Borrella znepokojuje vyšetřování korupce v Evropském parlamentu

Belgické vyšetřování údajné korupce v Evropském parlamentu (EP) je velmi znepokojivé. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell v reakci na razie a zatýkání evropských představitelů v souvislosti s podezřením, že přijímali peníze a drahé dary od Kataru. Obdobně se vyjádřila i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Josep Borrell

Irský ministr zahraničí Simon Coveney uvedl, že kauza je pro instituci škodlivá. Podle šéfky německé diplomacie Annaleny Baerbockové záležitost ohrožuje důvěryhodnost EU.

Belgická policie v pátek v rámci vyšetřování podezření z praní špinavých peněz a korupce, do něhož jsou zapleteni členové EP a Katar, prohledala 16 domů, zabavila 600.000 eur (14,6 milionu Kč) a zatkla několik lidí. Ve vazbě zůstávají čtyři ze šesti zadržených. Prokuratura je obvinila z účasti ve zločinecké organizaci, z praní špinavých peněz a z korupce, aniž je jmenovala.

Mezi obviněnými je podle médií místopředsedkyně EP Eva Kailiová, kterou předsedkyně parlamentu Roberta Metsolaová zbavila v sobotu jejích pravomocí. Řecké političce už také pozastavila členství sociálnědemokratická frakce v Evropském parlamentu a ze svých řad ji vyloučila i její řecká domovská strana PASOK. Řecký úřad pro boj proti praní špinavých peněz dnes oznámil, že zmrazil veškerý majetek Kailiové, opatření se vztahuje i na její příbuzné. Podle deníku Le Soir zůstávají ve vazbě i partner Kailiové a asistent europoslance Francesco Giorgi, bývalý italský europoslanec Pier Antonio Panzeri a jeden bruselský lobbista.

"Jistě, ta zpráva je velmi znepokojivá," řekl dnes Borrell novinářům při příchodu na zasedání ministrů zahraničí členských států EU. "Čelíme některým událostem, některým skutečnostem, které mě jako bývalého předsedu Evropského parlamentu jistě také znepokojují," dodal.

Von der Leyenová prohlásila, že obvinění z korupce místopředsedkyně jsou "nanejvýš znepokojivá a velmi vážná". Zopakovala, že navrhuje vytvoření nezávislého etického orgánu, který by se zabýval institucemi EU.

"Je to škodlivé. Musíme tomu přijít na kloub," řekl Coveney novinářům v Bruselu. "Je to skandál, kolem kterého musíme odhalit pravdu, abychom zajistili, že se to nebude opakovat," dodal šéf irské diplomacie.

Podle Baerbockové je kvůli údajné korupci ohrožena důvěryhodnost EU. "Jedná se o skutečně neuvěřitelný incident, který musí být nyní jednoznačně a s plnou silou zákona objasněn, protože v sázce je také a především důvěryhodnost Evropy," řekla dnes novinářům Baerbocková. "Jakákoli korupce je naprosto nepřijatelná, a jsem rád, že belgická policie je schopna proti ní zakročit," řekl v Bruselu český ministr zahraničí Jan Lipavský.

Prokurátoři uvedli, že již několik měsíců měli podezření, že se stát z Perského zálivu snaží ovlivňovat rozhodování v Bruselu. Čtyři zadržení čelí obvinění, že přijali dary a peníze od katarských zájmových skupin, aby ovlivnili politická rozhodnutí v období před pořádáním mistrovství světa ve fotbale v Kataru. Představitelé tohoto státu mezitím označili informace o svém zapojení do korupční kauzy za vážnou dezinformaci.

Většina zadržených a vyšetřovaných má blízko k Pokrokovému spojenectví socialistů a demokratů (S&D), což je druhá největší frakce v EP. Jediná česká členka frakce S&D je Radka Maxová.

"Oceňuji, že parlament i sociálnědemokratická frakce v Evropském parlamentu jednaly rychle," uvedla v prohlášení zaslaném ČTK Maxová. Frakce podle ní bude spolupracovat se všemi vyšetřujícími orgány. Ihned také požádala o pozastavení práce Kailiové na všech tiscích a hlasování v plénu týkajícího se států Perského zálivu, zejména uvolnění vízového režimu a plánované návštěvy. "S&D také již rozhodlo o okamžitém pozastavení členství Kailiové v naší frakci," dodala Maxová.

Vrcholní představitelé EP již nějakou dobu spolupracovali s belgickou policií na přísně tajném vyšetřování vedeném státním zástupcem Michelem Claisem. Mimo jiné dali zelenou k uzavření několika parlamentních kanceláří a shromažďování důkazů, řekli serveru Politico nejmenovaní evropští představitelé.

