Borrell varoval před válkou v Evropě. EU se musí připravovat

Josep Borrell
Josep Borrell, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
Marek Novotný 9. dubna 2024 15:59
Sdílej:

Šéf diplomacie EU Josep Borrell v úterý navrhl vytvoření evropského obranného fondu podle vzoru Evropského mechanismu stability (EMS). Zdůraznil, že rozsáhlá válka v EU už není fantazie, může se stát realitou a EU musí být na to připravena.

Borrell se takto vyjádřil na bruselském Fóru nové ekonomiky (NEF), kde uvedl, že Unie musí zvýšit výdaje na obranu, zejména s ohledem na možnost návratu exprezidenta USA Donalda Trumpa do Bílého domu.

Borrell varoval před možností konvenční války vysoké intenzity v Evropě a poukázal na rostoucí konkurenci mezi velmocemi. Navrhl vytvoření nového mezivládního finančního nástroje nazvaného Evropský obranný mechanismus, podobně jako byl zaveden mechanismus během finanční krize v roce 2008.

Přestože Evropská unie již vytvořila Evropskou obrannou agenturu (EDA), Borrell zdůraznil nedostatek finančních zdrojů poskytnutých členskými státy. Jeho komentáře přicházejí v reakci na varování náčelníků vojenských štábů z několika zemí EU před Ruskem, který se podle nich může pokusit podkopat význam NATO v nadcházejícím desetiletí.

V reakci na tuto situaci se Evropané snaží zvýšit výrobní kapacity obranného průmyslu, ale snahy o zvýšení dodávek zbraní na Ukrajinu a přezbrojení vlastních sil probíhají pomalu. Financování dalších obranných investic je nejcitlivější otázkou.

Některé země EU, včetně Estonska, navrhují zvýšení financování pomocí vydávání společných obranných dluhopisů. Další návrhy zahrnují přesun příjmů z výnosů zmrazených ruských aktiv do Evropského mírového nástroje nebo uvolnění pravidel, která by umožnila financovat zbrojení přes společný rozpočet EU. Lídři EU v březnu vyzvali Evropskou investiční banku k přizpůsobení své politiky poskytování úvěrů pro obranný průmysl.

Borrell zdůraznil potřebu, aby si Evropa vybudovala vlastní kapacitu a odpovědnost, ačkoli NATO zůstává "nenahraditelným". Navrhl vytvoření "evropského pilíře" v rámci NATO. V březnu navrhla Evropská komise první strategii evropského obranného průmyslu, která má posílit připravenost a bezpečnost Evropy.

Stalo se