Británie a Dánsko pošlou na Ukrajinu další peníze a zbraně. Oznámily to dnes podle agentury Reuters na dárcovské konferenci v Kodani. Británie dodá podle ministra Bena Wallace mimo jiné další salvové raketomety, které mohou zasáhnout cíle ve vzdálenosti až 80 kilometrů.
Wallace řekl, že dodávka zbraní pomůže Ukrajině bránit se proti ruskému těžkému dělostřelectvu. "Naše pokračující podpora vysílá velmi jasný vzkaz, že Británie a mezinárodní společenství jsou nadále proti této ilegální válce a budou stát bok po boku a poskytovat Ukrajině obrannou vojenskou pomoc, aby se mohla bránit Putinově invazi," prohlásil Wallace.
Británie podle agentury Reuters Ukrajině poskytne také významný počet přesně naváděných raket M31A1. Už dříve Británie Ukrajině poskytla pokročilé zbraňové systémy a vycvičila tisíce ukrajinských vojáků.
Dánská premiérka Mette Frederiksenová na konferenci, která hostí několik evropských ministrů obrany, oznámila navýšení dánské finanční pomoci Ukrajině o 110 milionů eur (téměř 2,7 miliardy korun). "Toto je válka o hodnoty, na nichž stojí Evropa a svobodný svět. Dnes znovu potvrzujeme svůj závazek podporovat Ukrajinu," řekla Frederiksenová.
Podle Reuters bude celková dánská pomoc Ukrajině od začátku války obnášet více než tři miliardy dánských korun (zhruba deset miliard korun českých). Více než polovina dnes ohlášené pomoci má být použita na obstarání zbraní a podporu výroby zbraní. Ze zbytku mají být financovány dodávky dánských zbraní a vojenského vybavení a také výcvik vojáků.
Dánsko už vpředvečer konference oznámilo, že se zapojí do výcviku ukrajinských vojáků a důstojníků v Británii i na svém území.
Konference, kterou společně pořádají Dánsko, Británie a Ukrajina, má projednat dlouhodobou podporu Ukrajině po ruské invazi. Tu Moskva nazývá speciální operací, jejímž cílem je zajistit Rusku bezpečnost před údajnou rozpínavostí NATO.
Víkend, který právě začíná, sice nebude tak teplý jako předchozí velikonoční, ale předpověď alespoň slibuje výrazně lepší počasí než v pátek. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
V Česku i na Slovensku je ostře sledovanou kauzou rozpad manželství Karlose Vémoly a jeho ženy Lely. Dvojice ho oznámila před Velikonocemi, takže jde stále o čerstvou záležitost. Pravdou ale je, že se k dramatu delší dobu schylovalo.
I v dubnu by hnutí ANO jasně vyhrálo v případných sněmovních volbách, ale ve Sněmovně by mělo o jednoho partnera méně. Poslanecká křesla by si rozdělilo jen pět uskupení, Motoristé by neuspěli. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS pro web novinky.cz.
Politické diskuze na internetu jsou někdy velmi vášnivé. Slavný režisér Jan Hřebejk se rozhodl zastat prezidenta Petra Pavla, když naznačil, že vlastně neexistuje důvod ho kritizovat. Otřel se při té příležitosti o poslance Filipa Turka (Motoristé), který si to nenechal líbit.
Výjimečného dárku k narozeninám se dočkala Michaela Kuklová. Sice ji známe především jako herečku, ale středeční oslavenkyně je ve volném čase nadšenou malířkou. A právě k tomuto jejímu koníčku se dárek váže.
Hodně se napsalo o přítomnosti Leonarda DiCapria v Česku, kde se slavný herec ocitl kvůli natáčení nového filmu. Lidé se na sociálních sítích snažili jiným namluvit, jak ho potkali. Teď už by takovým nikdo věřit neměl. Natáčení u nás totiž vyvrcholilo.
Po hvězdných účastnících a porotě přichází čas profesionálních tanečníků. StarDance v pátek odhalila jméno prvního z nich, ale zatím neprozradila, s kým bude dotyčná osoba tančit na parketu před televizními kamerami.
Ve věku 75 let zemřel známý polárník Miroslav Jakeš. Tělo dobrodruha se našlo v ledovcové trhlině na Špicberkách, oznámil to úřad zdejšího guvernéra. Jakeš se proslavil například tím, že v roce 1993 jako první český občan dosáhl na lyžích severního pólu.
Jsou lidé, kteří neradi přiznávají, že se mýlí. Agátě Hanychové se v jednom ohledu stalo, že nedělala správnou věc. Otcové jejích dětí ji na to přitom upozorňovali. V čem jim nakonec musela dát za pravdu?
Natálie Jirásková by se měla připravit na zástup nápadníků a ctitelů, kteří budou usilovat o její srdce. Nic jiného se ani nedá očekávat poté, co kráska potvrdila, že momentálně nikoho nemá. Mužům ale zároveň dala jasně najevo, čím ji mohou odradit.
Česko dnes čeká zajímavá meteorologická situace. O Velikonocích vystoupaly teploty nad 20 stupňů, nyní by se opět i v nížinách mohly objevit sněhové vločky. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X.
Lucie Bílá v úterý oslavila kulaté 60. narozeniny, ale lidé jí ve velkém blahopřáli již v uplynulých dnech. Jedna z nejpopulárnějších českých zpěvaček totiž překvapila fanoušky, když oznámila svatbu s dlouholetým partnerem Radkem Filipim. Nyní prozradila další podrobnosti.