitím nediplomatického krytí.
Rusové nyní podle BIS častěji operují v zemích mimo Evropskou unii a soustředí se na ruskou opozici v zahraničí. Zpravodajci loni získali informace o člověku, který je podezřelý z vazeb na ruskou GRU a který pobýval v Česku, kde se s novinářským krytím pohyboval na akcích, jichž se zúčastnili zástupci ruské opozice.
Kontrarozvědka konstatovala, že loni mírně poklesla ruská kyberšpionáž v Česku, protože část kapacit byla vázána na Ukrajině. Narostla ovšem aktivita hackerů, kteří útočí na instituce a firmy kvůli podpoře Kyjeva.
Čína se nadále snaží o budování kontaktů s českými politiky napříč spektrem, soustředí se také na české akademiky. Špioni se snaží ovlivňovat veřejné mínění ve smyslu budování pozitivního obrazu asijské velmoci. Čínská kyberšpionáž byla intenzivnější, protože ruská invaze na Ukrajinu zvýšila čínský zájem o situaci v Evropě.
Loňská uprchlická vlna z Ukrajiny podle služby nevedla ke zhoršení bezpečnostní situace. Případy, kdy hranici překročí rizikové osoby s vazbou na Islámský stát, jsou ojedinělé, i proto zůstává úroveň teroristické hrozby nízká.
BIS zhodnotila dění i v Česku. Dezinformační scéna se podle ní vrací od covidu-19 k podpoře ruských aktivit. Zpráva se také zmiňuje o zkoumání obsahu vytvořeného umělou inteligencí. Její rozvoj může v budoucnu sloužit ke zpochybňování reálných událostí či prohlášení, varuje kontrarozvědka.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.