Blinken: Únik amerických utajovaných dokumentů nepoškodil spolupráci s partnery

Antony Blinken
Antony Blinken, foto: twitter Antony Blinken
ČTK 15. dubna 2023 16:56
Sdílej:

Únik amerických utajovaných dokumentů neměl dopad na spolupráci Spojených států s jejich partnery a spojenci, řekl dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken. Na tiskové konferenci při návštěvě Hanoje také uvedl, že Washington se se svými partnery touto věcí zabývá.

"Když vycházím z rozhovorů, které jsem vedl, neslyšel jsem nic, co by mělo nějaký dopad na spolupráci s našimi partnery a spojenci," řekl podle agentury Reuters Blinken. Dodal, že slyšel slova uznání za kroky, které Washington v této souvislosti podnikl.

Americké úřady ze zveřejnění informací týkajících se například ruské invaze na Ukrajinu podezírají 21letého člena letecké složky národní gardy státu Massachusetts Jacka Teixeiru. Toho ve čtvrtek zatkli agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a v pátek byl obviněn z neoprávněného držení a předávání utajovaných informací. Současný únik je považován za nejzávažnější ohrožení americké bezpečnosti od roku 2010, kdy se na internetových stránkách WikiLeaks objevilo více než 700.000 dokumentů, videí a diplomatických zpráv, utajovaných i neutajovaných.

Utajované americké dokumenty minulý týden začala zveřejňovat americká média. Materiály se předtím objevily nejprve na komunikační platformě Discord, odkud se rozšířily na jiné sociální sítě, hojně se sdílely i na proruských účtech.

Stalo se
Sport
Pavel Nedvěd a Dara Rolins

Selhání Pavla Nedvěda. Favorit odmítl post reprezentačního trenéra

Blíží se Vánoce a fanoušci fotbalové reprezentace čekali, zdali se s předstihem dočkají nejlepšího možného dárku. Spekulovalo se totiž o možném angažmá trenéra Slavie Jindřicha Trpišovského na lavičku národního týmu. Sešívaní to ale zatrhli. Pavel Nedvěd tak zatím ve svém největším úkolu ve funkci reprezentačního manažera selhává. 

Domácí
Andrej Babiš

Austrálií otřásla tragédie. Babiš i Fiala vyjádřili účast

Nového i končícího českého premiéra zasáhla zpráva o tragické střelbě v australském Sydney, kterou nepřežilo nejméně 12 lidí. Podle Andreje Babiše (ANO) došlo k odpornému a ničím neospravedlnitelnému teroristickému činu. Petr Fiala (ODS) označil útok za akt čirého zla. 

Zahraničí
Australská policie zasahuje proti střelcům na Bondi Beach. (14.12.2025)

Tragický útok v Austrálii. Střelci zavraždili několik lidí na oblíbené pláži

Australská policie zasahuje při útoku na populární pláži Bondi v Sydney ve státě Nový Jižní Wales. Potvrzeno je přes 10 obětí, zraněni byli i nejméně dva strážci zákona. Útočili dva lidé. Jeden z pachatelů má být po smrti, druhého se podařilo zadržet. Policie již potvrdila, že cílem útoku byla místní židovská komunita. 

České celebrity
Eva Burešová

Eva Burešová přiznala zbytečné obavy. Forejt zaznamenal velký úspěch

Kuchařům se rozdávaly michelinské hvězdy, které jsou asi tím nejprestižnějším oceněním jejich práce na světě. V Česku jednu dostal i Přemek Forejt, partner Evy Burešové. Známá herečka a zpěvačka přiznala, že to přineslo i nepříjemné chvíle.