Blažek s prezidentem Zemanem probírali priority ministerstva i situaci v justici

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) představil dnes prezidentově poradnímu týmu priority resortu. S hlavou státu hovořili i o stavu justice a situaci ve vězeňství. ČTK o výsledku jednání informoval mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Zeman se o justici dlouhodobě radí s Blažkovou předchůdkyní ve funkci Marií Benešovou (za ANO). V poslední době prezident řešil například nominaci nového ústavního soudce.

Pavel Blažek

Blažek ČTK v pátek sdělil, že na zasedání expertního týmu jde poprvé a čeká obecnou diskusi o stavu ministerstva a justice. Podle mluvčího dnes informoval prezidenta, že pracovní komise zpracovává a projednává první verzi částí nového trestního řádu, který má modernizovat, zrychlit a zkvalitnit soudní řízení, a o výsledcích takzvaného milostivého léta, které pomohlo zbavit exekucí část dlužníků. Celkově požádalo o vyčíslení jistiny pro účely milostivého léta 51.000 lidí.

Aktuálně ministerstvo podle Řepky zpracovává změny vyhlášek upravujících odměny znalců, znaleckých kanceláří a znaleckých ústavů a soudních tlumočníků a soudních překladatelů, které by měly nabýt účinnosti 1. ledna 2023. Ve spolupráci s Českou advokátní komorou projednává možnou podobu novely zákona o advokacii.

Co se týká odměňování zaměstnanců v justici, ministerstvo dosáhlo navýšení rozpočtu. "Vzhledem k tomu, že v roce 2022 nedochází v této oblasti k navýšení platových tarifů, je toto navýšení směřováno do netarifních složek platu, což umožňuje předsedům soudů a vedoucím státním zástupcům zohlednit potřebnost a zásluhovost konkrétních zaměstnanců," uvedl. Na soudy nově nastoupil plánovaný počet nových soudců.

Ve vězeňství Probační a mediační služba s Vězeňskou službou ověřila v praxi 18 věznic model komisí pro podmíněné propuštění, který by mohl být využit jako příprava vězněných na možnost podmíněného propuštění. Probační a mediační služba také chystá podmínky pro vyhlášení nové veřejné soutěže na dodavatele elektronického monitorovacího systému tak, aby byl do konce 2022 znám vítězný dodavatel a v roce 2023 začal nový systém fungovat.

S Blažkem, který je rovněž brněnským advokátem, se Zeman setkal při středečním jmenování 39 nových soudců na Hradě. Schůzku v Lánech měli 29. března. Tehdy Zeman ministra podle sdělení Hradu informoval, že udělil milost šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi odsouzenému za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře. Jednali také o žádosti Ukrajinců vězněných v ČR o udělení milosti i právě o jmenování soudců.

Kontroverzní Zemanova milost Balákovi vyvolala kritické reakce, a to i mezi některými ministry, kteří uvedli, že vláda by měla zvážit zkrácení rozpočtu Hradu. Vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) k tomu řekl, že pro kabinet bude důležité vyjádření ministra Blažka. Základní parametry rozpočtu prezidentské kanceláře schvaluje sněmovní rozpočtový výbor. Letos odebral prezidentské kanceláři proti původnímu rozpočtu kvůli úsporám 22 milionů korun, Hrad tak má k dispozici 398,4 milionu Kč.

Europoslanec za SPD Blaško oznámil kandidaturu na prezidenta

27.05.2022 21:06 Europoslanec SPD Hynek Blaško (66) dnes na svém facebookovém profilu oznámil, že chce kandidovat na…

Prezident Zeman na Hradě přijal slovenskou prezidentku Čaputovou

27.05.2022 19:13 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přijal slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Na twitteru…

Česko si připomnělo 80 let od atentátu na Heydricha

27.05.2022 15:29 Aktualizováno Přesně 80 let od okamžiku, kdy českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát…

Lipavský jednal s Trussovou, shodli se na potřebě vojenské i politické…

27.05.2022 15:11 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se shodl se šéfkou britské diplomacie Liz Trussovou na…

Černochová jednala se slovenským ministrem o Ukrajině nebo obranné…

27.05.2022 14:54 Ministři obrany České a Slovenské republiky Jana Černochová a Jaroslav Naď odmítli, že by v rámci…

Kuřecí maso zdražuje po celém světě, vliv má i válka na Ukrajině

27.05.2022 14:42 Kuřecí maso v poslední době zdražuje po celém světě, vliv má více faktorů - válka na Ukrajině,…

Ústav: Přemnožená zvěř způsobuje poškození mladých stromů

27.05.2022 13:49 Stále se zvyšující stavy zvěře způsobí v lesích po celém Česku velké škody hlavně na mladých…

Nové ceny ČEZ jsou dle analytika špičkou ledovce, do budoucna by měly…

27.05.2022 12:10 Nové ceny elektřiny a plynu, které v tomto týdnu zveřejnil ČEZ pro část svých zákazníků, ukazují…

Epidemie v Česku dál zpomaluje, klesají počty nových případů i…

27.05.2022 08:09 Epidemie koronaviru v Česku dál zpomalila, v uplynulých sedmi dnech odhalily laboratoře kolem 1700…

Zeman odmítá jmenovat viceprezidentkou NKÚ kandidátku vládní koalice

26.05.2022 20:02 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman nejmenuje do funkce viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu někdejší…

Související:

Nejnovější