Boje v Severodoněcku pokračují, Rusko útočí také u Lymanu

Ruské jednotky pokračují ve snaze o dobytí Severodoněcka a útočí také u Lymanu v Donbasu na východě Ukrajiny. Ruská armáda dál útočí rovněž na Slovjansk. U Bachmutu utrpěly ruské síly značné ztráty, aniž by dosáhly úspěchu. Na jihu donbaské fronty bojové operace nepřítele nepokračovaly, uvádí ukrajinský generální štáb v ranním hlášení o situaci na bojišti. Válka Ruska proti Ukrajině dnes pokračuje 103. dnem.

Ruská armáda, ilustrační foto

"Na severodoněckém směru nepřítel ostřeloval naše vojska z minometů a děl různého typu. Utrpěla civilní infrastruktura v obcích Meťolkine, Borivske, Ustynivka a Toškivka. Okupanti pokračují v dobývání Severodoněcku," uvádí hlášení.

Pozice ukrajinských sil v Severodoněcku se mírně zhoršila, připustil v televizi gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. "Naši obránci dokázali podniknout protiútok a osvobodili skoro polovinu města. Ale teď se situace zase trochu zhoršila," řekl podle agentury Reuters. Prezident Volodymyr Zelenskyj dnes podle serveru Ukrajinska pravda novinářům řekl, že pokud se ukrajinské jednotky nyní od Severodoněcku stáhnou na lepší pozice, bude později mnohem těžší dobýt město zpět. Upozornil ale, že ruští vojáci mají ve městě početní převahu. Podle večerního hlášení generálního štábu brání ukrajinské jednotky Rusům v tom, aby převzali kontrolu nad silnicí mezi Severodoněckem a asi 70 kilometrů vzdáleným městem Bachmut.

Štáb upozornil, že v Bělorusku zůstávají ruské jednotky, vyzbrojené i raketami Iskander, protileteckými systémy S-400 a Pancir a letectvem.

Silám bojujícím na straně Moskvy se "prakticky podařilo osvobodit" město Svatohirsk, prohlásil dnes podle ruské agentury TASS šéf takzvané Doněcké lidové republiky proruských separatistů Denis Pušilin. Svatohirsk leží v Doněcké oblasti a před válkou měl asi 4000 obyvatel. Také mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov řekl, že ruští vojáci přebírají kontrolu nad městem i jeho okolím.

Ruská armáda od vpádu na Ukrajinu přišla o 31.250 vojáků, 1386 tanků, 3400 obrněných vozidel, 690 děl, 96 protileteckých zbraní, 211 letadel, 176 vrtulníků a 551 dronů, odhadlo ukrajinské velení,

Ve válečných podmínkách nelze tvrzení znepřátelených stran potvrdit z nezávislých zdrojů.

Britské ministerstvo obrany s odvoláním na poznatky vojenské rozvědky uvádí, že nedělní útoky na ukrajinskou železniční infrastrukturu, při kterých Rusové použili střely s plochou dráhou letu, měly zřejmě narušit zásobování ukrajinských jednotek západními zbraněmi. Upozorňuje také na pokračující těžké boje v Severodoněcku a ruský postup k Slovjansku ve snaze obklíčit ukrajinské síly a také na posilování protiletecké obrany Hadího ostrova, která má chránit ruská plavidla blokující ukrajinské přístavy a tím i vývoz ukrajinského obilí.

Ruské ostřelování si podle úřadů vyžádalo životy dalších civilistů

Nejméně tři lidé přišli o život a dalších deset utrpělo zranění při ruském ostřelování Charkovské oblasti během uplynulých 24 hodin, oznámila dnes agentura Unian s odvoláním na šéfa oblastní správy Oleha Syněhubova.

Mrtvé a raněné v řadách civilistů si vyžádalo i ruské ostřelování a bombardování sedmi měst a obcí v Doněcké oblasti, uvedla agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na policii, která však počet obětí neupřesnila. Terčem útoků se staly Avdijivka, Slovjansk, Družkivka, Kramatorsk, Časiv Jar, Chromove a Ňju-Jork (tedy východoukrajinská obec psaná latinkou New York).

Výbuchy dnes znovu zahřměly v Mykolajivu na jihu země, uvedl podle listu Ukrajinska pravda starosta Oleksandr Synkevyč, ale zatím bez bližších podrobností. Přístavní město a oblastní centrum zažilo během noci na dnešek letecký poplach a palba ruských děl poškodila soukromý dům, dodal deník.

Rusko tvrdí, že neútočí na civilisty a na civilní cíle.

Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva dosud potvrdil zabití nejméně 4183 civilistů, včetně 268 dětí, jakož i více než 5000 zraněných. Skutečný počet obětí mezi civilisty ale bude nejspíše mnohem vyšší.

Česko převzalo předsednictví EU, namísto vizí bude ale tématem válka, míní…

01.07.2022 11:58 Aktualizováno Česká republika dneškem převzala předsednictví v Evropské unii, do kterého vstupuje jako předchozí…

Ruský útok raketami v Oděse. Zemřelo 18 lidí

01.07.2022 11:41 Aktualizováno Osmnáct lidí zemřelo a dalších 38 utrpělo zranění při ruských nočních raketových útocích v Oděské…

Zelenskyj poblahopřál Fialovi k začátku českého předsednictví unii

01.07.2022 11:12 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes popřál českému premiérovi Petrovi Fialovi úspěch při…

Von der Leyenová: Cesta Ukrajiny k členství v EU bude vyžadovat tvrdou…

01.07.2022 10:56 Ukrajina má nyní velmi jasnou evropskou perspektivu, ale cesta k členství v Evropské unii zabere…

Rusko ruší všechna zbývající opatření proti covidu, situace je podle úřadů…

01.07.2022 10:40 Rusko ruší všechna zbývající opatření proti šíření koronaviru. Dnes to oznámil spotřebitelský úřad…

Podle Orbána nejsou potřebné další sankce proti Rusku, ale příměří

01.07.2022 09:51 Maďarsko musí podle premiéra Viktora Orbána kvůli válce na Ukrajině zrychlit svůj program rozvoje…

EU v červnu dovezla více plynu z USA než z Ruska

01.07.2022 09:28 Aktualizováno Evropská unie v červnu kvůli prudkému snížení dodávek z Ruska poprvé dovezla více plynu ve formě…

Jednotky ruské armády se soustřeďují na obklíčení ukrajinských vojáků…

01.07.2022 09:24 Aktualizováno Jednotky ruské armády a síly proruských separatistů se soustřeďují na obklíčení ukrajinských vojáků…

Francouzští výrobci vegetariánských potravin nebudou moci používat názvy…

01.07.2022 08:40 Francouzští výrobci potravin nahrazujících maso už nebudou moci pro své výrobky používat názvy jako…

Biden podpořil senátní úpravu pravidel v zájmu uzákonění práva na potrat

30.06.2022 22:02 Aktualizováno Američtí zákonodárci by měli uzákonit právo na potrat anulované Nejvyšším soudem USA a v případě…

Související:

Nejnovější