Brabec ocenil podpis smlouvy o Turówu, soudní dohled považuje za krátký

Bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ocenil, že premiéři Česka a Polska dnes podepsali mezistátní dohodu o řešení vlivu těžební činnosti v polském hnědouhelném dolu Turów u českých hranic. Brabec to napsal na twitteru.

Richard Brabec

Současné vládě ale také vytknul, že se Česko a Polsko shodly na možnosti vypovězení smlouvy už po pěti letech. Česká strana původně požadovala desetiletý soudní dohled, Polsko jen dvouletý.

"Jsem rád, že došlo k česko-polské dohodě o Turówu," napsal Brabec. "Na smlouvě jsme dělali řadu měsíců. Ale ústupek nové české vlády, aby bylo smlouvu možné vypovědět už za pět let, považuji za chybu. Vždyť důl má těžit až do roku 2044!" dodal ministr. Jednání o mezistátní dohodě ohledně fungování a kompenzacích dopadu těžby zahájili zástupci předchozí vlády a Libereckého kraje loni na jaře. V září se vyjednávání pozastavilo právě kvůli tomu, že se obě strany neshodly na možnostech výpovědi smlouvy.

Brabec dnes dopoledne také ČTK sdělil, že doufá v to, že Česko neustoupí v otázce výše kompenzací. Česko republika původně požadovala za škody způsobené těžbou 50 milionů eur (zhruba 1,22 miliardy korun), Polsko nabízelo 40 milionů eur (zhruba 980 milionů korun). Podle dnešního vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) se země nakonec dohodly na kompromisu - 45 milionech eur (zhruba 1,08 miliardy korun). Částka 35 milionů eur poputuje do Libereckého kraje, deset milionů bude náležet českému státu. Mezivládní transfer bude činit 35 milionů eur. Dalších deset milionů poskytne nadace těžební společnosti PGE, která důl provozuje, Libereckému kraji.

Fiala dnes také uvedl, že Polsko se v dohodě zavázalo mimo jiné k dostavbě podzemní stěny k zabránění odtoku podzemních vod z českého území, stavbě ochranného valu a dalším opatřením například k zlepšení ovzduší v regionu. Do dokončení těžební činnosti bude podle dohody zajišťován monitoring hlukové zátěže z dolu, kvality ovzduší, terénních pohybů a hladin podzemních vod. Podle Fialy bude též fungovat fond malých projektů k financování místních a regionálních projektů v oblasti životního prostředí. Uzavření dohody kritizovaly některé ekologické organizace. Kritici tvrdí, že současná dohoda životní prostředí a zásoby vody v českém příhraničí neochrání.

Rozšíření těžby Polsko předloni povolilo bez ohledu na námitky české strany. Česko se kvůli tomu obrátilo na Soudní dvůr EU, který loni v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit práce. Poláci to odmítli. Generální advokát Soudního dvora EU dnes dal za pravdu české žalobě. Polský premiér Mateusz Morawiecki tvrdí, že provoz dolu a elektrárny nebylo možné zastavit s ohledem na sociální záležitosti a energetickou bezpečnost.

Stovkám tisíc řidičských průkazů končí platnost, upozornilo ministerstvo

08.06.2023 18:01 Více než 500 tisíc lidí si ještě letos musí vyměnit končící řidičský průkaz, upozornilo ve čtvrtek…

Sněmovna řeší důchody, schůze se může táhnout i přes noc

08.06.2023 13:30 Poslanecká sněmovna ve čtvrtek zahájila schůzi, na které se zákonodárci budou zabývat novelou…

Hejtman Vondrák končí v čele Moravskoslezského kraje

08.06.2023 10:35 Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v úvodu zasedání krajského zastupitelstva rezignoval na svou…

Česká vláda poskytne Ukrajině pomoc kvůli zničení Kachovské přehrady

07.06.2023 21:10 Vláda Petra Fialy (ODS) ve středu uskutečnila druhé ze série výjezdních zasedaní, jednala ve…

Česká televize bude mít nového generálního ředitele, uspěl Souček

07.06.2023 17:39 Česká televize bude mít od října nového generálního ředitele. Radní ve středu zvolili nynějšího…

Velký výpadek elektřiny na Karlovarsku, problémy hlásil například Sokolov

06.06.2023 10:35 Aktualizováno Značnou část Karlovarského kraje postihl v úterý ráno výpadek dodávek elektřiny. Příčinou byla…

Pavel jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral

05.06.2023 17:00 Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do…

Aktivita klíšťat se sníží, mimořádné riziko platí ještě dnes

05.06.2023 12:15 Aktivita klíšťat v Česku by se po dnešku měla snížit. Souvisí to s očekávaným koncem období…

Srážka vlaku s nákladním autem v Holešově. Devět lidí se zranilo

05.06.2023 09:50 Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v…

Kalousek by podpořil převzetí ČEZu za podmínky jednorázového výdaje

04.06.2023 14:47 V pořadu České televize Otázky Václava Moravce dnes bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP…

Související:

Nejnovější