Evropský parlament měl tento týden hlasovat o návrhu na prodloužení bezvízového styku s EU pro Kuvajt, Katar, Omán a Ekvádor. Někteří zákonodárci nyní navrhli, aby byla rozprava a hlasování odloženy. Metsolaová se dnes po příjezdu do Štrasburku, kde se koná plenární zasedání EP, setká se šéfy evropských politických frakcí a přednese projev, ve kterém se bude kauzou zabývat.

Řecké úřady zmrazily majetek Kailiové i její rodině a partnerovi

Řecké úřady dnes zmrazily majetek místopředsedkyně Evropského parlamentu Evy Kailiové, kterou belgičtí vyšetřovatelé podezřívají z korupce, jejího partnera i celé její rodiny. Podle řeckého tisku vyšetřovatelé mimo jiné nalezli realitní firmu, kterou řecká politička založila se svým partnerem Francescem Giorgim, který je rovněž kvůli podezření z korupce ve vazbě. Italští vyšetřovatelé dnes a v neděli prohledali nemovitosti, které využíval bývalý europoslanec Pier Antonio Panzeri, jenž byl podle tisku rovněž obviněn z korupce, napsala agentura ANSA.

Řecký úřad proti praní špinavých peněz nařídil zmrazit majetek političky i jejích nejbližších - partnera Francesca Giorgiho, který působí jako asistent jednoho z italských europoslanců, otce Alexandrose Kailise a dalších nejbližších rodinných příslušníků. Nařízení se týká bankovních účtů, nemovitostí, cenných papírů i podílů ve firmách. Úřad doufá, že se mu podaří zajistit výnosy z údajné zločinecké činnosti.

Úřady také prověří daňová a majetková přiznaní Evy Kailiové i jejího otce. Ten je známou osobností v Soluni a jako veřejný činitel měl také povinnost předkládat dokumenty o svých příjmech a majetku.

Mezi lidmi, které nařízení postihlo, je i sestra Kailiové Mantalena, která podle serveru Politico vede nevládní organizaci zabývající se dopadem zákonů na nové technologie. "Znám morální zásady a osobnost své sestry a nemohu uvěřit obviněním a úmyslům, které jsou jí připisovány," uvedla dnes žena. Tvrdí, že její rodina nedostala od advokátů v Bruselu žádnou oficiální informaci o obvinění její sestry.

Úřady mimo jiné informovaly, že objevily firmu, kterou zhruba před měsícem založila Kailiová se svým partnerem v prestižní aténské čtvrti Kolonaki. Společnost se podle informací v rejstříku měla zabývat obchodováním a pronájmem nemovitostí.

Vyšetřování v součinnosti s belgickými úřady pokračuje také v Itálii. Policie dnes a v neděli prohledala nemovitosti v Miláně a okolí, které využíval obviněný bývalý europoslanec Pier Antonio Panzeri a jeho manželka a dcery, které jsou rovněž vyšetřovány. Policie zabavila dokumenty, datové disky a "nevýznamnou částku hotovosti", uvedla agentura ANSA.

Podle belgického deníku L´Echo belgičtí vyšetřovatelé zabavili Kaliové a jejímu otci 750.000 eur (zhruba 18 milionů korun) v hotovosti.

Politici hnutí Hamás zvažují stěhování. Příměří s Izraelem je tak v…

20.04.2024 11:04 Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall…

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce

19.04.2024 21:22 Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce…

Ukrajinci tvrdí, že zasáhli a zničili ruský strategický bombardér

19.04.2024 11:47 Ukrajinská armáda v pátek oznámila, že zničila ruský strategický bombardér po útoku ruských raket a…

Izraelská odveta vůči Íránu přišla v noci. Oficiálně se o útoku mlčí

19.04.2024 09:06 Izrael v noci na pátek zaútočil na Írán. Uvedla to americká média s tím, že jde o odvetu za jeho…

Ruské ztráty na Ukrajině vyčíslila BBC. Padly desítky tisíc vojáků

18.04.2024 10:43 Během konfliktu na Ukrajině zahynulo už přes 50.000 příslušníků ruské armády. Uvedla to ve středu…

Rusko se Krymu ani Donbasu nevzdá, prohlásil Fico

17.04.2024 13:22 Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym…

Došly nám rakety, přiznává Zelenskyj po zásahu elektrárny pro Kyjev

16.04.2024 15:15 Rusko dokázalo zničit důležitou elektrárnu dodávající elektrickou energii do Kyjeva, protože…

Opozice jde po Netanjahuovi. S pomocí Gance chce sesadit jeho vládu

16.04.2024 11:01 Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho…

Izrael by dnes mohl přikročit k odvetě za íránský útok

15.04.2024 19:34 Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street…

Zelenskyj si kvůli sílícím ruským útokům stěžuje na obcházení sankcí

15.04.2024 10:48 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli vyzval Západ, aby učinil další kroky proti…

Související:

Nejnovější