Británie bude za zesnulou královnu v neděli večer držet minutu ticha

Británie bude za zesnulou královnu Alžbětu II. v neděli večer držet minutu ticha. Oznámila to dnes vláda, podle které to má být pro všechny příležitost připomenout si život a odkaz panovnice, která stála v čele konstituční monarchie posledních 70 let.

Velká Británie, ilustrační foto

Minuta ticha má začít v neděli úderem 20:00 (21:00 SELČ), tedy v předvečer pohřbu královny.

"Do ticha se lze ponořit v soukromí o samotě doma nebo s přáteli a sousedy, na prahu domu, na ulici se sousedy nebo na vigiliích a dalších lokálních akcích," stojí v prohlášení Downing Street.

Úřad uvedl, že teprve později upřesní, kde bude minutu ticha držet premiérka Liz Trussová.

Rakev bude do úterý odpoledne vystavena v edinburghské katedrále

Do úterních 16:00 SELČ se budou moci lidé v Edinburghu rozloučit se zesnulou britskou královnou Alžbětou II. Její rakev je vystavena v tamní katedrále svatého Jiljí (St. Giles), kde se dnes konala bohoslužba připomínající život zesnulé královny a jejího vřelého vztahu ke Skotsku. Na bohoslužbě, kterou zahájil reverend Calum MacLeod, byl patrný skotský vliv.

Kromě zpěvu ve skotské gaelštině dnes v katedrále zazněly také dvě skladby skotského klasického skladatele Jamese MacMillana, jehož Alžběta II. v roce 2015 pasovala rytíře. Především byla ale dnes zdůrazňována role Alžběty II. jakožto "konstanty" v životech Britů po více než 70 let.

"Byla věrná své úloze, kterou převzala v roce 1952... byla konstantou v životech nás všech posledních 70 let. Své práci byla oddaná a až do konce života si držela pevný kurz," řekl MacLeod.

"Většina z nás si nedokáže vybavit čas, kdy nebyla naší královnou," prohlásil ve své homilii představitel Skotské církve Iain Greenshields.

Rakev s Alžbětou II. bude v úterý kolem 19:00 SELČ letecky převezena do Londýna. Do katedrály svatého Jiljí ji dnes doprovodil smuteční průvod i s králem Karlem III.

Průvod se na zhruba půlhodinovou cestu po edinburghské Královské míli vydal z paláce Holyroodhouse. Za pohřebním vozem kráčel Karel III. se svými sourozenci, tedy princeznou Anne a princi Edwardem a Andrewem.

Královskou míli, kde ještě několik minut před příchodem smutečního průvodu hrála v pochodu kapela Královského regimentu Skotska, lemovaly tisíce lidí, kteří se do skotské metropole sjeli z celého britského Společenství i dalších zemí, aby se už v tichosti rozloučili se zesnulou panovnicí.

Rakev s královnou je překrytá žlutočervenou královskou standartou Skotska a na jejím vrchu leží skotská královská koruna a věnec uvitý z květin sebraných na zámku Balmoral, především bílého vřesu, bílých frézií a chryzantém. Alžběta II. po sedmi desetiletích vlády zemřela právě v Balmoralu minulý čtvrtek. Její rakev byla odtamtud do Edinburghu dopravena v neděli.

Vůz ve smutečním průvodu dnes po obou stranách doprovodili příslušníci Královské společnosti lukostřelců, panovníkovy tradiční skotské osobní stráže. Z Edinburghského hradu se během průvodu ozvalo 21 dělových salv.

Bulharsko volí parlament počtvrté za necelé dva roky

02.10.2022 10:13 Bulharsko dnes volí nový parlament, již počtvrté za 18 měsíců. Přibližně 6,6 milionu oprávněných…

Tragédie v Indonésii. Násilnosti po fotbalovém utkání mají 174 obětí

02.10.2022 09:22 Aktualizováno Při násilnostech a následném chaosu a tlačenici po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě…

Hurikán Ian má na Floridě nejméně 47 obětí. Někde uvádí až 72 mrtvých

02.10.2022 09:04 Aktualizováno Počet obětí hurikánu Ian na Floridě podle agentury AP vzrostl na 47, agentura Reuters ale hovoří o…

Pro Putina je podle analytiků aktuálně důležitější udržet jih Ukrajiny

02.10.2022 08:53 Aktualizováno Ruská porážka a následné stažení vojsk ze strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na…

Ukrajinci si přišli pro Lyman: V ulicích se bojuje, ale ruští vojáci se…

02.10.2022 05:08 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Zelenskyj: Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky

02.10.2022 04:51 V Lymanu na východě Ukrajiny, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam…

Volby v Lotyšsku: Podle prvních odhadů zvítězila strana premiéra Kariňše

02.10.2022 04:46 Sobotní parlamentní volby v Lotyšsku podle prvních odhadů vyhrála strana Jednota konzervativního…

Venezuela propustila sedm Američanů, Biden omilostnil dva příbuzné Madura

02.10.2022 04:45 Venezuelské úřady dnes propustily sedm amerických občanů poté, co americký prezident Joe Biden…

Na Krymu došlo k výbuchu na letišti, údajně vzplálo letadlo

01.10.2022 21:48 Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se dnes večer ozval výbuch, uvedla agentura…

Podle prvních odhadů volby v Lotyšsku vyhrála strana premiéra Kariňše

01.10.2022 19:54 Dnešní parlamentní volby v Lotyšsku podle prvních odhadů vyhrála strana Jednota konzervativního…

Související:

Nejnovější