Brazílie a Španělsko hlásí první úmrtí na opičí neštovice

Španělsko oznámilo první úmrtí po nákaze opičími neštovicemi. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví, podle jehož statistik země zatím registruje 4298 případů infekce. Více než 98 procent nemocných tvoří muži, těžší průběh je podle informací španělských úřadů spíše vzácný. V nemocnici dosud skončila asi tři procenta lidí s opičími neštovicemi, o kterých má ministerstvo příslušné informace k dispozici.

Ilustrační foto

První úmrtí u pacienta s opičími neštovicemi dnes oznámila také Brazílie, podle agentury Reuters šlo o první případ, kdy během současné epidemie této nemoci podlehl člověk mimo africký kontinent.

Ve Španělsku se podle zveřejněných dat opičí neštovice šíří převážně mezi muži, přičemž nečastějším způsobem nákazy je pohlavní styk.

Světová zdravotnická organizace (WHO) o víkendu vyhlásila kvůli opičím neštovicím nejvyšší stupeň varování. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus pak doporučil, aby homosexuální muži omezili počet intimních partnerů, protože představují skupinu, která je nákazou nejvíce ohrožená.

Takzvané opičí neštovice se běžně vyskytovaly v zemích západní a střední Afriky. Zhruba v polovině května se nákaza začala šířit i v Evropě, USA či dalších zemích. V Česku se dosud potvrdilo 20 případů opičích neštovic.

Brazílie potvrdila první úmrtí na opičí neštovice v zemi

Brazílie dnes oznámila první úmrtí v souvislosti s opičími neštovicemi, uvedla agentura Reuters. Podle brazilského ministerstva zdravotnictví se jednalo o 41letého muže s rakovinou a oslabeným imunitním systémem.

Podle agentury EFE muž žil ve městě Uberlandia ve státě Minas Gerais, kde bylo podle oficiálních údajů zaznamenáno 44 z 1066 potvrzených případů v celé zemi.

Nejvíce postiženým regionem, kde úřady vyhlásily stav epidemie, je nejlidnatější stát Sao Paulo, kde bylo zjištěno 823 případů opičích neštovic.

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo první úmrtí v souvislostí s nemocí den poté, co vytvořilo krizový štáb pro řešení šíření opičích neštovic. Vláda rovněž uvedla, že zahájila jednání se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a Panamerickou zdravotnickou organizací (PAHO) o nákupu vakcín proti této nemoci.

Podle nejnovějších údajů WHO je Brazílie v současné době zemí s druhým nejvyšším počtem nakažených opičími neštovicemi v jedné z Amerik, hned za Spojenými státy, kde je potvrzených téměř 3000 případů. První případ v Brazílii byl zaznamenán 8. června u 41letého muže, který přijel do Sao Paula ze Španělska, země nejvíce postižené touto nákazou na světě.

Na pražském summitu společně jednali Fiala, Erdogan a von der Leyenová

06.10.2022 23:15 Aktualizováno Premiér Petr Fiala (ODS) na dnešním pražském summitu Evropského politického společenství (EPC)…

Macron je rád, že se podařilo realizovat myšlenku EPC

06.10.2022 23:01 Aktualizováno Myšlenka Evropského politického společenství (EPC) je stará, dnes se ale stala realitou, řekl…

Turecku může důvěřovat Ukrajina i Rusko, prohlásil Erdogan

06.10.2022 22:30 Aktualizováno Turecko je partner, kterému mohou důvěřovat všechny země, včetně Ruska a Ukrajiny. Na summitu…

Biden omilostní Američany odsouzené za držení marihuany

06.10.2022 22:15 Americký prezident Joe Biden dnes oznámil, že udělí milost tisícům Američanů, kteří byli na…

Ukrajinci pokračují v protiofenzivě v Luhanské oblasti

06.10.2022 22:05 Aktualizováno Ukrajinská protiofenziva v Charkovské oblasti na severovýchodě země ani po měsíci úspěšných operací…

Následující summit EPC má být v Moldavsku, uvedl Michel

06.10.2022 21:51 Příští summit Evropského politického společenství (EPC) by se měl konat v Moldavsku. Dalšími…

EU formálně schválila opatření na snížení cen a spotřeby energií

06.10.2022 20:58 Státy Evropské unie dnes formálně schválily soubor opatření na snížení cen a omezení spotřeby…

Německu má podle regulátora při současné spotřebě chybět v zimě plyn

06.10.2022 20:46 Současná spotřeba zemního plynu v Německu je příliš vysoká na to, aby se země dokázala v zimním…

MAAE dál považuje Záporožskou elektrárnu za ukrajinské zařízení

06.10.2022 20:27 Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) považuje Záporožskou jadernou elektrárnu za…

Macron: Válka skončí mírem, jehož podmínky určí Ukrajinci

06.10.2022 20:00 Válka na Ukrajině nemůže mít čistě vojenské řešení, a musí skončit u jednacího stolu, domnívá se…

Související:

Nejnovější