Brazílie a Španělsko hlásí první úmrtí na opičí neštovice

Španělsko oznámilo první úmrtí po nákaze opičími neštovicemi. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví, podle jehož statistik země zatím registruje 4298 případů infekce. Více než 98 procent nemocných tvoří muži, těžší průběh je podle informací španělských úřadů spíše vzácný. V nemocnici dosud skončila asi tři procenta lidí s opičími neštovicemi, o kterých má ministerstvo příslušné informace k dispozici.

Ilustrační foto

První úmrtí u pacienta s opičími neštovicemi dnes oznámila také Brazílie, podle agentury Reuters šlo o první případ, kdy během současné epidemie této nemoci podlehl člověk mimo africký kontinent.

Ve Španělsku se podle zveřejněných dat opičí neštovice šíří převážně mezi muži, přičemž nečastějším způsobem nákazy je pohlavní styk.

Světová zdravotnická organizace (WHO) o víkendu vyhlásila kvůli opičím neštovicím nejvyšší stupeň varování. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus pak doporučil, aby homosexuální muži omezili počet intimních partnerů, protože představují skupinu, která je nákazou nejvíce ohrožená.

Takzvané opičí neštovice se běžně vyskytovaly v zemích západní a střední Afriky. Zhruba v polovině května se nákaza začala šířit i v Evropě, USA či dalších zemích. V Česku se dosud potvrdilo 20 případů opičích neštovic.

Brazílie potvrdila první úmrtí na opičí neštovice v zemi

Brazílie dnes oznámila první úmrtí v souvislosti s opičími neštovicemi, uvedla agentura Reuters. Podle brazilského ministerstva zdravotnictví se jednalo o 41letého muže s rakovinou a oslabeným imunitním systémem.

Podle agentury EFE muž žil ve městě Uberlandia ve státě Minas Gerais, kde bylo podle oficiálních údajů zaznamenáno 44 z 1066 potvrzených případů v celé zemi.

Nejvíce postiženým regionem, kde úřady vyhlásily stav epidemie, je nejlidnatější stát Sao Paulo, kde bylo zjištěno 823 případů opičích neštovic.

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo první úmrtí v souvislostí s nemocí den poté, co vytvořilo krizový štáb pro řešení šíření opičích neštovic. Vláda rovněž uvedla, že zahájila jednání se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a Panamerickou zdravotnickou organizací (PAHO) o nákupu vakcín proti této nemoci.

Podle nejnovějších údajů WHO je Brazílie v současné době zemí s druhým nejvyšším počtem nakažených opičími neštovicemi v jedné z Amerik, hned za Spojenými státy, kde je potvrzených téměř 3000 případů. První případ v Brazílii byl zaznamenán 8. června u 41letého muže, který přijel do Sao Paula ze Španělska, země nejvíce postižené touto nákazou na světě.

Scholz k otázce víz: Oponentům Kremlu nesmíme ztrpčovat život

15.08.2022 22:09 Aktualizováno Existuje prostor pro debatu na evropské úrovni o zákazu vstupu ruským turistům, ale je důležité…

Od Záporožské jaderné elektrárny je hlášeno ostřelování, viník není zřejmý

15.08.2022 21:44 Z oblasti Záporožské jaderné elektrárny znovu přicházejí zprávy o ostřelování. Informovala o tom…

Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici, uvedla Moskva

15.08.2022 21:06 Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici v oblasti poloostrova Kola, uvedlo dnes podle…

Putin tvrdí, že Rusko má mnoho spojenců

15.08.2022 20:16 Aktualizováno Rusko má hodně spojenců na různých kontinentech, kteří se neklaní takzvanému hegemonovi, prohlásil…

Ruská tajná služba tvrdí, že zmařila ukrajinský útok na jihu Ruska

15.08.2022 19:51 Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zmařila útok na ropovod, který se podle ní připravoval na jihu…

Americký ministr obrany Austin má letos už druhý pozitivní test na covid

15.08.2022 19:33 Americký ministr obrany Lloyd Austin má letos už podruhé pozitivní test na covid-19. Uvedl, že má…

Ruské útoky ve čtyřech směrech na východě a jihu Ukrajiny byly neúspěšné

15.08.2022 16:34 Aktualizováno Ruské útoky ve čtyřech směrech, na Bachmut, Avdijivku a Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny a…

Na americkou základnu v Sýrii zaútočili drony, žádné oběti

15.08.2022 16:30 Při útoku bezpilotními letouny byl dnes zasažen areál ve východní Sýrii, který spravují američtí…

Biden a jeho kebinet podnikne před volbami cestu po USA

15.08.2022 16:10 Úřad amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámil, že členové jeho kabinetu podniknou před…

Návštěva amerických kongresmanů na Tchaj-wanu narušuje suverenitu Číny,…

15.08.2022 15:21 Aktualizováno Návštěva členů amerického Kongresu na Tchaj-wanu narušuje suverenitu a územní celistvost Číny,…

Související:

Nejnovější