Evropská unie doufá, že ze Spojených států dostane kladnou odpověď na svůj návrh obnovy mezinárodní dohody o íránském jaderném programu. Vyjádření Washingtonu by mohlo přijít už tento týden, uvedl dnes Josep Borrell, šéf unijní diplomacie, která text zpracovala. Podle něj už není možné návrh dál vylepšovat. Teherán na dokument poskytl podle Borrella uvážlivou odpověď. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že na odpovědi pracuje.
"(Návrh) byl zaslán Spojeným státům, které na něj ještě formálně neodpověděly," uvedl Borrell při dnešní debatě na univerzitě ve španělském městě Santander. Podle něj návrh na obnovení dohody o íránském jaderném programu dosáhl "rovnováhy" a není jej možné zlepšit "jedním ani druhým směrem".
Na text, který je výsledkem 16 měsíců trvajícího nepřímého jednání mezi Íránem a USA, kterého se účastnily také země EU, Británie, Čína a Rusko, podle Borrella Teherán poskytl uvážlivou odpověď. Pokud by s unijním návrhem souhlasil i Washington, otevřela by se cesta k obnově dohody z roku 2015. Znění íránské odpovědi ani text unijního návrhu však nejsou veřejné.
Americké ministerstvo zahraničí odmítlo dnešní tvrzení Teheránu, že USA jednání zdržují. Jeho mluvčí Ned Price řekl, že ministerstvo zahraničí pracuje na odpovědi na komentáře k unijnímu textu, které Írán předal EU minulý týden. "Pracujeme tak rychle, jak můžeme," uvedl Price. Washington podle něj přivítal, že Teherán již netrvá na některých svých požadavcích, například vyjmutí íránské revoluční gardy z amerického seznamu teroristických organizací. Stále však přetrvávají rozdíly, které bude nutné urovnat, uvedl Price.
Mezinárodní dohoda známá pod zkratkou JCPOA vznikla s cílem zvýšit mezinárodní kontrolu nad íránským jaderným program výměnou za zrušení sankcí proti Íránu. V roce 2018, za administrativy Donalda Trumpa, z ní odstoupily USA, protože ji považovaly za málo důslednou, a začaly obnovovat proti Teheránu sankce. Následně přestal plnit závazky obsažené v dohodě i Írán.
Dohoda může mít klíčový význam pro zajištění stability v regionu. Izrael už pohrozil útoky proti íránským cílům, pokud by se nepodařilo dostat íránský jaderný program pod kontrolu za použití diplomatických prostředků. Zároveň ale odmítá jadernou dohodu s Teheránem. Obává se totiž, že by Teherán i tak mohl vyrobit jaderné zbraně. Írán sice tvrdí, že by mohl jadernou bombu v budoucnosti sestrojit, dodává však, že jeho jaderný program má výlučně civilní cíle.
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary v úterý představil asi nejhvězdnějšího hosta letošního ročníku. Pro Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii si přijede americký oscarový herec Dustin Hoffman.
Policejní pátrání po nebezpečném ozbrojeném muži, které probíhalo od úterního rána, je u konce. Strážci zákona muže našli odpoledne v hlavním městě. Nyní budou zjišťovat veškeré okolnosti případu.
Další den, další výstraha. Meteorologové i v úterý varují před vysokými teplotami a nově také před nebezpečím vzniku požárů, které hrozí zejména na jihu Moravy. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Česká televize se v den konání jednodenní výstražné stávky stala terčem ostré kritiky a nařčení z cenzury písničkáře Jaromíra Nohavici, jenž zpíval hymnu během jednoho mezistátního sportovního utkání. Diváci ho totiž zpívat neviděli. Jak se to stalo?
Smutná zpráva dnes přišla z jednoho z oblíbených českých rádií. Ve věku 37 let zemřela Bára Tlučhořová, někdejší moderátorka Radia Kiss, která v posledních několika letech sváděla nerovný boj s vážnými zdravotními problémy.
V Česku právě probíhá extrémně teplotně nadprůměrný týden, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Další týdny už by měly být přece jen chladnější, zároveň se očekává prohlubování sucha.
V Česku už se řeší možná nová známost tenisty Tomáše Macháče, zatímco na Slovensku se stále probírá jeho rozchod s tamní zpěvačkou Emmou Drobnou. Někdejší vítězka SuperStar se nejprve nechtěla vyjadřovat, ale nakonec mlčení prolomila.
Prezident Petr Pavel nemá být podle rozhodnutí vlády součástí delegace na letním summitu NATO v Turecku. V čele delegace bude premiér Andrej Babiš (ANO). Pavel dříve nevyloučil podání kompetenční žaloby, pokud nebude členem delegace.
Pavel Vítek si letošní červen představoval jinak, ale dosud jeho většinu strávil v nemocnici. Nyní už je doma, kde se ale nadále zotavuje z vážných zdravotních problémů, které ho potkaly. Jak na tom zpěvák podle vlastních slov je?
Britský premiér Keir Starmer dal za pravdu spekulacím z posledních dní, když v pondělí oznámil rezignaci na post ministerského předsedy. Informovala o tom britská BBC. Starmer skončí i v čele labouristů, které v následujících dnech a týdnech čeká hledání nového lídra.
Meteorologové i na začátku dalšího červnového týdne varují před tropickým počasím a jinými nebezpečnými jevy. Kromě vysokých teplot v části Česka hrozí v pondělí opět i silné bouřky, vyplývá z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Dvacet let už spolu Marek Eben a Tereza Kostková moderují StarDance. Většina diváků je za to ráda, ale v posledních letech se objevila i kritika některých Ebenových komentářů. Co jim říká známá moderátorka a herečka?