Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se do dvou týdnů chystá do Haagu, kde bude jednat o podrobnostech ohledně postupu při stíhání válečných zločinů na Ukrajině. Blažek to řekl novinářům před dnešním jednáním vlády. Očekává, že válečné zločiny spáchané při ruské vojenské agresi budou i tématem českého předsednictví v Evropské unii v druhé polovině letošního roku.
Blažek si v Haagu domluvil jednání na Mezinárodním trestním soudu (ICC) kvůli ujasnění postupu při stíhání válečných zločinů na Ukrajině. "Rozhodující je teď domluvit na mezinárodní úrovni společný postup. Tedy co mají dělat jednotlivé státy a co všechno bude dělat mezinárodní soud v Haagu," řekl. Zabránit to má možnému duplicitnímu stíhání a dalším potížím, doplnil Blažek.
Ministr očekává, že válečné zločiny se promítnou i do témat českého předsednictví v EU. "Veškerá plánovaná témata narušila současná světová situace. Jeden z úkolů spravedlnosti na evropské i vyšší úrovni budou válečné zločiny na Ukrajině. Stane se to bezpochyby jedním z témat našeho předsednictví," dodal.
Možné porušení mezinárodního práva na Ukrajině už vyšetřují Mezinárodní trestní soud i trestní orgány některých zemí, jako je Británie, Německo či Česko, kde se možným zločinům věnují policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Blažek řekl, že v rámci státního zastupitelství budou případy náležet pražskému vrchnímu státnímu zastupitelství.
Připomněl, že v Česku čelí obvinění z účasti na organizované zločinecké skupině v souvislosti s ruskou anexí Krymu Rus Alexandr Frančetti. O mužovo vydání dříve požádala Ukrajina. Rusa obvinila NCOZ kvůli jeho činnosti na Krymu z března 2014. Ohledně trestných činů z nynějšího konfliktu je podle Blažka na stíhání příliš brzy. "Zatím se nepochybně shromažďují důkazy," řekl.
V souvislosti s možnými zločiny spáchanými na Ukrajině se nejčastěji mluví o masovém zabíjení v Buči u Kyjeva, kde podle Ukrajiny ruské síly zabily přes 400 lidí. Podle odborníků na mezinárodní právo by tyto vraždy mohly naplňovat skutkovou podstatu válečných zločinů i zločinů proti lidskosti.
Českem otřásla na přelomu loňského a letošního roku jedna velmi smutná zpráva. Ve věku 59 let náhle zemřel oblíbený herec Pavel Nečas. Až po několika měsících vychází najevo, co smutné události předcházelo.
Premiér Andrej Babiš se společně s prvním místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem, ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Robertem Plagou a ministrem obrany Jaromírem Zůnou v pondělí v pražském Planetáriu zúčastnil tiskové konference k národnímu projektu Česká cesta do vesmíru. Konference představila aktuální kroky směřující k realizaci historicky první samostatné mise České republiky na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS).
V Česku sice druhým týdnem pokračuje meteorologické léto, ale již v úterý se počasí pokazilo. Znovu totiž začalo pršet. Meteorologové očekávají, že místy spadnou za 48 hodin i desítky milimetrů srážek.
Letošní červen zatím není pro Pavla Vítka šťastným měsícem. Podle nejnovějších informací totiž skončil v nemocnici, údajně kvůli problémům se srdcem. Životní partner zpěváka ale uklidnil fanoušky vyjádřením, v němž zmínil i to, kdy se Vítek vrátí na pódia.
Britský princ Harry doufá, že během několika následujících týdnů přivede svou manželku Meghan Markle a obě děti zpět do Anglie. Důvodem plánované červencové cesty je propagace her Invictus Games, které se budou příští rok konat v Birminghamu.
Britská celebrita Katie Price podle informací z jejího okolí plánuje odvetu vůči svému manželovi Lee Andrewsovi, který momentálně pobývá ve vězení v Dubaji. Pětinásobná matka se nedávno vrátila z krizové cesty do Spojených arabských emirátů, kde se pokoušela vnést do celé situace jasno, přičemž po příletu do Velké Británie byla spatřena bez snubního prstenu.
Zpěvačka Katy Perry poprvé oficiálně vyrazila do společnosti se svým novým partnerem, bývalým kanadským premiérem Justinem Trudeauem, a při té příležitosti ho označila za lásku svého života.
V prosinci roku 1995 se v newyorském hotelu Carlyle odehrála přísně tajná schůzka mezi dvěma nejsledovanějšími osobnostmi tehdejšího veřejného života. John F. Kennedy mladší, syn zavražděného amerického prezidenta, se tehdy soukromě sešel s britskou princeznou Dianou.
Už si sice jen vyměňují vzkazy přes média nebo sociální sítě, přesto nastává ve vztahu mezi někdejšími kamarádkami Agátou Hanychovou a Ornellou Koktovou k novému napětí. Druhá jmenovaná se rozhodla reagovat na některé z nedávných výroků Hanychové.
Tomáš Macháč by byl radši, kdyby se řešily jeho sportovní výkony na tenisových kurtech, ale opět se probírá jeho osobní život. Úspěšný český tenista se měl totiž rozejít se slovenskou zpěvačkou Emmou Drobnou. Co je na tom pravdy?
Česko se během prvního červnového týdne dozvědělo, že Daniel Krejčík se rozvádí. Bývalý partner Matěje Stropnického nechtěl zacházet do detailů, ale ve vyjádření jeho manžela zaujala jedna věc. Jiří totiž naznačil, že se dočkal potomka.
Napjaté vztahy mezi Jaromírem Soukupem a Agátou Hanychovou jako bývalými partnery a rodiči dcery Rozárky se neuklidňují. Je to právě naopak. Dvojice se pouští do dalšího sporu, přičemž podnikatel opravdu nešetří influencerku.