Británie chce počtvrté odložit zavedení kontrol na dovozy z EU

Britská vláda se zabývá možností, že by znovu odložila zavedení hraničních kontrol zboží přicházejícího z Evropské unie, naplánované v návaznosti na odchod Británie z EU. Napsal to v úterý večer deník Financial Times (FT), který cituje nejmenované činitele obeznámené s příslušnými diskusemi. Z potravinářského průmyslu při tom podle listu zní varování, že nástup kontrol by byl pro dodavatelské řetězce pohromou.

Dovoz a vývoz zboží, ilustrační foto

Británie měla původně s kontrolami začít v létě roku 2020, krok byl ovšem tehdy odložen na loňský březen, načež následovaly odklady na loňské září a nakonec a na začátek letošního července. Nyní se tedy podle FT uvažuje o čtvrtém posunu termínu, zatímco vývoz z Británie do EU podléhá již mnoho měsíců plnému unijnímu režimu kontrol.

Úvahy o novém odkladu britských kontrol podle informací FT zapadají do vládní snahy krotit obchodní překážky a narůstající každodenní výdaje britských domácností. Nedávno jmenovaný státní tajemník pro brexitové příležitosti Jacob Rees-Mogg údajně tento týden možnost uplatňovat pouze mírné kontroly dovozu prezentoval jako jeden z přínosů odchodu z EU. Jedním z hlavních hesel zastánců brexitu přitom byl v uplynulých letech slib "vzít si zpět kontrolu" nad britskými hranicemi.

Vysoce postavení činitelé v kanceláři britského premiéra Borise Johnsona, který patřil k hlavním tvářím kampaně za brexit, jsou nyní podle zdrojů FT naklonění myšlence nového odkladu hraničních kontrol. Ministerský předseda nicméně zatím definitivní rozhodnutí neučinil, dodává deník.

Británie formálně vystoupila z Evropské unie před více než dvěma lety, některé aspekty brexitu jsou však stále nedořešené. Vedle britských kontrol dováženého zboží jsou to především důsledky takzvaného protokolu o Severním Irsku, který obě strany přijaly jako řešení zapeklité otázky uspořádání v uvedené části Spojeného království. Protokol stanovil, že Severní Irsko i po brexitu v praxi zůstává součástí jednotného unijního trhu se zbožím, Britové se však od vstupu dohody v platnost snaží vyhnout dojednaným kontrolám zboží putujícího do Severního Irska ze zbytku země. Analýzy ekonomického vývoje mezitím naznačují, že brexit britské hospodářství poškodil.

Zavedení plnohodnotných kontrol na potraviny přicházející do Británie z EU by vedlo ke "kolapsu dodávek" pro britské podniky, které spoléhají na častý dovoz malých množství čerstvých potravin, uvedl šéf podnikatelské komory Cold Chain Federation Shane Brennan. Další odsunutí kontrol podle něj dává smysl, "i když by posílilo přetrvávající nespravedlnost mezi zkušenostmi dovozců z EU a britských exportérů".

Jako opodstatněné hodnotil úvahy o prodloužení aktuálního celního režimu i ředitel sdružení Scotland Food and Drink James Withers. Také však uvedl, že potvrzení tohoto kurzu by naštvalo mnohé exportéry. "Není pochyb o tom, že by to byla hořká pilulka pro spoustu exportérů, kteří se už 15 měsíců potýkají s cunami papírování, jaké naši konkurenti z EU nečelí," řekl.

Průzkum MF: Ekonomika letos poroste o 1,5 procenta, průměrná inflace bude…

27.05.2022 11:53 Česká ekonomika letos stoupne o 1,5 procenta a příští rok by měl růst zrychlit na tři procenta.…

Češi většinou rozumí tomu, co znamená inflace, vyplývá z průzkumu

26.05.2022 12:12 Pojem inflace chápe správně 78 procent Čechů a téměř tři čtvrtiny lidí vědí, že s investováním se…

Ruská centrální banka snížila základní úrok na 11 procent

26.05.2022 10:19 Ruská centrální banka dnes na mimořádném zasedání svého měnového výboru snížila základní úrokovou…

ČNB by měla držet sazby na vyšší úrovni proti normálu, tvrdí Michl

26.05.2022 10:11 Česká národní banka by měla držet sazby na vyšší úrovni proti normálu, aby zabránila přeměně…

Benzinky opět výrazně zdražily, úlevám od státu navzdory

26.05.2022 07:54 Benzin v Česku dál výrazně zdražuje, naopak nafta v uplynulém týdnu opět zlevnila. Zhruba po třech…

Elektřina pro nové zákazníky ČEZ s fixovanou cenou se zdvojnásobila

25.05.2022 20:53 Aktualizováno Noví zákazníci společnosti ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny,…

Trh nemovitostí by mohl začít klesat, pokud sazby hypoték porostou…

25.05.2022 13:42 Předražený trh nemovitostí v eurozóně by mohl začít klesat, pokud sazby hypoték porostou rychleji…

Skutečná míra inflace jednotlivých lidí se v Česku pohybuje mezi 10 až 30…

25.05.2022 11:37 Skutečná míra inflace jednotlivých lidí se v Česku aktuálně pohybuje mezi zhruba deseti až 30…

USA neprodloužily Rusku výjimku, která zemi umožnila splácet dluhopisy

25.05.2022 10:24 Spojené státy Rusku znemožnily další způsob, jak splácet závazky z mezinárodních dluhopisů, což by…

Elektroniku čeká další zdražování, ceny čipů dál rostou

24.05.2022 11:50 Spotřební elektroniku a další výrobky, které spoléhají na polovodiče, patrně už brzy čeká další…

Související:

Nejnovější