Británie eviduje dalších několik desítek případů opičích neštovic

Ve Spojeném království bylo zaznamenáno dalších 77 případů opičích neštovic, čímž celkový počet potvrzených případů v zemi k 5. červnu vystoupil na 302. Riziko, že by se nemoc začala šířit mezi širokou veřejností, však odborníci považují za nízké. S odkazem na britské zdravotnické úřady o tom dnes píše zpravodajský web Sky News.

Velká Británie, ilustrační fotografie.

Ze 77 nově potvrzených případů připadá 73 na Anglii, zatímco ve Skotsku a Walesu byly shodně potvrzeny další dva. Podle britské agentury pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) je nyní v Anglii 287 potvrzených případů, ve Skotsku deset, tři ve Walesu a dva v Severním Irsku.

Riziko šíření nákazy mezi širokou veřejností je podle UKHSA nadále nízké, jelikož se virus, který se přenáší při úzkém fyzickém kontaktu, nešíří snadno. Může se však přenášet i z povlečení, ručníků či oblečení nakaženého s pupínky.

Mezi symptomy onemocnění patří horečka, bolesti hlavy a kožní vyrážka, která se obvykle objeví nejprve na obličeji a pak se šíří po zbytku těla.

Britské úřady počty nově nakažených během prodlouženého víkendu, kdy si země připomínala 70 let vlády královny Alžběty II, neaktualizovala. Minulý čtvrtek ale informovala o 11 nově potvrzených případech opičích neštovic.

Údaje UKHSA z minulého týdne uvádějí, že více než 50 procent případů v Anglii bylo zjištěno u mužů, kteří jsou homosexuálové, bisexuálové nebo u jiných mužů, kteří mají pohlavní styk s muži. Většinu nakažených tvoří lidé ve věkové skupině 20 až 49 let.

"Opičí neštovice jsou vzácná virová infekce, která se mezi lidmi nešíří snadno, ale může se přenést při těsném fyzickém kontaktu, jako je líbání, kontakt kůže na kůži, sex a sdílení věcí, jako jsou lůžkoviny a ručníky," uvedl profesor Kevin Fenton z UKHSA.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v neděli informovala, že se potvrdilo 780 případů opičích neštovic v zemích, kde se nemoc běžně nevyskytuje. Opičí neštovice se podle WHO dosud potvrdily ve 27 zemích, kde nejsou endemické. Většina z těchto případů připadá na Evropu a Severní Ameriku, menší počet jich byl zaznamenán také například v Mexiku, Argentině, Maroku či Spojených arabských emirátech. Nejvíce případů eviduje Spojené království, následují jej Španělsko a Portugalsko.

Proruští separatisté zavedou trest smrti od roku 2025

01.07.2022 13:22 Justiční orgány separatistické Doněcké lidové republiky (DNR) na východě Ukrajiny začnou uplatňovat…

Severní Korea viní z epidemie covidu předměty z jihu

01.07.2022 13:03 Severní Korea dnes uvedla, že první případy epidemie covidu v zemi se objevily proto, že se lidé…

Řecko by mohlo přijít o peníze z EU kvůli vracení běženců

01.07.2022 12:31 Řecko by mohlo přijít o peníze z unijních fondů, pokud nebude dodržovat lidská práva a nezastaví …

Česko převzalo předsednictví EU, namísto vizí bude ale tématem válka, míní…

01.07.2022 11:58 Aktualizováno Česká republika dneškem převzala předsednictví v Evropské unii, do kterého vstupuje jako předchozí…

Ruský útok raketami v Oděse. Zemřelo 18 lidí

01.07.2022 11:41 Aktualizováno Osmnáct lidí zemřelo a dalších 38 utrpělo zranění při ruských nočních raketových útocích v Oděské…

Zelenskyj poblahopřál Fialovi k začátku českého předsednictví unii

01.07.2022 11:12 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes popřál českému premiérovi Petrovi Fialovi úspěch při…

Von der Leyenová: Cesta Ukrajiny k členství v EU bude vyžadovat tvrdou…

01.07.2022 10:56 Ukrajina má nyní velmi jasnou evropskou perspektivu, ale cesta k členství v Evropské unii zabere…

Rusko ruší všechna zbývající opatření proti covidu, situace je podle úřadů…

01.07.2022 10:40 Rusko ruší všechna zbývající opatření proti šíření koronaviru. Dnes to oznámil spotřebitelský úřad…

Podle Orbána nejsou potřebné další sankce proti Rusku, ale příměří

01.07.2022 09:51 Maďarsko musí podle premiéra Viktora Orbána kvůli válce na Ukrajině zrychlit svůj program rozvoje…

EU v červnu dovezla více plynu z USA než z Ruska

01.07.2022 09:28 Aktualizováno Evropská unie v červnu kvůli prudkému snížení dodávek z Ruska poprvé dovezla více plynu ve formě…

Související:

Nejnovější