Británie eviduje dalších několik desítek případů opičích neštovic

Ve Spojeném království bylo zaznamenáno dalších 77 případů opičích neštovic, čímž celkový počet potvrzených případů v zemi k 5. červnu vystoupil na 302. Riziko, že by se nemoc začala šířit mezi širokou veřejností, však odborníci považují za nízké. S odkazem na britské zdravotnické úřady o tom dnes píše zpravodajský web Sky News.

Velká Británie, ilustrační fotografie.

Ze 77 nově potvrzených případů připadá 73 na Anglii, zatímco ve Skotsku a Walesu byly shodně potvrzeny další dva. Podle britské agentury pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) je nyní v Anglii 287 potvrzených případů, ve Skotsku deset, tři ve Walesu a dva v Severním Irsku.

Riziko šíření nákazy mezi širokou veřejností je podle UKHSA nadále nízké, jelikož se virus, který se přenáší při úzkém fyzickém kontaktu, nešíří snadno. Může se však přenášet i z povlečení, ručníků či oblečení nakaženého s pupínky.

Mezi symptomy onemocnění patří horečka, bolesti hlavy a kožní vyrážka, která se obvykle objeví nejprve na obličeji a pak se šíří po zbytku těla.

Britské úřady počty nově nakažených během prodlouženého víkendu, kdy si země připomínala 70 let vlády královny Alžběty II, neaktualizovala. Minulý čtvrtek ale informovala o 11 nově potvrzených případech opičích neštovic.

Údaje UKHSA z minulého týdne uvádějí, že více než 50 procent případů v Anglii bylo zjištěno u mužů, kteří jsou homosexuálové, bisexuálové nebo u jiných mužů, kteří mají pohlavní styk s muži. Většinu nakažených tvoří lidé ve věkové skupině 20 až 49 let.

"Opičí neštovice jsou vzácná virová infekce, která se mezi lidmi nešíří snadno, ale může se přenést při těsném fyzickém kontaktu, jako je líbání, kontakt kůže na kůži, sex a sdílení věcí, jako jsou lůžkoviny a ručníky," uvedl profesor Kevin Fenton z UKHSA.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v neděli informovala, že se potvrdilo 780 případů opičích neštovic v zemích, kde se nemoc běžně nevyskytuje. Opičí neštovice se podle WHO dosud potvrdily ve 27 zemích, kde nejsou endemické. Většina z těchto případů připadá na Evropu a Severní Ameriku, menší počet jich byl zaznamenán také například v Mexiku, Argentině, Maroku či Spojených arabských emirátech. Nejvíce případů eviduje Spojené království, následují jej Španělsko a Portugalsko.

Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden

30.03.2023 16:18 Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden. Agentuře DPA to dnes v Bruselu řeklo…

Europoslanci schválili pravidla pro vyrovnání platů mužů a žen

30.03.2023 14:59 Evropský parlament dnes schválil nová pravidla, která mají zaměstnancům zajistit přístup k…

Unijní země se shodly na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie

30.03.2023 14:51 Aktualizováno Evropská unie by měla v roce 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných…

Macron neustoupí. Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné změny,…

30.03.2023 14:25 Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné politické změny. Podle agentury Reuters to dnes…

Karel III. považuje vztahy Berlína a Londýna za výjimečné

30.03.2023 14:22 Aktualizováno Britský král Karel III. v dnešním projevu před poslanci Spolkového sněmu označil vztahy Německa a…

Papež František by se měl zotavit do Velikonoc

30.03.2023 13:26 Aktualizováno Papež František, který ve středu skončil v nemocnici kvůli infekci dýchacích cest, se nejspíš během…

KLDR popravuje lidi kvůli drogám či náboženství, říká nová zpráva Soulu

30.03.2023 12:24 Severní Korea popravuje lidi kvůli drogovým deliktům, sdílení jihokorejských médií i kvůli jejich…

Rusové postoupili u Bachmutu, přiznal ukrajinský generální štáb

30.03.2023 10:13 Ruské síly postoupily u Bachmutu, ukrajinští vojáci však celkově drží obranné linie u tohoto řadu…

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…

29.03.2023 21:50 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…

Biden oznámil vznik nového fondu na podporu světové demokracie

29.03.2023 21:44 Americký prezident Joe Biden dnes u příležitosti jím pořádaného virtuálního Summitu pro demokracii…

Související:

Nejnovější