Británie dnes hlásí 93.045 nových případů koronavirové nákazy za posledních 24 hodin, což je nejvyšší počet od počátku pandemie covidu-19. Rekordní počet nakažených zaznamenala třetí den v řadě. Irsko od neděle zpřísní pandemická opatření. Z nové studie, o které informovala agentura Reuters, vyplývá, že riziko opětovné infekce je u nové varianty koronaviru omikron pětkrát vyšší než u delty.
Podle vědců z Královské univerzity v Londýně je riziko reinfekce nejen větší, ale nová varianta nevykazuje žádné známky toho, že by byla mírnější než delta.
"Nenašli jsme žádné důkazy (jak pro riziko hospitalizace, tak pro stav příznaků), že by se omikron závažností lišil od delty," uvádí studie, i když upozorňuje, že údaje o hospitalizacích jsou stále velmi omezené.
"Při kontrole stavu vakcinace, věku, pohlaví, etnického původu, asymptomatického stavu, regionu a data odběru vzorku byl omikron spojen s 5,4krát vyšším rizikem reinfekce ve srovnání s deltou," dodávají autoři ve studii. "Z toho vyplývá, že ochrana před opětovnou nákazou variantou omikron, kterou poskytuje předchozí infekce, může být až devatenáctiprocentní," dodala Královská univerzita v Londýně ve svém prohlášení. Studie ještě neprošla recenzním řízením.
Dřívější studie britské organizace SIREN, která se zabývala rizikem opětovné infekce u zdravotnických pracovníků a kterou její autoři provedli před objevením varianty omikron, zjistila, že infekce původním kmenem koronaviru poskytuje 85procentní ochranu před opětovnou nákazou po dobu následujících šesti měsíců.
Autoři studie pracovali s daty britského úřadu pro zdravotní bezpečnost (UKHSA). Podle úřadu se mezi 29. listopadem a 11. prosincem koronavirová nákaza potvrdila u zhruba 333.000 lidí. U 122.062 z nich se jednalo o variantu delta, u 1846 případů byl potvrzen omikron.
Irská vláda dnes nařídila dřívější zavírací dobu pro bary a restaurace. Od neděle do 30. ledna budou muset zavírat v osm hodin večer. Snížila také počet povolených účastníků vnitřních i venkovních akcí. Opatření kabinet zavedl navzdory hlasitému odporu řady zákonodárců z vládní koalice, kteří tvrdili, že tento krok podpoří méně bezpečná shromáždění v domácnostech.
V Irsku, kde žije necelých pět milionů obyvatel, se za poslední den prokázalo 3628 nově nakažených koronavirem. V zemi přibývá v posledních týdnech zhruba 4000 infikovaných denně. Nemoc covid-19 se od začátku pandemie potvrdila u 644.143 lidí, z nichž 5835 komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo.
Dara Rolins hodně obětovala kariéře, ale to není hlavní důvod, proč se dočkala jen jediného potomka. Oblíbená slovenská zpěvačka se totiž svěřila, že svého času chtěla další dítě. Proč to tedy nevyšlo?
Právě v době, kdy je tématem budoucnost ČT a řeší se i otázka, zda do veřejnoprávní televize patří takové pořady, se objevila informace o zakoupení licence na další ročníky StarDance. Nyní se objevily podrobnosti o nově uzavřené smlouvě.
Americký prezident Donald Trump nenechal bez reakce středeční smutnou zprávu o úmrtí mediálního magnáta Teda Turnera. Zakladatele CNN označil za přítele a velikána televizní historie. Příležitosti zároveň využil, aby si do zmíněné zpravodajské televize rýpl.
Výskyt bouřek v Česku není zcela vyloučen ani dnes, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nebezpečí se tentokrát týká vyšších poloh na severu Čech, večer hrozí bouřky na východě země.
Agáta Hanychová úspěšně pokračuje v podcastovém projektu i po rozkolu s někdejší spolupracovnicí a kamarádkou Ornellou Koktovou. Nyní přiznala, že v pořadu chtěla přivítat další slavnou ženu ze šoubyznysu. Proč k setkání před kamerami nedojde?
První reakce z obou stran přicházejí na rozsudek v dalším soudním sporu mezi bývalými partnery Agátou Hanychovou a Jaromírem Soukupem. Na jedné se slaví vítězství, na druhé se nevylučuje odvolání. Kauza tak možná bude pokračovat.
Českem už od minulého týdne hýbe kauza kolem rodiny Koktových. Pořádně jim zavařilo video, které nedopatřením uniklo na internet. Vyjádřit se musela i Alice Bendová, která příznivcům prozradila svůj pohled na věc.
V obchodech dnes může být více lidí, než bývá ve čtvrtek obvyklé. Důvod je prostý, zítřejší státní svátek totiž zásadně omezí jejich provoz. V supermarketech a větších prodejnách nakoupí lidé opět až o víkendu.
Svědectví z nedělní oslavy 95. narozenin Jiřiny Bohdalové přibývá, ačkoliv akce probíhala za zavřenými dveřmi. I běžní Češi se tak dozvídají, jak se slavily narozeniny jejich oblíbené herečky.
Dnes a zítra klesnou místy teploty pod 20 stupňů, ale nadcházející víkend bude zase jiný. Neděle bude dalším letním dnem, kdy maxima někde překročí hranici 25 °C. Zároveň hrozí další bouřky. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Babišova vláda splnila jeden ze zásadních bodů programového prohlášení. V pondělí schválila návrh nového zákona o evidenci tržeb. Zároveň navrhla i změny daňových předpisů, které mají část dodatečných příjmů ze zavedení elektronické evidence tržeb vrátit zpět podnikatelům i ostatním daňovým poplatníkům.
Celý svět se v uplynulém týdnu přesvědčil o tom, jak blízcí si stále jsou Britové a Američané. Král Karel III. zavítal i s manželkou Camillou do Spojených států amerických. Teď už víme, jak si návštěvu v zámoří užili.