Šéf unijní diplomacie Josep Borrell dnes vzkázal Kosovu a Srbsku, že musejí snížit napětí, které mezi nimi vzrostlo poté, co Srbové na severu Kosova třetím dnem blokují důležité silniční tahy.
"Vím, že obě strany chtějí napětí uvolnit a silně na ně naléhám, aby tak udělaly," řekl dnes Borrell v Bruselu před začátkem schůzky ministrů zahraničí zemí Evropské unie. "Musejí se vrátit k dialogu, musejí překonat tendenci k bojům v ulicích," uvedl.
Současnou vlnu protestů vyvolalo sobotní zatčení bývalého policisty, který minulý měsíc společně s dalšími etnickými Srby odešel z funkce. Kosovští Srbové opustili svá místa v kosovských institucích včetně policie na protest proti snaze Prištiny donutit kosovskosrbské obyvatelstvo používat výhradně kosovské registrační značky vozidel. Toto opatření je ve své podstatě snahou o prosazení kosovských zákonů i v severním Kosovu, kde žijí z většiny Srbové a kde má Priština jen omezený vliv.
I dnes kamiony a další velké automobily blokují několik hlavních silnic vedoucích ke dvěma hraničním přechodům mezi Kosovem a Srbskem. Oba přechody byly pro dopravu uzavřeny.
Polští vojáci, kteří jsou součástí mise OSN v Kosovu (UNMIK), dnes ve vsi Rudare nedaleko Mitrovice monitorují situaci na jednom ze šesti zablokovaných míst. Silnici tam zatarasila nákladní auta se štěrkem, píše agentura Reuters. V této etnicky smíšené oblasti policisté vyzbrojení automatickými puškami hlídají volební kancelář, kde na strážce pořádku minulý týden zaútočili srbští demonstranti a rozbili část oken v budově. Ve většinově srbských oblastech na severu Kosova se o nadcházející neděli měly konat místní volby kvůli tomu, že starostové složili funkci. Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová-Sadriuová je ale kvůli narůstajícímu napětí přeložila na duben.
Mise EU k prosazování práva v Kosovu (EULEX) v sobou informovala, že jedno z jejích obrněných aut zasáhl zábleskový granát, nikomu se nic nestalo. Borrell tento incident označil za nepřijatelný.
Kosovo v roce 2008 vyhlásilo nezávislost na Srbsku, které ale tento krok neuznalo a Kosovo stále považuje za součást svého území. Rovněž asi 50.000 Srbů žijících na severu Kosova neuznává autoritu vlády v Prištině. Srbské bezpečnostní síly nejsou v Kosovu přítomny od roku 1999, kdy Bělehrad ztratil nad svou jižní provincií kontrolu v důsledku náletů NATO.
Návrat amerického rappera Kanyeho Westa na britská pódia vyvolal vlnu kontroverzí a ostré kritiky. Umělec, který si nyní říká Ye, byl oznámen jako hlavní hvězda všech tří večerů letošního ročníku festivalu Wireless v londýnském Finsbury Parku. Pro Westa půjde o první vystoupení ve Velké Británii po více než deseti letech, ovšem místo jednoznačného nadšení provází tuto zprávu spíše hněv a zklamání části veřejnosti.
Závěr března se pro Taylor Swift nesl ve znamení velkých triumfů, romantických gest i mistrně zvládnutého úniku před stíny minulosti. Zpěvačka, která má za sebou mimořádně nabitý týden, se v sobotu objevila na exkluzivním koncertě Paula McCartneyho v losangeleském divadle Fonda. Večer plný hvězd, kde Taylor vřele konverzovala například s Olivií Rodrigo, měl však jeden háček – mezi hosty se nacházel i její bývalý partner John Mayer.
Britský královský pár se v nadcházejících týdnech stáhne z veřejného života. Princ William a princezna Kate se po velmi nabitém období rozhodli zvolnit pracovní tempo a omezit své oficiální povinnosti na minimum. Důvod je prostý a čistě rodinný – jejich tři děti, dvanáctiletý George, desetiletá Charlotte a sedmiletý Louis, mají velikonoční prázdniny.
Potvrdila se další z mediálních spekulací. V připravované řadě StarDance bude divákům na očích také Sara Sandeva, herečka a snoubenka Jakuba Prachaře. Od středy tak známe již trojici účastníků.
U euforie českých fotbalistů, kterým se po 20 letech podařilo postoupit na světový šampionát, nechyběla ani Dara Rolins. Právě ona nabídla fanouškům jedinečný pohled do kabiny, kde se oslavovalo po úspěšném penaltovém rozstřelu proti Dánsku.
Je to potvrzeno! Petra Kvitová jen několik hodin poté, co do médií unikla informace o narození dvojčat, oficiálně oznámila, že je nyní trojnásobnou maminkou. Na sociální síti ukázala první fotku novorozených dětí a prozradila jejich jména.
Školou povinné děti se krátce před velikonočními prázdninami dozvěděli, že probíhající školní rok skončí dříve, než se původně předpokládalo. Výuka skončí v pátek 26. června, informovalo ministerstvo školství v úterý.
Český fotbal sní o další účasti na mistrovství světa, kde ho v minulosti reprezentoval i Petr Čech. Kariéru už ukončil, ale lidé ho stále vedou v patrnosti. Jedním z důvodů je i příběh jeho manželství, které se před časem rozpadlo.
Česko se po 20 letech vrací na fotbalové mistrovství světa. Rozhodly o tom dva penaltové rozstřely. Národní tým v úterním finále baráže dvakrát vedl nad Dánskem, soupeř vždy vyrovnal. V penaltách ale Češi vedli od první série. O postupu rozhodl Michal Sadílek.
Ještě vyšší teploty než o Velikonocích slibuje předpověď ve dnech, které budou bezprostředně následovat po svátcích. Odpolední maxima vyšplhají až na 23 stupňů. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Lucie Bílá se ještě před kulatými 60. narozeninami, které oslaví příští týden, dočkala zajímavého ocenění. Asi většina z nás by čekala, že bude souviset s jejími pěveckými schopnostmi. Tentokrát tomu tak ale není.
Premiéři Andrej Babiš (ANO) a Robert Fico (Smer-SD) obnovili společná jednání české a slovenské vlády. Kabinety se dnes sešly v Česku. Jednalo se o mnoha věcech, podepisovaly se dokumenty. Příští jednání proběhne na Slovensku.