Bouřky nedaleko Prahy jsou velmi silné, padají i kroupy

Severovýchodně od Prahy postupuje velmi silná bouřka. Doprovázejí ji kroupy, zřejmě o velikosti až přes dva centimetry, nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krátkodobé intenzivní srážky. Bouřka bude postupovat k východu až severovýchodu. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Bouřka, ilustrační fotografie.

Výstraha před velmi silnými bouřkami s vysokým stupněm nebezpečí platí pro severovýchodní část Středočeského kraje do dnešních 16:00. V dalších částech Česka očekávají meteorologové silné bouřky s nízkým stupněm nebezpečím do dnešních 21:00.

"S větším předstihem opět není možné přesně lokalizovat místo se silnou bouřkou, která ještě nevznikla, a zároveň je odvážné nějakou část území ´natvrdo vynechat´. Každopádně nepočítáme s velkoplošným výskytem silných bouří, ale pouze s menším rozsahem nadlimitních jevů, které se vyskytnou v rámci rychle postupujících pásů srážek přes celou republiku k východu," uvedli meteorologové na facebooku.

Výstraha před bouřkami platí do večera pro všechny kraje. Přívalový déšť může ojediněle rozvodnit malé toky, zatopit podchody či podjezdy a nárazy větru lámat větve stromů, upozorňují meteorologové. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Při řízení vozidla v bouřce doporučují snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně.

I přes bouřky dál zůstává v platnosti upozornění ČHMÚ na nebezpečí vzniku a šíření požárů a na Moravě a ve Slezsku před vysokými teplotami. Meteorologové očekávají, že tam dnes teploty vystoupají na 31 až 34 stupňů Celsia.

V Praze spadl v bouřce strom, na letišti byl pozastavený provoz

Hasiči v Praze vyjížděli dnes odpoledne kvůli bouřkám zhruba k desítce případů. V Praze 5 v ulici U Perníkářky spadl strom, nikomu se nic nestalo, nevznikly ani škody na majetku. Zhruba na půl hodiny byl pozastaven kvůli bouřce provoz na pražském letišti. Několik výjezdů kvůli bouřce měli i středočeští hasiči. ČTK to řekli Daniel Fík z pražského hasičského sboru, mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková a mluvčí letiště Eva Krejčí.

"V ulici U Pernikářky zasahujeme u spadlého stromu na komunikaci. Za pomocí motorové pily rozřezáváme a budeme odklízet mimo vozovku," uvedli hasiči odpoledne na twitteru.

Z fotografie je vidět, že strom spadl na silnici, kde naštěstí v tu dobu nebyla zaparkovaná žádná auta. Škody na majetku tak nevznikly, potvrdil Fík. Do 17:00 hodiny zasahovali hasiči u 12 případů spojených s bouřkou. Na twitteru uvedli, že se jednalo především o spadlé stromy nebo zlomené větve. Události se obešly bez zranění.

Odbavení letů na pražském letišti bylo podle mluvčí Evy Krejčí kvůli bouřce pozastaveno krátce před 13:15 a trvalo zhruba půl hodiny. Zpoždění letadel, která měla odlétat z Prahy, tak podle ní nebylo nijak zásadní. Výrazněji se to dotklo pouze letu z Londýna do Prahy. Letadlo bylo odkloněno do Drážďan, kde čekalo na lepší počasí, poté zamířilo do Prahy, dodala.

Středočeští hasiči vyjížděli k několika spadlým stromům. "Zásahovou činnost to ale zatím nijak výrazně nezvýšilo," řekla ČTK po 16:00 mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková.

Bouřky budou podle Jany Hujslové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ještě během odpoledne pokračovat především v jihovýchodní části středních Čech. "Bouřka, na kterou jsme vydali výstrahu, šla západně od Prahy po jejím severním okraji a dále směrem na Nymbursko," řekla.

Výstraha ČHMÚ před bouřkami platí ve všech krajích do dnešních 21:00.

Témata: bouřky | počasí

Počasí může být i v září teplotně nadprůměrné, myslí si meteorologové

16.08.2022 06:30 Letní prázdniny se chýlí ke konci, právě vstupují do své poslední čtvrtiny. Meteorologové z Českého…

V Česku odpoledne hrozí silné bouřky s přívalovými dešti

15.08.2022 12:05 Odpoledne se v Česku s výjimkou západu Čech a východu Moravy a Slezska mohou objevit silné bouřky s…

Suché počasí neustále trápí Česko, meteorologové pořád neodvolali výstrahu

15.08.2022 06:30 Léto pochopitelně vždy umocní sucho, jinak tomu není ani letos. Na velké části území České…

Předpověď počasí: Příští týden bude tropický, teploty mohou být vysoké i v…

14.08.2022 06:30 Příští týden se do Česka vrátí tropické počasí. Během dne teploty vyrostou až na 35 °C, v noci pak…

K Japonsku dorazila tropická bouře, meteorologové varují před sesuvy půdy…

13.08.2022 20:36 Tropická bouře Meari dnes přinesla na japonský ostrov Honšú silný déšť, narušila dopravu a…

Předpověď počasí na víkend: Hrozící déšť a bouřky mohou vystřídat tropy

13.08.2022 06:30 Česko čeká z hlediska počasí proměnlivý víkend. V průběhu dnešního dne se může objevit déšť,…

Počasí bude příští týden opět tropické. Teploty vyšplhají k 35 stupňům

12.08.2022 06:30 Zatímco o víkendu se teploty budou v maximech pohybovat kolem tropické hranice, příští týden…

Počasí o víkendu: Teploty budou atakovat třicítku, hrozí i bouřky

11.08.2022 06:30 Druhý srpnový víkend je před námi a při tvoření plánů na něj není třeba nijak zásadně zohledňovat…

Počasí v červenci patřilo k nejteplejším v historii. Svět sevřela vlna…

09.08.2022 06:30 Dlouhotrvající a intenzivní vlna veder, která sužuje některé části severní a západní Evropy,…

Španělsko zažilo nejteplejší červenec v historii, teď ale musí ztlumit…

08.08.2022 18:40 Letošní červenec byl nejteplejším měsícem od roku 1961, kdy meteorologové začali vést tyto…

Související:

Nejnovější