Bolsonaro může podle analytiků už příští rok čelit trestnímu stíhání

Brazilský prezident Jair Bolsonaro, který v neděli těsně prohrál volby hlavy státu, může příští rok čelit trestnímu stíhání a posléze skončit i ve vězení, domnívají se analytici, které oslovila agentura AFP.

Jair Bolsonaro (vlevo)

Krajně pravicový prezident, jehož 1. ledna 2023 vystřídá ve funkci levicový exprezident Luiz Inácio Lula da Silva, čelil během čtyřletého mandátu řadě obvinění, mimo jiné kvůli laxnímu přístupu k pandemii covidu-19, šíření falešných zpráv, ale i obviněním ze zločinů proti lidskosti či z genocidy domorodého obyvatelstva.

"V budoucnu mám tři možnosti: jít do vězení, být zavražděn, nebo vyhrát (volby)," prohlásil Bolsonaro loni v létě. "Ale můžete si být jistí, že do vězení nepůjdu," dodal tehdy brazilský prezident.

Kvůli odmítání koronavirových opatření a zpochybňování vakcín proti covidu-19 podaly na Bolsonara nevládní organizace a různá sdružení i stížnosti k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC), v nichž ho viní ze zločinů proti lidskosti a z genocidy indiánů. Ze stejného důvodu dorazilo také do brazilského parlamentu několik žádostí opozice o zahájení procesu sesazení Bolsonara. Loni v říjnu vyšetřovací komise horní komory parlamentu schválila svou zprávu, v níž obvinila Bolsonara a dalších sedm desítek osob, včetně prezidentových synů, z několika deliktů, mimo jiné i ze zločinů proti lidskosti, a to kvůli chování za pandemie covidu-19. Zprávu pak předala generálnímu prokurátorovi.

Bolsonara ale dosud před trestním stíháním chránila imunita a podle agentury AFP také generální prokurátor Augusto Aras a předseda dolní komory parlamentu Arthur Lira, který žádosti o sesazení prezidenta nepostoupil do projednávání. To se ale může změnit v lednu, kdy Bolsonaro ztratí imunitu a bude moci být souzen nižšími soudy, nikoli už jen nejvyšším soudem jako dosud.

Podle analytiků citovaných AFP ale jakýkoli proces s Bolsonarem může trvat roky. Po tu dobu ho také před vězením ochrání verdikt nejvyššího soudu z listopadu 2019, podle něhož nesmí nastoupit výkon trestu odsouzený, který nevyčerpal všechny možnosti odvolání. Díky tomuto rozhodnutí byl tehdy z vězení propuštěn i exprezident Lula, který tehdy strávil rok a sedm měsíců za mřížemi kvůli odsouzení za korupci. Všechny verdikty vůči Lulovi posléze zrušil nejvyšší soud, mimo jiné kvůli podjatosti soudce.

Po Bolsonarově prohře v prezidentských volbách média také spekulují o tom, co bude tento sedmašedesátiletý politik nyní dělat. Před volbami podle AFP prohlásil, že v případě prohry odejde z politiky. "Zdá se mi nepravděpodobné, že by politiku po volbách opustil. Vidím jeho budoucnost podobnou, jako zvolil Donald Trump, který stále značně ovlivňuje americkou politiku navzdory své volební porážce v roce 2020," míní politoložka Mayra Goulartová z univerzity v Riu de Janeiro.

Zpravodajský server G1 ve středu informoval, že Bolsonaro po konci prezidentského mandátu získá funkci v Liberální straně (PL), která je od loňska jeho domovskou stranou. Její předseda Valdemar Costa mu podle serveru G1 už slíbil místo "poradce" v PL a shání pro něj kancelář v centru brazilské metropole. Z ní pak bude podle tohoto zdroje řídit politickou opozici vůči novém prezidentovi Lulovi.

Témata: Jair Bolsonaro

Zelenskyj navrhl výrazně přísnější strop na ruskou ropu než státy G7

26.11.2022 19:59 Ukrajina by ráda, aby strop na ruskou ropu přepravovanou po moři činil 30 až 40 dolarů za barel,…

Sesuv půdy na italském ostrově Ischia nepřežila jedna osoba

26.11.2022 18:55 Aktualizováno Po dnešním sesuvu půdy na italském ostrově Ischia zemřela nejméně jedna žena. Dalších 12 lidí se…

V Budapešti vyrazili demonstrovat učitelé,chtějí vyšší platy

26.11.2022 17:42 Tisíce učitelů, žáků, jejich rodičů a dalších lidí vyšly dnes do ulic maďarské metropole Budapešti…

Při ruském ostřelování ukrajinského Dnipra bylo zraněno 13 lidí

26.11.2022 16:59 Nejméně 13 lidí dnes utrpělo zranění při ruském ostřelování ukrajinského města Dnipro. S odvoláním…

Ukrajina a Rusko si vyměnily přes 20 zajatců

26.11.2022 14:31 Ukrajina a Rusko si dnes vyměnily dalších v součtu více než 20 zajatců. Podle kanceláře…

V Kyjevě jsou dál lidé bez proudu, Cherson má elektřinu poprvé od…

26.11.2022 12:25 V ukrajinské metropoli Kyjevě po ruských útocích z tohoto týdne k dnešnímu dopoledni zůstává bez…

V Sin-ťiangu, kde žijí Ujgurové, vypukly silné protesty kvůli covidovým…

26.11.2022 11:23 V západočínské provincii Sin-ťiang, která do obecného povědomí vešla kvůli postupu Pekingu vůči…

Rusko nasadilo na Ukrajině střely, z nichž byly odstraněny jaderné hlavice

26.11.2022 09:01 Rusko zřejmě na Ukrajině nasadilo střely, z nichž odstranilo jaderné hlavice. Ve své pravidelné…

Hrozí nedostatek nafty, nejdůležitějšího paliva. Co by to znamenalo?

26.11.2022 08:50 Žádné palivo na světě není pro světovou ekonomiku tak důležité jako nafta. Pohání nákladní a osobní…

Univerzální vakcína proti chřipce má vzniknout ještě v této dekádě

26.11.2022 08:15 Univerzální vakcína proti chřipce, která chrání proti všem kmenům viru, by mohla být k dispozici…

Související:

Nejnovější