Brazilské volební místnosti se uzavřely, sčítají se hlasy

V Brazílii se uzavřely volební místnosti a začalo sčítání hlasů ve druhém kole prezidentských vole, které rozhodne o tom, jestli latinskoamerickou zemi další čtyři roky povede krajně pravicová hlava státu Jair Bolsonaro, nebo levicový exprezident Luiz Inácio Lula da Silva. V posledních průzkumech měl mírný náskok Lula. K urnám mohlo ve více než 200milionové zemi přijít na 156 milionů voličů. Oba kandidáti hlasovali už v prvních hodinách voleb.

Rio de Janeiro

"Věřím, že vyhraje demokracie," prohlásil dnes levicový lídr Lula poté, co odevzdal svůj hlas v São Bernardo do Campo poblíž Sao Paula. Po měsících vyhrocené kampaně vyjádřil přesvědčení, že volby "opět nastolí mír mezi Brazilci," uvedla agentura AFP.

"Očekáváme vítězství, v posledních dnech jsme měli jen dobré zprávy. Dá-li Bůh, dnes večer zvítězíme. Nebo ještě lépe, Brazílie dnes zvítězí," řekl zase Bolsonaro poté, co hlasoval v Rio de Janeiru oblečený ve žlutozeleném tričku v národních barvách. Podle agentury EFE měl pod tričkem neprůstřelnou vestu.

Hlasování se dnes obešlo bez násilných střetů, agentura Reuters ale upozornila na obvinění směřující proti brazilské dálniční policii, která podle kritiků na chudém severovýchodě Brazílie rozmístila řadu kontrolních stanovišť. Někteří si je vykládají jako pokus zabránit příznivcům Luly hlasovat. Šéf dálniční policie dal v minulosti najevo, že podporuje Bolsonara.

Šéf brazilského volebního úřadu TSE Alexandre de Moraes, který je zároveň soudcem brazilského nejvyššího soudu, nařídil ukončení kontrol. Zároveň ale rozhodl o tom, že není nutné nechat volební místnosti otevřené déle.

Oba kandidáti, kteří rozdělili voliče způsobem v novodobé historii Brazílie nevídaným, v sobotu usilovali o přízeň veřejnosti do poslední chvíle, píše agentura EFE. Zaměřili se zejména na nerozhodnuté voliče a absentéry, kterých bylo v prvním kole voleb 2. října 20 procent, přestože hlasování je v Brazílii povinné.

Levicový Lula zamířil do Sao Paula, kde ho čekali ochránci životního prostředí, mnozí v přestrojení za ohrožené druhy zvířat. Ochrana přírody byla jedním z hlavních témat Lulovy kampaně. Brazilský zákon zakazuje v poslední den kampaně politická setkání, ale povoluje průvody i použití megafonů. Statisíce Lulových příznivců vyslyšely jeho výzvu a přišly ho podpořit do pestrobarevného průvodu v centru města.

Odlišný styl pro poslední den zvolil Bolsonaro, kterého na cestě po státě Minas Gerais provázeli motorkáři. Jeho příznivci měli helmy a rukavice, doplňky v brazilských barvách a vytáčeli hlučné motory svých strojů. V ulicích, kterými kolona motorek, SUV a dodávek projížděla, zaplnili další prezidentovi příznivci. Zaznívala hesla proti oponentovi jejich favorita "Lula patří do vězení".

V předvečer voleb šest průzkumů mínění předpovídalo Lulovo vítězství a jeden favorizoval Bolsonara, uvedl server Correio Braziliense. Největší rozdíl v preferencích mezi kandidáty byl osm procentních bodů, jiný průzkum počítal jen s náskokem 0,8 bodu. Vítěz voleb se úřadu ujme v lednu.

Témata: Brazílie

Trump čelí kritice od Republikánské i Demokratické strany kvůli výzvám ke…

04.12.2022 21:25 Kandidát na amerického prezidenta a miliardář Donald Trump čelí kritice od zástupců Republikánské i…

Ukrajinské rodiny čekají, zda se jejich blízkým podaří dostat z levého…

04.12.2022 19:23 Ukrajinské rodiny v Chersonu dnes čekaly v krutých mrazech na to, zda se jejich blízkým podaří…

Představitelé Ukrajiny, Finska a Baltských států kritizují výroky Macrona…

04.12.2022 17:32 Představitelé Ukrajiny, Finska a Baltských států dnes kritizovali výroky francouzského prezidenta…

EU by měla zlepšit pravidla státní podpory a zvážit financování přechodu…

04.12.2022 16:28 Evropská unie by měla zlepšit pravidla pro státní podporu a zvážit vyšší financování přechodu na…

Írán zruší kritizovanou mravnostní policii

04.12.2022 12:45 Íránský generální prokurátor oznámil zrušení mravnostní policie, jejíž zásah stál u zrodu…

NASA: Rusko sklidilo v okupované části Ukrajiny pšenici za miliardu dolarů

04.12.2022 11:52 Rusko letos sklidilo z ukrajinských polí pšenici v hodnotě zhruba jedné miliardy dolarů (23,1…

Další čínská města dnes oznámila zmírnění přísných omezení

04.12.2022 11:37 Další čínská města dnes oznámila zmírnění přísných omezení pohybu, jejichž cílem bylo zabránit…

Ukrajinské jednotky s příchodem mrazů zesilují útoky na frontové linii v…

04.12.2022 09:37 Ukrajinci patrně zesilují útoky na frontové linii v Luhanské oblasti. S příchodem zimy a zamrznutím…

Provincii Západní Jáva v Indonésii zasáhlo zemětřesení o síle 6,1 stupně

03.12.2022 21:48 Aktualizováno Provincii Západní Jáva v Indonésii dnes zasáhlo zemětřesení o síle 6,1 stupně. Otřesy byly cítit i…

Tisíce učitelů, studentů i rodičů dnes vyšly do ulic Budapešti

03.12.2022 21:46 Tisíce učitelů, studentů i rodičů dnes vyšly do ulic Budapešti na protest proti přístupu vlády…

Související:

Nejnovější